Jump to content

Dwa egzotyczne zakryciowe zjawiska w Układzie Słonecznym w ciągu najbliższych 12 lat


LibMar
 Share

Recommended Posts

Pierwszy raz w życiu spotykam się z nazwą "Elara" :whaaaaa:

 

To tylko niepozorny zewnętrzny księżyc Jowisza, który oferuje nam możliwość zaobserwowania bardzo rzadkiego zaćmienia :)

 

Poprawka przy kolejnym (grudniowym) zjawisku w układzie Saturn-Iapetus. Przez przypadek przestawiłem wyrazy w zdaniu i później nie sprawdziłem. Zjawisko będzie widoczne bardzo słabo, gdyż będziemy mieli najwyżej dwie godziny, aby podjąć próbę obserwacji kilku przerw w pierścieniach Saturna, tych bliższych niż przerwa Cassiniego.

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci chłopaku, że ambicje to ty masz nieziemskie :D
Mówiąc, że idziesz pod górkę pewnie bym Cię uraził, bo ty ewidentnie wchodzisz po pionowej ścianie.. oczywiście w przenośni.

Swoją drogą bardzo mnie ciekawi, jak wyglądałoby zakrycie o którym mówisz, że wydarzy się 25/26 kwietnia 2028 i widoczne będzie z "Elary", gdybyśmy właśnie z powierzchni tego Księżyca na nie patrzyli.

Ja kocham teoretyczne rozmyślenia, więc wybacz, że dręczę Cię taką odpowiedzią... chyba sięgnę po GIMP'a i sobie to zobrazuję :D

Link to comment
Share on other sites

 

To tylko niepozorny zewnętrzny księżyc Jowisza, który oferuje nam możliwość zaobserwowania bardzo rzadkiego zaćmienia :)

 

Teraz to już wiem :P Nawet jak przeczytałem Twój tekst, myślałem, że to niedawno odkryty księżyc, a tu się okazuje, że znamy go już ponad 100 lat :D

Link to comment
Share on other sites

Pytanie kto odkopie ten temat za 6 lat?

 

Nie no, na pewno ktoś kiedyś tym się zajmie! :)

 

Tymczasem przedstawię inny układ, który występuje wśród księżyców galileuszowych i... Amalthei :) Spadek jasności Io wynosi około 0.05 magnitudo. Dla dalszych księżyców amplituda będzie malała.

Amalthea.png

Link to comment
Share on other sites

Pytanie kto odkopie ten temat za 6 lat?

 

dodałem do kalendarza - może ktoś zauważy jeżeli forum będzie jeszcze istnieć i nie nastąpi w miedzyczasie update który wyczyści kalendarz :)

 

http://astropolis.pl/calendar/1-kalendarz-astronomiczny/08-2022

http://astropolis.pl/calendar/1-kalendarz-astronomiczny/04-2028

 

hmmm a może by tak ramkę z wydarzeniami z kalendarza pokazywać gdzieś wyżej na forum? teraz rzadko na nią trafiam przeglądając stronę.

Link to comment
Share on other sites

O zjawisku wejścia Iapetusa w cień Saturna i Iapetusa można poczytać dodatkowo tutaj:

http://articles.adsabs.harvard.edu/full/seri/MNRAS/0049//0000426.000.html

 

I okazuje się, że ponad 100 lat temu próbowano to zjawisko zaobserwować przez teleskop w Lick Observatory!

https://books.google.pl/books?id=Vk__eU_CVFQC&pg=PA141&lpg=PA141&dq=iapetus+enters+saturn+shadow&source=bl&ots=mM_gcYPnea&sig=Yuffv9vt4Xo14ElHBgF7gCc1pnM&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwj8ofTl1bDLAhVDVxoKHbLzDskQ6AEIXDAI#v=onepage&q&f=false

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Piszę aktualnie artykuł związany z rzadkimi zjawiskami zakryciowymi w Układzie Słonecznym, dlatego trzeba trochę uściślić :)

 

1) Iapetus jednak nie jest jedynym księżycem, który może być przesłonięty przez pierścienie. Wszystkie pozostałe (z wyjątkiem Hyperiona, który faktycznie leży "kantem") mają nieco nachyloną orbitę i czasem udaje schować się. Nie są to jednak bardzo dokładne obserwacje jak w przypadku Iapetusa, ale wzrost jasności na skutek odkrycia przez przerwę Cassiniego są dostępne u każdego. A w tych mniejszych (np. Enceladus, Tethys) prawdopodobnie też przerwa Enckego.

