Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

heweliusz    261

Taka obserwacja "z pierwszej ręki". Od kilku miesięcy mam przyjemnośc wychodzić w nocy z psem na spacer i uświadomiłem sobie, jak ten nocny ruch tak na prawdę wygląda :) Wieliczka - miasto ok 20 tyś graniczące z Krakowem. Po godzinie 22 spotykam jeden samochód na kilka minut na jednej z najgłówniejszych ulic w mieście! A człowieka na chodniku nie każdej nocy spotkam. Czasem jest jeden, czasem dwóch, a najczęściej nikogo. A to jest miasto i to główna ulica!

Natomiast na wsi, gdzie czasem obserwuję statystyka jest taka, że w czasie obserwacji drogą przejeżdża max jeden samochód (czasem żaden). Natomiast człowiek zdarza się tak ze 2x rzadziej. A lampy a jakże - świecą całą noc.

Jakby tak chociaż co drugą wyłączyć...

To prawda, Światło świeci się nie wiadomo komu na wsiach. Dlatego przydałoby się wdrożyć taki program pilotujący na kilku wsiach lub małych miastach w którym oświetlenie uliczne włączałoby się tylko w przypadku przejazdu pojazdu. Ciekawi mnie jak przedstawiają się wyliczenia, dane liczbowe które prognozowałyby oszczędności będące wynikiem wyłączania światła od 23 do 5 rano - to już byłby mocny argument dla władz lokalnych pokazać im ile pieniędzy można przeznaczyć na inne cele w gminie. Tylko czy tu nie chodzi o mentalność - ludzie świecą bo wydaję im się że są bardziej bezpieczni i/lub żeby pokazać jaka ta nasza gmina, wieś małe miasto bogate (?)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    261
Napisano (edytowane)

Sieć oświetlenia ulicznego z centralnym sterowaniem i monitoringiem statusu lamp

http://elektronikab2b.pl/technika/25626-siec-oswietlenia-ulicznego-z-centralnym-sterowaniem-i-monitoringiem-statusu-lamp#.WJhTq4WcGUk

Bełchatów inwestuje w nowoczesne oświetlenie uliczne

http://elektronikab2b.pl/biznes/23407-belchatow-inwestuje-w-nowoczesne-oswietlenie-uliczne#.WJhTFIWcGUk

Co do pliku pdf to w tym przypadku można by zrobić Węgry w Polsce jak chce el-Comendante=Prezes

lampy.pdf

LiCS_Outdoor_Imagebroschuere-2014_PL.pdf

Edytowane przez heweliusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gustek    22
W rozwazaniach o LP warto pamietach o jednej rzeczy - to, ze ciemne niebo ma dla nas (osob interesujacyh sie astronomia) znaczenie w zadnym razie nie znaczy, ze ma dla kogokolwiek innego. Tak naprawde dla wiekszoci ludzi nie ma zadnego. Przekonany jestem, ze zadne raporty o tym jak (z roku na rok) sie zwieksza zaswietlenie nic tu nie dadza i niczego nie zmienia. Kazdy popatrzy, pokiwa glowa i ... bedzie robil dalej po swojemu. Podobnie jak raporty o tonach smieci i toreb foliowych wylawianych z morza niespecjalnie wplywaja na decyzje zakupowe wiekszosci z nas i torbe foliowa kazdy przeciez wezmie - bo wygodnie. A co :)
Nawet jezeli pokazemy komus, ze zaswietlenie jest 100 % i nie ma nawet jednego punktu w calym kraju gdzie widac nocne niebo, odpowiedzia bedzie najczesciej wzruszenie ramionami i "no i co z tego". I patrzac na to z punktu widzenia osoby, ktora w ogole astronomia nie jest zainteresowana, taka odpowiedz ma niestety (dla nas) sens. Ludzie lubia swiatla w nocy i tyle. Latwiej sie jezdzi, czesto ladnie to wyglada, czuja sie bezpieczniej, mozna noca w pilke pograc, na nartach pojezdzic, po parku polazic, kamera wyraznie nagra co sie przed domem/garazem dzieje etc. O ile nie okaze sie, ze jest jakis bezposredni (i wyrazny) zwiazek pomiedzy swietleniem i np. stanem zdrowia to srednio optymistycznie to wszystko widze. Innymi slowy, szanse na to, ze bedzie lepiej sa male. Zwlaszcza tam gdzie skupia sie duza liczba ludzi (czyli tam gdzie jest praca etc).
Jezeli juz mam cos robic (mimo wszystko warto), to wedlug mnie do problemu trzeba podejsc - jak to juz ktos wspomnial - od innej strony.
- pokazywac i zachecac do "uprawiania" astronomii
- jako, ze wiekszosc ludzi ma tak naprawde gdzies nocne niebo, trzeba skupiac sie na tym na czym ludziom naprawde zalezy - zdrowie, pieniadze (oszczednosc), wygoda. Jak uda nam sie przekonac lokalna spolecznosc, ze ciemnosc za oknem sprawia, ze organizm potrzebuje np. 2 godziny mniej snu, aby funkcjonowac tak samo dobrze - to jestesmy w domu :) Jest to cos, po co warto "sie schylic".
- finansowac badania nad wplywem zaswietlenia na nasze zdrowie (bedac gotowym na to, ze takiego zwiazku moze nie byc i nasze organizmy szybko sie do zaswietlenie przystosowuja)
Sam nie wiem co jeszcze ....
Marcin
  • Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
plesniak    662
Napisano (edytowane)

