Skocz do zawartości

Co lepiej wybrać?


gogiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Serdecznie!

Po namowach 10 letniej córki która chodzi na kółko astronomiczne i która zaszczepiła we mnie bakcyla od dłuższego czasu zastanawiam się na zakupem pierwszego teleskopu. Wiem że temat wałkowany jest notorycznie dodam że jestem laikiem w tych sprawach. Mój wybór padł na:

 

1.Teleskop Sky-Watcher Synta R-102/500 AZ-3 (BK1025AZ3)

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1573

 

2.Teleskop SkyWatcher (Synta) 150/750 EQ3-2

 

http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-150-750-eq3-2.html

 

3.Teleskop GSO – DOBSON 8” 203/1200 M-CRF deLuxe

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-gso-dobson-8-203-1200-m-crf-deluxe/1229/

 

Normalnie brał bym wariant 3 tylko jest jeden problem głównie do obserwacji będzie używany balkon dł. 3m szer.1,50m wys. barierki.1,10m sporadycznie wyjazd poza miasto, na dodatek mam nad sobą następny balkon sąsiada. Balkon znajduje się po stronie zachodniej.

Moje pytanie brzmi ta jak w temacie który będzie najlepszy z wymienionych i nie stwarzający problemów w ustawieniach dla mojej córki jak i dla mnie.

 

 

Edytowane przez gogiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy to teleskop do DS-ów

Ten drugi to teleskop do DS-ów

Ten trzeci to teleskop do DS-sów

W mieście to ty raczej ich sobie nie pooglądasz...

 

Na balkon w mieście to raczej refraktor ED lub Mak, no chyba że duży balkon (150cm - to jest tak w miarę szeroko ;) )- to wtedy długi refraktor achro lub długi Newton. 10 letnia córka nie sięgnie do okularu Newtona (znajdującego się u wlotu tuby) jeśli ten będzie na statywie i umieszczonego ponad barierką... Wnioski wyciągnij sam :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpadają, bo tez je zobaczysz (dla nowicjusza różnica w obrazie będzie nawet niewielka) - ale nie tak dobrze i komfortowo jak w sprzęcie do tego przeznaczonym.

Zresztą tutaj nawet nie o dawany obraz chodzi - a o poręcznośc i moblinośc. Dobson z Newtonem 8" - zobacz jaką ma wagę i jaka długośc i gdzie ma okular. Musisz go mieć ponad barierką, a więc na stoliczku? Będziesz miał problemy śięgnięciem okiem do okularu pewnie nawet Ty, jeśli będziesz ogladał obiekt na dużej wysokości nad horyzontem, nie mówiąc już o możliwosci telebania się stoliczka.

Jak chcesz wydać ok. 1000/1500 zł (z montażem) to

- Mak 127 (używany)

- Mak 102 (nowy)

- Refraktor 90/900 lub 90/1000 (nowy)

- moze trafisz 80 ED (uzywany - dość mocno ;) )

 

W mojej opinii ideałem byłoby 100/900ED, ale to juz znacznie większy wydatek.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej uniwersalnym teleskopem jest poz. 3.nadaje się do planet i do DS. Ale na twoim balkonie się nie sprawdzi, podobnie jak montaż paralaktyczny z newtonem.

