Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Do dyskusji dodam, że dobra oprawa LED to koszt około 2000-2500 zł i należy zaznaczyć, że nie można wymienić samego źródła światła tylko całą oprawę. Dodatkowo strumień świetlny takiej oprawy jest bardzo wąski i w związku z tym należy je montować dużo gęściej niż zwykłe oprawy sodowe.
Popularna oprawa do oświetlenia drogowego SGS101 70W (ja projektuję z płaską szybą - większość projektantów nie zwraca na to uwagi i daje wypukłą) razem z wymienialnym źródłem światła kosztuje ok. 450 zł.
Gminy w Polsce są biedne i zazwyczaj zadłużone, rachunek jest prosty.
Żadne dofinansowanie do LEDów nie udźwignie kosztów eksploatacyjnych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No dobra, jednak to ja pomieszałem i jest odwrotnie :)

Czyli LP od LEDów powinno być silniejsze blisko lamp (w mieście), bo się bardziej rozprasza, ale jego zasięg jest mniejszy, więc poza miastami powinno być mniejsze. Czyli łuny powinny stać się "wyższe i węższe".

widzę tu tendencję do zastosowania "zasady zachowania" ^_^ - "bardziej się rozproszy więc na mniej wystarczy"

ale chyba niestety niesłusznie, bo skoro bardziej się rozprasza to również światło, które teraz leci w kosmos, przy ledach pozostanie w atmosferze. według mnie nie ma tu "zasady zachowania", światła "w obiegu" będzie więcej i łuny nad miastami będą pod każdym względem gorsze.

tak jak niebieskość nieba, które otacza nas ze wszystkich stron, nawet gdy inne kolory słabną z dala od słońca.

i w dodatku nie od odfiltrowania, w przeciwieństwie do lamp sodowych.

niestety.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do dyskusji dodam, że dobra oprawa LED to koszt około 2000-2500 zł i należy zaznaczyć, że nie można wymienić samego źródła światła tylko całą oprawę. Dodatkowo strumień świetlny takiej oprawy jest bardzo wąski i w związku z tym należy je montować dużo gęściej niż zwykłe oprawy sodowe.

Popularna oprawa do oświetlenia drogowego SGS101 70W (ja projektuję z płaską szybą - większość projektantów nie zwraca na to uwagi i daje wypukłą) razem z wymienialnym źródłem światła kosztuje ok. 450 zł.

Gminy w Polsce są biedne i zazwyczaj zadłużone, rachunek jest prosty.

Żadne dofinansowanie do LEDów nie udźwignie kosztów eksploatacyjnych.

Skąd wziąłeś takie ceny opraw LED? Pytam, bo taki pierwszy lepszy z brzegu przykład pokazuje, że można kupić znacznie tańsze; https://www.gitmarket.pl/drogowe-led/

Przecież nie wszędzie potrzebne są lampy o bardzo dużej mocy u dużym strumieniu świetlnym. Jest potrzeba oświetlania chodników, ścieżek parkowych, ścieżek rowerowych, uliczek osiedlowych, gdzie spokojnie można zastosować mniejsze i dużo tańsze lampy LED. Właśnie ten duży wybór nowoczesnych źródeł światła daje pole do popisu projektantom, a samorządom duże możliwości zmniejszenia kosztów energii zużywanej do oświetlenia. Ważne by ktoś usiadł i mądrze pomyślał. Chyba pora pożegnać czasy kiedy wszędzie gdzie była potrzeba zainstalowania oświetlenia upychało się te potężne sodówki klepane od dziesięcioleci na jedną i to bardzo głupią modłę.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U nas w szkole na praktykach elektryk wymieniał oświetlenie na ledowe. Dokładnie to wygląda tak, ze jest rząd ledów z soczewkami. Tylko ze ta lampa jest ustawiona pod katem 45 stopni, i ponoć miała świecić tylko w ziemie dzięki soczewkom, a wali też ostro w niebo...
I tak jeszcze spytam, czy takie coś jest zgodne z prawem (jakieś normy itp.)? Niedaleko mnie jest jakiś zakład który ma takie ,,piękne'' oświetlenie...

