Skocz do zawartości

Light pollution - mini reportaż


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Ściągnij sobie program DIALux, zainstaluj bazę opraw firmy Philips i zaprojektuj scenę zewnętrzną. Wyjdzie ci wszystko i teoretyzowanie się skończy.

Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem od człowieka, który kilka postów wcześniej podawał się za projektanta opraw. I jeszcze w dodatku ta kryptoreklama. Nieładnie :no:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie program DIALux, zainstaluj bazę opraw firmy Philips i zaprojektuj scenę zewnętrzną. Wyjdzie ci wszystko i teoretyzowanie się skończy.

 

I zostań projektantem w 2h :). A przy okazji już wiemy jakiego producenta oprawy kosztują 2500 zł i dlaczego chińskie to szajs...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dowiedziałem się (cytuję) "aby nie opierać argumentów do rozmowy z gminami wyłącznie o względy ekonomii". "Choć się wszystkim wydaje, że to główny argument przemawiający za, w rzeczywistości niedoświadczeni działacze na rzecz ochrony ciemnego nieba "strzelają" sobie w przysłowiowe kolano, gdyż po gminach chodzi mnóstwo firm proponujących rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej na oświetleniu ulicznym i zazwyczaj jest to niemile widziane z uwagi na nadużycia ze strony takich firm (nawet wyszły już wojewódzkie poradniki, aby uważać na tego typu firmy). Większym argumentem jest poprawa życia mieszkańców, rozwój lokalny czy też poprawa bezpieczeństwa na drogach z tytułu eliminowania nieprawidłowych, wypukłych lamp.".

Może powinni zrobić odcinek Astronarium o ochronie i korzyściach płynących z ciemnego nieba tj. aby np młodzież nie stała pod blokami z piwem tylko patrzyła w niebo, pisała programy astronomiczne itd :)

 

Gmino, powiecie zgaście światła w nocy - będzie na 500+ dla mieszkańców !

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pora pożegnać czasy kiedy wszędzie gdzie była potrzeba zainstalowania oświetlenia upychało się te potężne sodówki klepane od dziesięcioleci na jedną i to bardzo głupią modłę.

 

Skoro jesteś taki mądry to licz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I zostań projektantem w 2h :). A przy okazji już wiemy jakiego producenta oprawy kosztują 2500 zł i dlaczego chińskie to szajs...

Nie projektuję opraw LED, a cena przyzwoitej kosztuje mniej więcej tyle ile podałem. Stosuję rozwiązania tej firmy Philips w zakresie opraw sodowych (z płaską szybą w celu zmniejszenia rozpraszania światła) i jest to wybór podyktowany stosunkiem jakość/cena.

Nie mówię, że LEDy to zło bo wydają się być ok, ale nas nie stać na te rozwiązania i długo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że projektujesz oświetlenie przestrzeni publicznej a nie same oprawy.

 

A mógłbyś podać w jakich parametrach oprawa markowego producenta jest lepsza od "chińczyka"? Bo różnica w kosztach jest ogromna a... diody te same, elektryki tyle co kot napłakał, obudowa pewnie też podobnej jakości?

 

I czym podpierasz swój wybór gdy uboga gmina chce oszczędne lampy Led, a Ty im chcesz zaprojektować w tej samej cenie sodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter - czyli mam rozumieć, że naraziłem Ci się krytykując takie jak na poniższym obrazku oprawy sodowe od lat stosowane w naszym kraju, co do których panuje ogólna zgoda przynajmniej na tym forum, że są źle zaprojektowane i to one w głównej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie światłem.

 

400w sodowa uliczna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jak wrócę z pracy to przedstawię mój punkt widzenia (obszerniej) na sprawę od strony projektowej i częściowo życiowej.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jak wrócę z pracy to przedstawię mój punkt widzenia (obszerniej) na sprawę od strony projektowej i częściowo życiowej.

 

No to czekam. Bo mam zamiar wybrać się również do wójta żeby powiedział mi dwa słowa do mikrofonu i odrazu uargumentować pewne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligentne oświetlenie uliczne

http://zikit.krakow.pl/ogolne/197089,1787,komunikat,inteligentne_oswietlenie_uliczne.html

 

jak to wygląda w praktyce w Krakowie ?