Rozważ ten zestaw http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=3585&lunety=Teleskop_Messier_AR-102/600_/_HEX_na_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_(AZ5,_TPL) Wiem, kosztuje trochę ponad twój budżet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Ale wiesz Piotrku, ze tam będzie spora aberracja chromatyczna? I taki telskop, no powiedzmy srednio sie nadaje do planet, Ksiezyca (czy gwiazd podwójnych), które to w mieście są w zasadzie tylko dostępne? No może z filterem Fringe Killer... ale co to za obserwacje ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja w achromacie f5 (102/500) za pewne będzie większa niż w f6 (102/600). Nie możemy koledze zaproponować refraktora f10 z 1000 mm ogniskową, bo może nie zmieścić się na balkonie. Z kolei MAKi sprawdzają się na planetach, a gorzej jest z obiektami DS. Możemy dyskutować (kolejny raz) nad wyższością poszczególnych konstrukcji teleskopów nad innymi i dojdziemy do konkluzji, że nie ma uniwersalnego teleskopu do wszystkiego. My trochę wbrew naszej wiedzy staramy się znaleźć takowy.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ze metrowa tuba zmieści się na takim balkonie - część tuby moze przeciez wystawac poza barierką, a statyw mozna tak ustawic aby był jak najbliżej barierki (dwie nogi przy barierce) lub z zamontowanym na stałe pierem do balustrady. Ja mam balkon o szerokości 100 cm i z tubą o długości 90cm wyrabiam. Chciaż jest cięzko i trzeba patrzeć w okular raczej z boku niz od tyłu. Co oczywiście jest możliwe po obróceniu katówki (info dla kogoś, kto nie miał jeszcze teleskopu)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.5 metra to dość szeroki balkon.

 

Bierz ten teleskop

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk1021-eq3-2/1965s

 

i dokup do niego okular 5 mm oraz okular 40 mm

 

Pozdrawiam

p.s.

swego czasu właśnie ten teleskop wybrał dla szkoły nasz Moderator Robert Bodzoń

 

http://astropolis.pl/topic/36629-teleskop-dla-szkoly/page-2?do=findComment&comment=436101

 

Jak widać z linka osiągalnego z tamtego linka fotozakupy.pl dają dziś zdecydowanie lepszą cenę niż Deltaoptical (spora różnica)

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Faktycznie! - cena jest korzystna w stosunku do możliwości. Montaż EQ, dla nowicjusza cięzki do zrozumienia na poczatek, ale pomożemy ;). Na balkon o szer 150cm powinieneś się wyrobić. Zresztą EQ mozna ustawic na AZ, jak by co.

PS kiedys to było moje marzenie mieś taki teleskop - konkretnie TALa 100R, ale może jeszcze kiedys go dokupie do kolekcji, pomimo, ze teraz rządzą ED-ki (jeśli chodzi o refraktory)

 

BTW @ekolog - kiedys się sprzeczaliśmy jaki jest przeliczniek dobrego refraktora na lustro ;) pamiętasz ? tutaj masz przykład SCT i refraktora piszą że 1,5X (jeśli chodzi o rozdzielczość i zdolnośc zbiorczą, nie wspominając o kontraście i kolorze)... :mr.green:;)http://whichtelescope.com/benchmarks.htmZapodałem, bo przez przypadek tarfiłem na ta stronkę dzisiaj :)

 

EDIT - dla @gogiel - refraktor ED to to nie będzie (ten podany przez ekologa), troche aberracji na jasnych obiektach będzie jeszcze miał, ale do przejścia ;) Purysta zawsze może zrobic sobie diafragme/przysłonę na planety, a do DSów zdjąć :) (lub wspomniany filtr Fringe Killer)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ze metrowa tuba zmieści się na takim balkonie - część tuby moze przeciez wystawac poza barierką, a statyw mozna tak ustawic aby był jak najbliżej barierki (dwie nogi przy barierce) lub z zamontowanym na stałe pierem do balustrady. Ja mam balkon o szerokości 100 cm i z tubą o długości 90cm wyrabiam. Chciaż jest cięzko i trzeba patrzeć w okular raczej z boku niz od tyłu. Co oczywiście jest możliwe po obróceniu katówki (info dla kogoś, kto nie miał jeszcze teleskopu)

Ja z SW 102/1000 na EQ3-2 ze stalowym statywem mieszczę się w miarę swobodnie na balkonie o szerokości 140 cm, więc na 150 cm tym bardziej nie będzie problemu. A planety i Księżyc wyglądają w nim świetnie. Tylko okular 5 mm jest do niego trochę za krótki, rzadko z takiego korzystam, najczęściej to są 7 mm i 9 mm.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję intuicyjny montaż az4 oraz maka 127.