 

2) Tranzyt Io na tle tarczy Słońca z powierzchni Elary nie spowoduje tak dużego spadku jasności. Przewiduje się, że jasność spadnie o około 0.036 magnitudo. Teoretycznie do wyłapania, ale dla gwiazd jaśniejszych niż 16 mag. Dla Elary mającej 18 mag. to wydaje się być mało prawdopodobne. No chyba, że kamera ASI1600 już przekroczyła tę granicę i dałoby się spróbować :) Nie pamiętam skąd wziąłem te 14%. Jeśli bym zapomniał nawet o podniesieniu do kwadratu (licząc pole), to wciąż nie wychodzi 3.3%.

 

3) Co do kilkuset lat z podwójnym zjawiskiem, to zależy. Faktycznie mamy do czynienia z dwoma zakryciami naraz, z czego (punkt 2) jeden będzie raczej niedostępny do obserwacji. Tego typu przypadku zdarzają się znacznie częściej: 5 razy w XXI wieku, z czego tylko jedno w podwójnie widoczne w Polsce - w 2028. Jeśli weźmiemy pod uwagę również pojedyncze zjawiska (czyli np. sam Jowisz, bez żadnego księżyca), to kolejne nastąpi w 2083 roku (Himalia). Największy spadek wystąpi, gdy Ganimedes przejdzie na tle Słońca obserwując z Himalii (największa średnica kątowa). Spadek wyniesie kilkanaście setnych magnitudo. Ale takiego zjawiska nie ma w XXI wieku.

 

4) Spadek jasności Io na skutek tranzytu Amalthei na tle Słońca jest niedostępny do obserwacji, ale na odwrót już tak. Zapomniałem wziąć pod uwagę wielkość księżyca Io. Rzeczywisty spadek jasności wynosi nie 0.05, lecz poniżej 0.005 mag.

 

5) Na podstawie samodzielnych obserwacji, obserwowałem już Enceladusa w takim położeniu. Może być ciężko, ale i niekoniecznie. Kamera planetarna łapie mi go przy granicy z flarą Saturna, natomiast lustrzanka już ze znacznym odstępem (że zaraz złapie i Mimasa). Skala na piksel jest mniej więcej podobna. Nie wiem za bardzo od czego to zależy, ale ten temat pisałem wtedy, kiedy jeszcze nie posiadałem kamery.

 

Dlatego wkrótce zaktualizuję główny post o informacje zawarte w tej odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Mała aktualizacja, gdyż pracuję nad artykułem do Astronomii.

 

Lista przejść Iapetusa w cień pierścieni Saturna w XXI wieku:

 

Iapetus - zakrycia.png

 

Lista zaćmień zewnętrznych księżyców Jowisza przez planetę bądź księżyce galileuszowe:

Wygląda na to, że dla większości, rok 2028 będzie ostatnią szansą w życiu :(

 

Księżyce Jowisza - zakrycia.png

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

za duzo nie mam czasu zeby sie w cały wątek wczytać, ale sorrry ja tego nie rozumiem.

 

Jak sie ma to:

Nigdy do tej pory nie były obserwowane, a będą widoczne z terenu Polski!

 

do tego:

 

27 sierpnia 2022 roku - zakrycie Słońca przez pierścienie Saturna i samą planetę oglądaną z powierzchni Iapetusa

 

tzn skąd będą widoczne te zakrycia?

Link to comment
Share on other sites

Chodzi tutaj o zjawiska, które do tej chwili były obserwowane na świecie przez 0 osób. Artykuł trochę się miesza z postami, ponieważ później dodałem parę poprawek.

 

A co do zjawiska z Iapetusem, chodzi tutaj o zjawisko obserwowane z Ziemi. Iapetus jest zaćmiewany przez Saturna oraz jego pierścienie... i tutaj (na kuli ziemskiej) obserwujemy spadki jasności związane z zakrywaniem obiektu.

 

PS: W Astronomii tak chaotycznie nie będzie to wyglądało, więc spokojnie :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.