 

Z plotek, które do mnie dotarły (pracuję na tej samej uczelni), to niestety nie jest do końca to, czego oczekiwalibyśmy my. Podobno głównie chodzi o to, żeby wtedy, kiedy jest jasno (np. podczas pełni Księżyca) lampy świeciły trochę słabiej (bo skoro Księżyc oświetla, to po co marnować prąd na oświetlenie :P).

 

W miarę możliwości postaram się dokładniej przyjrzeć temu tematowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak raporty o tonach smieci i toreb foliowych wylawianych z morza niespecjalnie wplywaja na decyzje zakupowe wiekszosci z nas i torbe foliowa kazdy przeciez wezmie - bo wygodnie. A co :)

 

No, jednak nie każdy. Ja torbę foliową biorę tylko w wyjątkowej sytuacji (może kilka - kilkanaście razy do roku) i zawsze się z tym źle czuję...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem w którymś z poprzednich postów, że dobrym argumentem byłby wpływ LP na zdrowie i samopoczucie. Okazuje się że brak wiedzy w tym temacie dotyczy nie tylko szeroko rozumianego społeczeństwa, ale też ludzi z "branży". Rozmawiałem z kilkoma osobami legitymującymi się wykształceniem medycznym i oczywiście wiedziały co to jest melatonina i jaki jest jej wpływ, a raczej jaki jest wpływ jej niedoboru na nasze zdrowie. Jednak w żaden sposób nie kojarzyły związku braku naturalnych nocnych ciemności z niedoborem melatoniny w organizmie człowieka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak w żaden sposób nie kojarzyły związku braku naturalnych nocnych ciemności z niedoborem melatoniny w organizmie człowieka.

 

i bardzo słusznie, bo to niestety naciągane argumenty.

problemy istnieją, ale dlatego, że wieczorem i w nocy mamy w domu jasno, wgapiamy się w ekran telewizora czy komputera przed snem, a czy ulica jest oświetlona czy nie, to bardziej może wpływać na cykle dobowe dzikiej przyrody i osób sypiających na chodniku w kartonie a nie zwykłego człowieka, który załatwia sprawę zasłaniając okno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i bardzo słusznie, bo to niestety naciągane argumenty.

problemy istnieją, ale dlatego, że wieczorem i w nocy mamy w domu jasno, wgapiamy się w ekran telewizora czy komputera przed snem, a czy ulica jest oświetlona czy nie, to bardziej może wpływać na cykle dobowe dzikiej przyrody i osób sypiających na chodniku w kartonie a nie zwykłego człowieka, który załatwia sprawę zasłaniając okno.

Też racja. Ale może czasem warto użyć naciąganych argumentów w szczytnym celu. Poza tym większość "zwykłych" ludzi jednak nie zasłania okien na noc. Co najwyżej kiedy Księżyc w pełni świeci w okno to wtedy tak. Ale kiedy latarnia, to już nie bo przecież ona świeci tak co noc, więc już nawykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i bardzo słusznie, bo to niestety naciągane argumenty.

problemy istnieją, ale dlatego, że wieczorem i w nocy mamy w domu jasno, wgapiamy się w ekran telewizora czy komputera przed snem, a czy ulica jest oświetlona czy nie, to bardziej może wpływać na cykle dobowe dzikiej przyrody i osób sypiających na chodniku w kartonie a nie zwykłego człowieka, który załatwia sprawę zasłaniając okno.