Czy Szanowne/Szanowni użytkownicy Astroforum nie uważają, że temat ochrony ciemnego nieba jest za mało obecny w mediach i że "Brakuje nam takiego "medialnego ambasadora" tematu..." ?

Zerknąłem co w ostatnim czasie było w radiu publicznym.

oto linki z możliwością wysłuchania audycji

http://www.polskieradio.pl/9/3031/Artykul/1418670,Nocne-niebo-rozcienczone-swiatlem

http://www.polskieradio.pl/130/4430/Artykul/1362754,Swiatlo-w-sluzbie-cywilizacji

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    418
Napisano (edytowane)

Zerknąłem co w ostatnim czasie było w radiu publicznym.

oto linki z możliwością wysłuchania audycji

http://www.polskieradio.pl/9/3031/Artykul/1418670,Nocne-niebo-rozcienczone-swiatlem

http://www.polskieradio.pl/130/4430/Artykul/1362754,Swiatlo-w-sluzbie-cywilizacji

2015 rok. To jest rok ciszy a nawet dwa lata.

Edytowane przez Pestek94

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzychoo226    1120

Słowacja ograniczyła LP na pewno nie z powodu chęci ochrony nocnego nieba ;)

A jeżeli chodzi o świadomość problemu LP to chyba wystarczy przejrzeć ten temat na forum dla miłośników latarek i oświetlenia: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=12545&postdays=0&postorder=asc&highlight=ciemne+niebo&start=0. Nic dodać nic ująć.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11451

A jeżeli chodzi o świadomość problemu LP to chyba wystarczy przejrzeć ten temat na forum dla miłośników latarek i oświetlenia: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=12545&postdays=0&postorder=asc&highlight=ciemne+niebo&start=0. Nic dodać nic ująć.

Hahahaha, "forum miłośników światełek...", a zaraz...my też jesteśmy (poza Panasmarasem) forum miłośników światełek :D

To tylko potwierdza, że jedyny argument, który mógłby coś zdziałać, to aspekt ekonomiczny.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marek_N    1345

Tak, tylko inwazja ledów powoduje że może być dwa razy taniej i pięć razy jaśniej. Są w ogóle jakieś wyniki / pomiary jak się zmieniła jasność nieba po przejściu na ledowe oświetlenie uliczne?

Z jednej strony jest narzekanie, że to światło o widmie ciągłym z dużym pikiem w niebieskiej długości, fali mocno rozpraszającej sie w atmosferze.

