Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2015


merti

Rekomendowane odpowiedzi

 

Przebiegunowanie nie jest potrzebne. W 2003 roku w sprzyjających warunkach doszło do Morza Śródziemnego, a w Krośnie (szerokość mniej więcej ta sama co Kraków) zorza momentami kończyła się kilkanaście stopni nad południowym horyzontem.

 

 

Należy pamiętać, że w Ameryce Północnej zorza może występować na dalszych szerokościach geograficznych, ponieważ południowy biegun magnetyczny znajduje się w północnej Kanadzie, a nie tam, gdzie jest północny geograficzny :)

 

dziekuje za informacj! dobrze to wiedziec.

Czy to sie kiedys "brzebiegunowi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

A ja widziałam :) Załączam zdjęcie robione komórką z centrum Warszawy parę minut temu. Już tego światła zielonego nie widać. Z początku myślałam, że to chmura, która odbija jakiś zielony neon ale zachowywało się to jak zorza - falowało i zmieniało kształt.post-22203-0-20673600-1441664025_thumb.jpg

Edytowane przez MMysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to robota ludzi. W momencie najwyższej aktywności zorzy w ogóle nie było widać zielonej poświaty na północy kraju (przynajmniej u mnie). Nawet nie wiem czy były jakieś fioletowe/różowe, bo przeszkadzała mi łuna na północy.

 

Mam tylko takie fotki, gdy KP wynosiło 7.33 (koło godziny 21:30). Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Skoro są chmury i jest łuna... a chmury wyglądają normalnie jak chmury fotografowane nocą... to muszą zakrywać fioletowe niebo. No ale z drugiej strony, nie ma tu żadnych pilarów, a kolor sięga niemal horyzontu.

 

Fotka wygląda dość podobnie jak ta z 22 czerwca, kiedy KP wynosiło 8 i znalazła się tylko jedna osoba (z województwa podkarpackiego), która miała czystsze niebo. No ale marcowa wyglądała znacznie inaczej. Może ktoś to lepiej ogarnia?

 

EDIT: Wszystko wskazuje, że to jednak zorza :)

IMG_0014.jpg

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch godzin aparat sobie cyka i poluje na wrześniowe Perseidy. Przez ostanie trzy pochmurne wieczory kilka zarejestrowałem wizualnie i dziś aparat ustawiłem na balkonie i wycelowałem w okolice Kasjopei. Niestety wiatr całkiem ucichł i podnosi się mgła, ale może coś się zarejestruje. Na razie na 52° cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.