Pytanie, jaka część problemu wynika z gapienia w ekran, a jaka z zaświetlenia? Bo na pewno jakoś się to dzieli. Ekran świeci nam jakiś czas przed snem, a ulica przez całą noc - mało intensywnie, a długo. Zasłanianie okien też nie zawsze działa - trzeba by mieć bardzo porządne żaluzje :) U mnie zasłony dają tyle, że wciąż mogę czytać książkę od światła z LP, a nawet przy roletach można spokojnie chodzić po pokoju bez obawy o wywrotkę na czymś. Tylko grube żaluzje by to wstrętne światło potrafią zatrzymać, a takich nie mam niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jaka część problemu wynika z gapienia w ekran, a jaka z zaświetlenia? Bo na pewno jakoś się to dzieli. Ekran świeci nam jakiś czas przed snem, a ulica przez całą noc - mało intensywnie, a długo. Zasłanianie okien też nie zawsze działa - trzeba by mieć bardzo porządne żaluzje :) U mnie zasłony dają tyle, że wciąż mogę czytać książkę od światła z LP, a nawet przy roletach można spokojnie chodzić po pokoju bez obawy o wywrotkę na czymś. Tylko grube żaluzje by to wstrętne światło potrafią zatrzymać, a takich nie mam niestety.

W tym rzecz, że problem dotyczy właśnie okresu snu, a nie wieczornego siedzenia przed ekranem telewizora, czy monitora. Żaluzje wewnętrzne niewiele pomagają. Trzeba zamontować szczelne rolety z gumowanej tkaniny, albo rolety zewnętrzne. Z tym że rolety zewnętrzne nie są tanie i działają skutecznie tylko kiedy źródło światła jest powyżej okna. Mieszkańcy wyższych pięter w blokach niestety nie zasłonią sobie okna w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie problem LP sprowadza się do tego, że zdecydowana większość lampa jest ustawiona pod kątek ok 45 stopni do horyzontu, czy to lampy uliczne, czy na parkingu, czy też głupi halogen u Kowalskiego. Wszyscy mają jakieś zboczenie na punkcie tego kąta. A gdyby tak na każdej lampie i każdym halogenie zamontować taki "daszek" (kolor czerwony)? Problem LP ograniczylibyśmy pewnie przynajmniej dwukrotnie... Gdyby był przepis nakazujący stosowanie "daszka" lub ustawianie lampy poziomo, to bylibyśmy w domu...

lapa.jpg

Prawda, że proste i diabelnie skuteczne?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie problem LP sprowadza się do tego, że zdecydowana większość lampa jest ustawiona pod kątek ok 45 stopni do horyzontu, czy to lampy uliczne, czy na parkingu, czy też głupi halogen u Kowalskiego. Wszyscy mają jakieś zboczenie na punkcie tego kąta. A gdyby tak na każdej lampie i każdym halogenie zamontować taki "daszek" (kolor czerwony)? Problem LP ograniczylibyśmy pewnie przynajmniej dwukrotnie... Gdyby był przepis nakazujący stosowanie "daszka" lub ustawianie lampy poziomo, to bylibyśmy w domu...

Prawda, że proste i diabelnie skuteczne?

Problem jest zarówno złe ustawienie tych lamp, jak i ich zła konstrukcja. Chodzi głównie o ten nieszczęsny wypukły klosz, który rozsyła dużą część światła na boki i do góry. Jakoś mało kto zwraca uwagę, że światło wyemitowane pod dużym kątem na boki i w górę nie oświetla terenu, a wiec jest marnowane. Jest to zatem nie tylko źródło LP, ale po prostu czyste marnotrawstwo energii elektrycznej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na wsi i u mnie gaszą lampy o godzinie 22:00, więc jest w miarę dobrze. Tylko stok mnie wkurza bo jego lampy świecą prawie do zenitu i różnie gaszą raz o 23:30, 23:00, 22:30. Szczęście, że tylko przez sezon zimowy świecą, bo by była katastrofa. A ten stok wcale nie jest tak blisko mnie, strasznie mocne lampy są tam zastosowane :icon_mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam na wsi i u mnie gaszą lampy o godzinie 22:00, więc jest w miarę dobrze. Tylko stok mnie wkurza bo jego lampy świecą prawie do zenitu i różnie gaszą raz o 23:30, 23:00, 22:30. Szczęście, że tylko przez sezon zimowy świecą, bo by była katastrofa. A ten stok wcale nie jest tak blisko mnie, strasznie mocne lampy są tam zastosowane :icon_mad:

dobrze, obstawiam konary... a dokładniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.