Skocz do zawartości

Co lepiej wybrać?


gogiel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za fotki poglądowe. Faktycznie trochę miejsca zajmuje.

Coraz bardziej zastanawiam się ku temu co napisał KrzychK zaproponował model SW 90/900 AZ3. Cena nie za wysoka, opinie ten refraktor ma dobre. Myślę że jako pierwszy teleskop nie będzie zły. Nawet gdy nie spełni naszych oczekiwań zawsze może być wykorzystany do krajobrazu, wtenczas będę wiedział czego chce od następnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tańszy, a tylko ciut gorszy ;)

 

Za zaoszczędzone pieniądze kup lornetkę z aperturą efektywną bliską nominalnej - ta jest naprawdę niezła i dobrze uzupełni ten teleskop (między innymi w zakresie większych DS-ów, przeszukiwania nieba)

 

http://www.nikon.pl/pl_PL/product/sport-optics/binoculars/action-ex/action-ex-10x50-cf

 

Pozdrawiam

p.s.

No ale następny o około dwie klasy wyżej (np Sky Watcher dziesięć cali na Dobsonie)

 

Natomiast ja bym do tego 90/900 już okularów krótszych nie dokupywał. AZ3 idealny nie jest do ogromnych powiększeń, a jeśli nie jesteś osobą starszą to w 90x i tak zobaczysz wszystkie detale jakie są osiągalne tą optyką.

 

EDIT:

po zobaczeniu postu ponieżej

Jeszcze są wynalazki typu guma ułatwiająca podnoszenie

Te wynalazki same się proszą jak wycelujesz w górę - nie ma nic za darmo :P

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Coraz bardziej zastanawiam się ku temu co napisał KrzychK zaproponował model SW 90/900 AZ3.

Tylko musisz wiedzieć, że AZ3 ma dość poważną wadę - mianowicie w położeniu blisko zenitu opada, bo cały zawieszony na nim teleskop znajduje się wtedy po jednej stronie jednej z osi obrotu i przeważa. Na każdym forum astro (także na tym) można znaleźć opisy wielu rozwiązań usuwających tą niedogodność. Ja zastosowałem najprostszą - dokręciłem do montażu kawałek szyny z nierdzewki i przykręcam do niej przeciwwagę (zrobioną ze starej, żeliwnej kłódki) Można też wstawić w montaż sprężynę z regulowanym naciągiem (tak jest nawet lepiej, nie tzreba dźwigać ze sobą dodatkowo przeciwwagi).

Moje rozwiązanie na zdjęciu, link do innych rozwiązań tutaj: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=15487&p=239523&hilit=modyfikacja+AZ3#p239523

Jak widać, prostymi narzędziami i bez wielkich nakładów można to szybko zrobić, poza tym to całkiem fajny montaż (mikroruchy ma, a to duża zaleta).

Aha, ze statywem LT1 trzeba ostrożnie, z wyczuciem dokręcać śruby blokujące wysunięte nogi, bo zaciski łatwo mogą pęknąć. To wszystko dosyć groźnie brzmi, ale naprawdę AZ3 po modyfikacji dobrze się sprawdza z tak lekkim teleskopem, jak 90/900 (z trochę cięższym też).20160307_222815.jpg

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mogę Ci pomóc gdyż jestem z Jawora a więc po sąsiedzku, posiadam teleskop na montażu paralaktycznym 8 " i 12"Meade na dobsonie a kilka dni temu sprzedałem SW 90 / 900 na AZ3 ale nie daleko więc mogę Ci zorganizować prezentację. Zapraszam do mnie. Jeśli jesteś zainteresowany szczegóły dogramy na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.5 metra to dość szeroki balkon.

 

Bierz ten teleskop

 

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk1021-eq3-2/1965s

 

i dokup do niego okular 5 mm oraz okular 40 mm

 

Pozdrawiam

p.s.

swego czasu właśnie ten teleskop wybrał dla szkoły nasz Moderator Robert Bodzoń

 

http://astropolis.pl/topic/36629-teleskop-dla-szkoly/page-2?do=findComment&comment=436101

 

Jak widać z linka osiągalnego z tamtego linka fotozakupy.pl dają dziś zdecydowanie lepszą cenę niż Deltaoptical (spora różnica)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najfajniej mieć, lornetkę jasną (niemiecką: 8x) i Maksutova 102 Sky-Watcher.

z mikroruchami i z dobrym statywem foto. Głowica z mikroruchami jest oczywiście w DeltaOptical.

PS. wiem, że to głupie, ale wychowuje się amatorsko na takim sprzęcie astro:)

Koszt to pewnie ok. 2 tys, zeta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogiel, sprawdź, czy w Twoim budżecie zmieści się zestaw refraktor 90/900 OTA + montaż AZ4. Dla 10-letniej córki tej wielkości refraktor na montażu AZ to jest najlepsze wyjście. Tak na balkon, jak i na wakacje będzie do zabrania, w przeciwieństwie do czegokolwiek na EQ (którego obsługa dla dzieciaka to koszmar). Tyle tylko, że najtańszy zestaw tego refraktora jest na AZ3, a to niej jest zbyt dobry montaż. Nic większego od tego refraktora już na nim nie powiesisz, to jest absolutny maks i w niektórych położeniach i tak będzie kiepsko pracował. A córa będzie (miejmy nadzieję) astro-pasje rozwijać.

Jeśli jednak zostaniesz przy AZ3, to warto go trochę zmodernizować. Albo na modłę KrzychaK, albo (lepiej!) na paru grubych kątownikach powiesić tubę w obejmach nie nad głowicą(jak w fabrycznym oryginale), a z boku głowicy, mniej więcej na wysokości osi podniesienia (Alt). To skutecznie zniweluje problemy z pracą mikroruchu w tej osi i opadaniem głowicy w skrajnych położeniach. Po prostu można będzie wyważyć (choćby mniej więcej) środek ciężkości tuby względem osi Alt, co praktykuje się w porządnych montażach klasy AZ, takich jak AZ4 czy... Dobson.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 3/6/2016 o 17:24, Arek_P napisał:

W eq3-2 komfortu tego nie będzie. Mam oba typy montaży. EQ5 mam dokładnie i az4, ale eq3 też miałem

Witam,

przepraszam że trochę nie w temacie, ale to pierwsze miejsce w którym znalazłem kogoś kto ma porównanie montaży EQ3-2 i EQ5. Cenowo znacznie się różnią. Proszę napisać na czym polega przewaga EQ5. Chciałbym na nim powiesić  Newtona 150/750 i używać do obserwacji wizualnych. Sporadycznie może podepnę lustrzankę do tuby, lub z obiektywem własnym bez teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem oba montaże EQ z AZ. Przesłanie było takie, że dla początkujących AZ jest dużo bardziej komfortowy i intuicyjny. Czyli nie dokładnie o to Ci chodzi.

Myślę, że wiele osób z tego forum będzie mogło Ci napisać jak z 150/750 radzą sobie oba montaże EQ. Ja na EQ5 miałem 200/1000, a na EQ3-2 tylko refraktory. Oczywiste jest jednak, że na EQ5 będą mniejsze drgania w trakcie dotykania pokręteł przy większych powiększeniach. Czy warto dopłacić do bardziej komfortowego wizuala? - niech wypowiedzą się zapewne liczni użytkownicy takich zestawów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.