Obsługa montaży paralaktycznych stanowi problem dla początkujących. Azymutalny AZ4 wyśmienicie się prowadzi nawet w dużych powiększeniach. Mak 127 pokaże całkiem sporo na Księżycu i planetach. To początkujący lubią najbardziej. DSy też będzie trochę widać (F11,8). Budżet nieco jest tym zestawem przekroczony, ale można poszukać tanich zamienników na giełdzie. Wygoda obserwacji jest ważna na początku. Mak jest krótki, mniej dygoce, dojście do okularu jest komfortowe. Całość łatwo zabrać na wakacje. Polecam ten kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK1021 ma prawie metr długości. Ciężko się tym będzie posługiwać na balkonie. Widoki nie przebiją maka. W maku prosty celownik red-dot i intuicyjne poruszanie się teleskopem na az4. W eq3-2 komfortu tego nie będzie. Mam oba typy montaży. EQ5 mam dokładnie i az4, ale eq3 też miałem. Używam obu z sct8 i mam porównanie. Wygoda az4 jest bezdyskusyjna dla początkującego. Długie tuby to na dłuższą metę udręka na balkonie.

Opinii jest wiele i ciężko się zdecydować. Jedno radzę - bez pośpiechu z zakupami.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz trochę poczekać i dozbierać albo poszukać na giełdzie astro i sporo zaoszczędzić. Może nie być od razu na giełdzie, ale lepiej poczekać i kupić lepszy sprzęt. Z tą długą tubą na dalekim od intuicji montażu będziesz się męczył na balkonie. To pewne. Do wszystkiego się ponoć można przyzwyczaić, tylko po co sobie utrudniać życie? Jak masz możliwość wizyty w sklepie, to udaj się tam i poproś o pokazanie jak się z obu typów montaży korzysta. Zobacz jak długa jest metrowa tuba w realu. Mak ma 1/3 tej długości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady!

 

Polecany jest przez nas ("jako niegłupi pomysł") refrakator 100/1000 na eq32

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk1021-eq3-2/1965s

 

Ja miałem ten montaż (pod prawie tak samo dużą lunetą 90/900) i kompletnie nie znając się na rzeczy błyskawicznie, mimowolnie opanowałem śledzenie Księżyca jednym pokrętłem.

 

Wystarczy wspomnieć tutaj koledze, żeby zrobił kilka prób ustawień.

 

Pozdrawiam

p.s.

To jest jednak duży balkon i nie potrzeba ograniczać się do maka lub SC jak to się z konieczności robi w mieście na malutkich balkonach! Ten refraktor zbiera zresztą porównywalną ilość światła (bo nie ma przecież obstrukcji).

Mak zresztą nie jest tak idealnie bezobsługowy jak ta luneta i wymaga najpewniej dłuższego chłodzenia.

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odwiedzenia sklepu to nie mam takiej możliwości bo na dolnym śląsku owego niet.

Na marginesie jestem zaskoczony że Wrocław nie posiada owego sklepu'

A jak sprawdza się ten Mak w plenerze przy przejrzystym niebie, czy jest możliwość zobaczenia mgławic i gromad gwiezdnych?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasięgu tej lunety (100/1000 eq32) jest źrenica wyjściowa rzęda 4 mm uzyskana względnie niedrogim okularem 40 mm lub nieco któtszym czyli delikatne DS-y mgławicowo galaktyczne w ilości większej niż w Maku!

 

Gdyż Mak ma ogniskową aż 1500mm i trudno o małe powiększenia dobre dla takich "mgiełek"

 

Jestem z Wrocławia ale w przypadku dużych sklepów astro nie ma potrzeby osobiście sprawdzać egzemplarza przez zamówieniem. Znamy je i normą jest przysyłanie dobrych sprzetów.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.