Screenshot_1.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wymiana istniejących opraw na istniejących słupach to mrzonka. Są normy PN odnośnie średniego natężenia oświetlenia danego terenu i dana wartość ma pozostać taka jaka była.
Można to osiągnąć dając mocniejszą oprawę LED niż sodową co mija się z oszczędnością. Najtańsze oprawy LED to chińskie gówno nie warte nawet rozpatrywania.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oprawy powinny mieć możliwość regulacji z każdej strony - tak aby można było ustawić by lampa oświetlała np. tylko chodnik. Jedynie samo ustawienie byłoby trudniejsze niż ze zwykłymi oprawami, ale przecież ustawiałoby się je tylko raz ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U nas w szkole na praktykach elektryk wymieniał oświetlenie na ledowe. Dokładnie to wygląda tak, ze jest rząd ledów z soczewkami. Tylko ze ta lampa jest ustawiona pod katem 45 stopni, i ponoć miała świecić tylko w ziemie dzięki soczewkom, a wali też ostro w niebo...

I tak jeszcze spytam, czy takie coś jest zgodne z prawem (jakieś normy itp.)? Niedaleko mnie jest jakiś zakład który ma takie ,,piękne'' oświetlenie...

Nie ma normy odnośnie kąta nachylenia oprawy jednak da się to wszystko zrobić normalnie wstawiając np. wyższe słupy i mocniejsze oprawy. Stawiam na to, że chciano zaoszczędzić i zamontowano kilka opraw LED pod idiotycznym kątem w celu oświetlenia jak największej powierzchni. Tak to jest jak za takie rzeczy biorą się samozwańczy elektrycy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Skąd wziąłeś takie ceny opraw LED? Pytam, bo taki pierwszy lepszy z brzegu przykład pokazuje, że można kupić znacznie tańsze; https://www.gitmarket.pl/drogowe-led/

Przecież nie wszędzie potrzebne są lampy o bardzo dużej mocy u dużym strumieniu świetlnym. Jest potrzeba oświetlania chodników, ścieżek parkowych, ścieżek rowerowych, uliczek osiedlowych, gdzie spokojnie można zastosować mniejsze i dużo tańsze lampy LED. Właśnie ten duży wybór nowoczesnych źródeł światła daje pole do popisu projektantom, a samorządom duże możliwości zmniejszenia kosztów energii zużywanej do oświetlenia. Ważne by ktoś usiadł i mądrze pomyślał. Chyba pora pożegnać czasy kiedy wszędzie gdzie była potrzeba zainstalowania oświetlenia upychało się te potężne sodówki klepane od dziesięcioleci na jedną i to bardzo głupią modłę.

Jaką stronę reprezentujesz, że w taki sposób się wyrażasz ? Jesteś projektantem, urzędnikiem ?

Brałeś kiedyś udział w procesie budowlanym, miałeś do czynienia z ludźmi, którzy czekają na oświetlenie 20,30 czy więcej lat ? Rozmawiałaś z urzędnikami w gminach, którzy liczą koszty bo jest bieda ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wymiana istniejących opraw na istniejących słupach to mrzonka. Są normy PN odnośnie średniego natężenia oświetlenia danego terenu i dana wartość ma pozostać taka jaka była.

Można to osiągnąć dając mocniejszą oprawę LED niż sodową co mija się z oszczędnością. Najtańsze oprawy LED to chińskie gówno nie warte nawet rozpatrywania.

Piszesz, że projektujesz oprawy do lamp sodowych. Może podasz parametry takich opraw, czyli kąt świecenia i strumień świetlny w lumenach. Będziemy mieć punkt odniesienia dla ewentualnego porównania z dostępnymi lampami LED. Co zaś się tyczy wymian lamp na istniejących słupach to rzeczywiście nie najlepszy pomysł, bo te słupy są z reguły źle ustawione.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jaką stronę reprezentujesz, że w taki sposób się wyrażasz ? Jesteś projektantem, urzędnikiem ?

Brałeś kiedyś udział w procesie budowlanym, miałeś do czynienia z ludźmi, którzy czekają na oświetlenie 20,30 czy więcej lat ? Rozmawiałaś z urzędnikami w gminach, którzy liczą koszty bo jest bieda ?

Nie wiem skąd u Ciebie taki wybuch agresji.

Nie jestem projektantem, nie jestem urzędnikiem, ale jestem podatnikiem i to między innymi z moich pieniędzy finansowane jest oświetlenie, dlatego mam prawo interesować się tym co jak i dlaczego tak.

Bieda nie jest wytłumaczeniem rozrzutności, a instalowanie drogiego w eksploatacji oświetlenia sodowego w czasach kiedy istnieje lepsza alternatywa jest po prostu przejawem niegospodarności.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ściągnij sobie program DIALux, zainstaluj bazę opraw firmy Philips i zaprojektuj scenę zewnętrzną. Wyjdzie ci wszystko i teoretyzowanie się skończy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ściągnij sobie program DIALux, zainstaluj bazę opraw firmy Philips i zaprojektuj scenę zewnętrzną. Wyjdzie ci wszystko i teoretyzowanie się skończy.

Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem od człowieka, który kilka postów wcześniej podawał się za projektanta opraw. I jeszcze w dodatku ta kryptoreklama. Nieładnie :no:

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I zostań projektantem w 2h :). A przy okazji już wiemy jakiego producenta oprawy kosztują 2500 zł i dlaczego chińskie to szajs...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Ostatnio dowiedziałem się (cytuję) "aby nie opierać argumentów do rozmowy z gminami wyłącznie o względy ekonomii". "Choć się wszystkim wydaje, że to główny argument przemawiający za, w rzeczywistości niedoświadczeni działacze na rzecz ochrony ciemnego nieba "strzelają" sobie w przysłowiowe kolano, gdyż po gminach chodzi mnóstwo firm proponujących rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej na oświetleniu ulicznym i zazwyczaj jest to niemile widziane z uwagi na nadużycia ze strony takich firm (nawet wyszły już wojewódzkie poradniki, aby uważać na tego typu firmy). Większym argumentem jest poprawa życia mieszkańców, rozwój lokalny czy też poprawa bezpieczeństwa na drogach z tytułu eliminowania nieprawidłowych, wypukłych lamp.".

Może powinni zrobić odcinek Astronarium o ochronie i korzyściach płynących z ciemnego nieba tj. aby np młodzież nie stała pod blokami z piwem tylko patrzyła w niebo, pisała programy astronomiczne itd :)

Gmino, powiecie zgaście światła w nocy - będzie na 500+ dla mieszkańców !

Edytowane przez heweliusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chyba pora pożegnać czasy kiedy wszędzie gdzie była potrzeba zainstalowania oświetlenia upychało się te potężne sodówki klepane od dziesięcioleci na jedną i to bardzo głupią modłę.

Skoro jesteś taki mądry to licz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I zostań projektantem w 2h :). A przy okazji już wiemy jakiego producenta oprawy kosztują 2500 zł i dlaczego chińskie to szajs...

Nie projektuję opraw LED, a cena przyzwoitej kosztuje mniej więcej tyle ile podałem. Stosuję rozwiązania tej firmy Philips w zakresie opraw sodowych (z płaską szybą w celu zmniejszenia rozpraszania światła) i jest to wybór podyktowany stosunkiem jakość/cena.

Nie mówię, że LEDy to zło bo wydają się być ok, ale nas nie stać na te rozwiązania i długo nie będzie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiem że projektujesz oświetlenie przestrzeni publicznej a nie same oprawy.

A mógłbyś podać w jakich parametrach oprawa markowego producenta jest lepsza od "chińczyka"? Bo różnica w kosztach jest ogromna a... diody te same, elektryki tyle co kot napłakał, obudowa pewnie też podobnej jakości?

I czym podpierasz swój wybór gdy uboga gmina chce oszczędne lampy Led, a Ty im chcesz zaprojektować w tej samej cenie sodówki?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Upieracie się jak płaskoziemcy. Skoro Winter zajmuje się tematem od strony merytorycznej i praktycznej i zna uwarunkowania którymi kierują się inwestorzy, to może warto go posłuchać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Winter - czyli mam rozumieć, że naraziłem Ci się krytykując takie jak na poniższym obrazku oprawy sodowe od lat stosowane w naszym kraju, co do których panuje ogólna zgoda przynajmniej na tym forum, że są źle zaprojektowane i to one w głównej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie światłem.

400w sodowa uliczna.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta