Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Jest!
Właśnie przeglądałem fotki z ubiegłej nocy, kiedy na trzech klatkach coś mi nie pasowało, mianowicie różowa łuna o innym kształcie na każdej klatce. Nie pamiętam niestety godziny, jednak Bz co chwila osiągało dodatnie wartości... Zdjęcie wyciągnąłem na maksa żeby jak najbardziej uwidocznić zorzę.
Exif tu https://500px.com/photo/170823637/aurora-borealis-in-poland-by-kajetan-ciesielski

DSC_0017.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło 1:30 działo się coś silnego. Ktoś obserwował? Magnetogram wskazuje, że to mogła być nasilniejsza zorza w 2016 roku. Tylko to ciut późno i przesunęło się troche bardziej na zachód.

 

Radek Grochowski, który czasem udziela się na AP, jest teraz na Islandii. Wczoraj napisał mi SMS, że przez całą noc obserwował potężną zorzę. Około 1 w nocy - cytuję - "jasny owal przesunął się daleko na południe". Pytał, czy ktoś w Polsce widział zorzę.

 

O jej "mocy" może świadczyć wypowiedź strażnika parkowego, który regularnie obserwuje zorze. Jak napisał Radek, strażnik nie pamięta takiego widowiska od chwili, gdy zaczął pracę jako "aurora guide", tzn. od kilkunastu lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na następne dni jakieś przewidywania na kp6 .. Szczególnie koło środy (28.09) ... Dziś niby też miało by być G1 i kp5, ale ja na razie to widzę że nic się nie dzieje.
Prognozy pogody niestety na południu mam beznadziejne na kolejne dni. Dziś w miarę bezchmurnie, to znów skoczyło jak na razie ledwo ponad kp4.

Ktoś coś działa dzisiejszej nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy G1! :)

 

 

No zobaczymy co to będzie. Spodziewam się dzisiaj jeszcze G1 około 22-24 ... więc może coś zrobię. Łeb mi dymi od szukania miejscówki na dziś :P

Chciałbym zrobić od siebie z Podkarpacia z okolic Mielca-Kolbuszowej, ale nie wiem, czy dla pewności nie skoczę w Świętokrzyskie.

Cóż, najwyżej będzie dłuższa wycieczka :P

 

Oczywiście jak coś będzie, to będzie timelapse, oraz zdjęcia u mnie na stronie http://www.skrawkipuszczy.pl ... Na pewno dam tu info.

 

Zdarzało mi się już robić od siebie zorzę, bardzo delikatną przy kp.4.67, ale bz wtedy mocno minusowe było.

 

 

Jakby ktoś chciał wspólny plener dzisiaj to szukać mnie na face (Grzegorz Radosław Maziarski) i pisać! ... Można zrobić jakąś integrację ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.