Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ja swój jeszcze składam.

Skąd ta ogromna winieta?

 

Nie miałem statywu i żeby lekko podnieść obiektyw do góry założyłem osłonę przeciwsłoneczną. Aparat leżał na poręczy tarasu widokowego nad plażą....i stąd ta winieta. Teraz szukam pożądnego statywu bo takiej gafy nie powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ptaszki świergolą że dzisiaj G2 a nawet może dojść do G3 ... Ciekawe czy na Podkarpaciu coś będzie. Polować będę na pewno z mojej stałej miejscówki :)
Jak coś upoluję, to na pewno będą zdjęcia no i film poklatkowy.
U mnie na razie zachmurzenie średnie-przejściowe ... Nocą szykuje się dużo mniejsze z szansą na obłoki srebrzyste, także może być ciekawie :)

Edytowane przez GRMaziarski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy co do pogody zarówno kosmicznej jak i Ziemskiej na ten wieczór i noc są naprawdę różne.

Obłoków wypatruję codziennie już od dwóch tygodni ale póki co nic nie było.

Ciekawa sprawa z tymi prognozami na niektórych stronach. Spora rozbieżność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognozy co do pogody zarówno kosmicznej jak i Ziemskiej na ten wieczór i noc są naprawdę różne.

Obłoków wypatruję codziennie już od dwóch tygodni ale póki co nic nie było.

Ciekawa sprawa z tymi prognozami na niektórych stronach. Spora rozbieżność.

 

No niestety rozbieżność spora ... Ale nic nie stoi na przeszkodzie spędzenia miłego wieczoru z dala od cywilizacji ;)

Obłoki myślę, że mogą być. U mnie dziś już sporo cirrusów, a zauważyłem, że wtedy najczęściej występują.

Zobaczymy, czas i noc pokażą ;)

 

 

EDIT: 18:25

 

Jak tak patrzę, to wiele wskazuje na to, że ta fala to przeszła wczoraj około 22, a Kp miało około 4 ....

 

No nic .... zobaczymy ..... Przewietrzę się i zapoluje na srebrzaki ;)

Edytowane przez GRMaziarski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy 24 godziny opóźnienia .... Zaczyna szaleć zorzisko ;) .... wczoraj oczywiście była lipa, pozostała jedynie skromna imprezka w blasku Drogi Mlecznej.

13404051_1199955690065698_29473998765511

 

 

Dzisiaj powtórka z rozrywki, ale tym razem oby przy burzy geomagnetycznej G2, choć liczę na choćby chwilowe G3 ;)


EDIT: 19:50

 

Bz ciągle waha się w okolicach 0 .... Jak nie spadnie, to będzie lipa .... Ciąglę liczę na niespodziankę :)

Edytowane przez GRMaziarski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba cosik jest :)

 

Przez kilka godzin było fioletowo ..... Klepie właśnie timelapsa .... Myślę, że do wieczora zrobię i umieszczę.
Niedługo więcej zdjęć na mojej stronie www.skrawkipuszczy.pl

Złota Góra | Ostrowy Tuszowskie koło Mielca | Podkarpackie

 

13317010_1200480590013208_48821121700975

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza była bardzo delikatna .... Ale coś tam jest :)

 

 

_DSC5252.jpg

 

 

 

Zapraszam po więcej na moją stronę:

**************************************
Oczywiście film poklatkowy też jest, ale ruch zorzy na nim niewielki. Z resztą ..... Zobaczcie sami.

Edytowane przez GRMaziarski
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak pięknie - zorza polarna i obłoki srebrzyste w jednym kadrze. :icon_rolleyes:

 

Niestety w Wielkopolsce ubiegłej nocy obłoki się nie pojawiły a zorza była na granicy percepcji przy Kp 5,67 ; Bz -5,5 (w porywach) i braku nocy astronomicznej - to chyba dlatego na zdjęciach z podkarpacia zorza wyszła wyraźniej.

C60D + S10-20 @10/4,0 1x30s ISO1600 - pojedyncza klatka ze stu kilkudziesięciu jakie zrobiłem w godzinach 23.40-1.10.

 

06.06.2016.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak pięknie - zorza polarna i obłoki srebrzyste w jednym kadrze. :icon_rolleyes:

 

Niestety w Wielkopolsce ubiegłej nocy obłoki się nie pojawiły a zorza była na granicy percepcji przy Kp 5,67 ; Bz -5,5 (w porywach) i braku nocy astronomicznej - to chyba dlatego na zdjęciach z podkarpacia zorza wyszła wyraźniej.

C60D + S10-20 @10/4,0 1x30s ISO1600 - pojedyncza klatka ze stu kilkudziesięciu jakie zrobiłem w godzinach 23.40-1.10.

 

 

 

 

 

 

 

Kolega Leszek tej nocy złapał zorzę pod Poznaniem ... Narzekał, że było jasno, ale udało mu się złapać "słupki"

 

13404014_1174211495944027_33779523075353

 

Źródło: https://web.facebook.com/piorunujaco/photos/a.611597115538804.1073741830.611505075548008/1174211495944027/?type=3&theater

Kolega Leszek tej nocy złapał zorzę pod Poznaniem ... Narzekał, że było jasno, ale udało mu się złapać "słupki"

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 5/6 pojechałem w okolicę Radomska i fotografowałem Drogę Mleczną. Nie miałem pojęcia że na niebie jest jeszcze coś więcej. Po przeczytaniu Waszych postów i obejrzeniu zdjęć, sprawdziłem jeszcze raz materiał zebrany w tą noc. Okazało się że na niektórych klatkach jest lekkie fioletowe zabarwienie. Wydaje mi się że to było spowodowane zorzą polarną. Nawet na panoramie DM kierunek północny jest też lekko fioletowy, a w tym kierunku nie ma nic takiego, co by powodowało takie zabarwienie nieba. Nigdy bym nie uwierzył że w tak jasną noc można zarejestrować u mnie zorzę. Dla niezorientowanych dodam, że Radomsko leży na południu Województwa Łódzkiego, 30 km na północ od Częstochowy. Wizualnie nie było szans na zobaczenie tego zjawiska, a nawet na wyświetlaczu mojego Canona 550D nic nie zauważyłem. Dopiero podczas składania i obróbki mozaiki DM zauważyłem lekki fiolet. Szkoda że nie zrobiłem więcej zdjęć północnego nieba.

IMG_8791 pod fb.jpg

IMG_8790 pod fb.jpg

IMG_8797_stitch II fb.jpg

001_stitch II_5 fb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.