Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mój pierwszy post na forum .... Podkarpacie pozdrawia z Aurorą Borealis ... Co prawda chmurzyska były okropne, ale choć część zorzy, a raczej spadek Kp udało się uwiecznić w oknie w chmurach.
Szkoda, że nie udało się mi sfotografować piękniejszego spektaklu, a jedynie lekkie fioletowe zabarwienie.

 

_DSC0177-5-1.jpg

_DSC0184-12-3.jpg

Więcej zdjęć na mojej stronie ZAPRASZAM:
Skrawki Puszczy

*********************************************************************

Edytowane przez GRMaziarski
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie skromne foty ode mnie. Moja miejscówka (mieszkam w pradolinie rzeki Pilicy) wybitnie niekorzystna by oglądać coś na płn niebie - zaświetlenie od kopalni i wysokie wzniesienie zasłaniające niebo ok 15st nad horyzont.

Na kolejną zorzę mam upatrzone miejsce więc wyglądamy następnej

Smardzewice, łódzkie

 

z1.jpg

z2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy KP = 3, Bz lekko ujemne, a magnetogram tak szaleje? Jeśli faktycznie ktoś ma ciemne niebo na północy kraju, niech z ciekawości spróbuje.

 

EDIT: Serio, gdyby było KP 6+, to byśmy tylko krzyczeli, aby wyskoczyć z aparatem. Co tak naprawdę powoduje, że KP jest tak niskie?

kiruna (1).png

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na fakt, że rok temu też na 3 dni przed zaćmieniem Słońca widoczna była zorza polarna nad Polską. Oczywiście to żadna zależność tylko zbieg okoliczności. A tym razem ktoś kto widział zorzę raczej nie zobaczy zaćmienia i odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótki a'la timelapse, a raczej zlepek zdjęć .... warunki do obserwacji zorzy fatalne, jedynie udało się złapać lekką, fioletową poświatę przebijającą pomiędzy chmurami. I akurat gdy chmury chwilowo zanikały, to Kp wtedy spadało.
Trzeba się dobrze przyjrzeć, gdyż na pierwszy rzut oka nic nie widać.

https://www.youtube.com/watch?v=JgL6GdAVDgA

 

 

 

 

*******************************************************************************

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zebranych 60- ciu zdjęć zrobiłem film, który dobrze pokazuje dynamikę zjawiska. Każdą klatkę naświetlałem 15" , natomiast przerwy pomiędzy klatkami wynoszą około 6". Tylko podczas robienia pierwszych zdjęć zorza była widoczna wizualnie, a przy następnych tylko na zdjęciach, i to bardzo słabo. Musiałem więc "wyciągać" na maksa każdą klatkę, żeby wydobyć zarys zorzy. Spowodowało to wzrost widoczności szumów. Parametry zdjęć : Canon EOS 450D, obiektyw Sigma 24 mm F-2.8, ISO 800, 60 x 15". Pierwsze zdjęcie wykonane o godz. 23:06 a ostatnie o 23:35. Lokalizacja: okolice Radomska nad rzeką Wartą, 30 km na północ od Częstochowy.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zebranych 60- ciu zdjęć zrobiłem film, który dobrze pokazuje dynamikę zjawiska. Każdą klatkę naświetlałem 15" , natomiast przerwy pomiędzy klatkami wynoszą około 6". Tylko podczas robienia pierwszych zdjęć zorza była widoczna wizualnie, a przy następnych tylko na zdjęciach, i to bardzo słabo. Musiałem więc "wyciągać" na maksa każdą klatkę, żeby wydobyć zarys zorzy. Spowodowało to wzrost widoczności szumów. Parametry zdjęć : Canon EOS 450D, obiektyw Sigma 24 mm F-2.8, ISO 800, 60 x 15". Pierwsze zdjęcie wykonane o godz. 23:06 a ostatnie o 23:35. Lokalizacja: okolice Radomska nad rzeką Wartą, 30 km na północ od Częstochowy.

 

Super :)

Szkoda, ze u mnie nie ma tak okazałych tych pięknych zjawisk. Niestety, my "ludzie południa" mamy to utrudnione.

 

PS. Jak Pan podlinkował film, że się wyświetla w okienku w poście?

Jestem tu nowy i jeszcze nie wszystko ogarniam ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Super :)

Szkoda, ze u mnie nie ma tak okazałych tych pięknych zjawisk. Niestety, my "ludzie południa" mamy to utrudnione.

 

PS. Jak Pan podlinkował film, że się wyświetla w okienku w poście?

Jestem tu nowy i jeszcze nie wszystko ogarniam ;)

Po prostu wkleiłem link :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.