Z drugiej strony max. intensywność przypada dla długości fali ~550 nm, a nas najbardziej interesują okolice 500 nm (czułość pręcików) gdzie LED ma z kolei minimum. Do tego światło niebieskie mocno się rozprasza, ale też nie penetruje atmosfery (mocny spadek intensywności światła wraz z odległością), co z punktu widzenia pozamiejskich miejscówek jest pozytywne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    932

Tak, tylko inwazja ledów powoduje że może być dwa razy taniej i pięć razy jaśniej. Są w ogóle jakieś wyniki / pomiary jak się zmieniła jasność nieba po przejściu na ledowe oświetlenie uliczne?

Z jednej strony jest narzekanie, że to światło o widmie ciągłym z dużym pikiem w niebieskiej długości, fali mocno rozpraszającej sie w atmosferze.

Z drugiej strony max. intensywność przypada dla długości fali ~550 nm, a nas najbardziej interesują okolice 500 nm (czułość pręcików) gdzie LED ma z kolei minimum. Do tego światło niebieskie mocno się rozprasza, ale też nie penetruje atmosfery (mocny spadek intensywności światła wraz z odległością), co z punktu widzenia pozamiejskich miejscówek jest pozytywne.

Gif z postu #19 daje pewien obraz takich zmian. Chodzi o teren wschodniej Słowacji, gdzie w wielu miejscowościach wymieniono oświetlenie uliczne na LED. Spadek LP jest znaczny. Nie bez znaczenia jest tez konstrukcja opraw kierująca światło w dół, oraz ich poprawne ustawienie. Tam ustawia się lampy by świeciły na jezdnię i chodniki. U nas "muszą" jeszcze oświetlać przydrożne drzewa i domy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2714

Błagam, ostrzegajcie przed takimi linkami, nie każdy ma odpowiednio silną psychikę i może popaść w depresję...

Do tego światło niebieskie mocno się rozprasza, ale też nie penetruje atmosfery (mocny spadek intensywności światła wraz z odległością), co z punktu widzenia pozamiejskich miejscówek jest pozytywne.

Wydaje mi się, że jest dokładnie odwrotnie - niebieskie światło lepiej penetruje atmosferę, mniej się rozprasza. To chyba jest zależne od 3, czy 4 potęgi długości fali. Piotrek Guzik o tym pisał kilka razy. Ale może to mi się pomieszało i jest zależność w tą stronę, co piszesz...

Moim zdaniem jedyna szansa jest w bardzo intensywnej kampanii informacyjnej. Czyli np spoty reklamowe w TV. Ale takie dobrze przemyślane, żeby nie wzięli nas za wariatów i żeby argumenty miały dla nich jakieś znaczenie - czyli kasa i zdrowie przede wszystkim. Ale kto za to zapłaci... Tak wiec to raczej nierealny pomysł... Pozostaje nam internet i bezpośrednia rozmowa. W internecie najczęściej piszemy na stronach o niewielkim zasięgu ("oglądalności"), które przeglądają głównie miłośnicy astronomii, którym problemu nie trzeba tłumaczyć. A bezpośrednio porozmawiać mamy szansę tylko z bardzo niewielką częścią ludzi. Tak więc głównym problemem jest zasięg informacji i trzeba nad tym pomyśleć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzychoo226    1120

Gif z postu #19 daje pewien obraz takich zmian. Chodzi o teren wschodniej Słowacji, gdzie w wielu miejscowościach wymieniono oświetlenie uliczne na LED. Spadek LP jest znaczny. Nie bez znaczenia jest tez konstrukcja opraw kierująca światło w dół, oraz ich poprawne ustawienie. Tam ustawia się lampy by świeciły na jezdnię i chodniki. U nas "muszą" jeszcze oświetlać przydrożne drzewa i domy.

Skąd te informacje? Tutaj: http://www.nature.com/articles/srep03789 można przeczytać, co delikatnie sugerowałem post wcześniej, że poprawa jest wynikiem wyłączania oświetlenia na noc ze względów ekonomicznych. W miastach gdzie wymienia się oświetlenie nie odnotowano spadku LP.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Krzychoo226    1120

Wydaje mi się, że jest dokładnie odwrotnie - niebieskie światło lepiej penetruje atmosferę, mniej się rozprasza. To chyba jest zależne od 3, czy 4 potęgi długości fali. Piotrek Guzik o tym pisał kilka razy. Ale może to mi się pomieszało i jest zależność w tą stronę, co piszesz...

Zastanów się dlaczego niebo jest błękitne, a zachodzące Słońce się czerwieni :)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marek_N    1345

Oj Mateusz, Mateusz... :)

Rozpraszanie Rayleigh'owskie, pozwól że zacytuje z Wikipedii:

"Silna zależność intensywności rozpraszania od długości fali (~λ-4) oznacza, że światło niebieskie jest rozpraszane silniej niż czerwone. Przy przejściu promienia przez atmosferę będzie to oznaczać, że fotony niebieskie są rozpraszane silniej niż fotony o większej długości fali. W rezultacie rozproszone światło niebieskie dociera do nas ze wszystkich stron nieba, podczas gdy inne długości fal rozchodzą się prosto od słońca, rozpraszane w znacznie mniejszym stopniu."

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    932

Skąd te informacje? Tutaj: http://www.nature.com/articles/srep03789 można przeczytać, co delikatnie sugerowałem post wcześniej, że poprawa jest wynikiem wyłączania oświetlenia na noc ze względów ekonomicznych. W miastach gdzie wymienia się oświetlenie nie odnotowano spadku LP.

Skąd te informacje? Głównie spostrzeżenia własne. Widziałem te zmiany na własne oczy niejeden raz pokonując nocą drogi w wschodniej Słowacji. Widać to również z naszej strony głównie we wschodniej części Beskidu Niskiego, gdzie południowy horyzont jest obecnie najmniej zaświetlony.

Dobry przykład jakie są różnice w emisji i rozpraszaniu światła latarni ledowych i sodowych jest w Krośnie u zbiegu ulic Zręcińskiej i Podkarpackiej, szczególnie kiedy jest lekka mgła. Ul. Zręcińska oświetlona jest ledami i łuna urywa się na wysokości latarni, powyżej jest ciemno. Podkarpacka oświetlona jest lampami sodowymi i choć zastosowano tam stosunkowo nowe lampy, niskie, gęsto rozmieszczone i o mniejszej mocy, to i tak nad Podkarpacką unosi się jasna, pomarańczowa łuna.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2714

No dobra, jednak to ja pomieszałem i jest odwrotnie :)

Czyli LP od LEDów powinno być silniejsze blisko lamp (w mieście), bo się bardziej rozprasza, ale jego zasięg jest mniejszy, więc poza miastami powinno być mniejsze. Czyli łuny powinny stać się "wyższe i węższe".

Widać tu też jedną wadę ledów z punktu widzenia nieastronomicznego - światło gorzej się zachowuje podczas mgły, słabiej ją penetruje, więc dodatkowo spada widoczność na drodze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    418

a gdyby tak zrobić zrzutke na kampanię ? Nie wiem czy dofinansowanie sie na to dostanie.. Przecież dla gmin to naprawdę same oszczędności :)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maćko8911    136
Napisano (edytowane)

Fajna inicjatywa, jak coś, chętnie pomogę :) gdyby oczywiście takowej pomocy potrzebowali :)

Kiedyś, dawno temu marzyła mi się taka inicjatywa aby wyłączyć światło w dużych miastach i zobaczyć to co tłumi nocne światło. Ale patrząc na ograniczenia raczej to nigdy nie będzie możliwe ;)

Edytowane przez Maćko8911

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    261

a gdyby tak zrobić zrzutke na kampanię ? Nie wiem czy dofinansowanie sie na to dostanie.. Przecież dla gmin to naprawdę same oszczędności :)

SOWA – dofinansowanie modernizacji oświetlenia ulicznego

http://www.siled.pl/pl/sowa-finansowanie-modernizacji-oswietlenia/14-sowa-dofinansowanie-oswietlenia-led

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta