Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

Pestek94    384

wiecznie zywy temat... to moze ja w koncu skoncze ten reportaz :D Tylko ciagle nie wiem jak gadac z wojtem... Oszczednosci? No pewnie.. w jednej z miejscowosci zamontowal juz ledy..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Koziołrogacz    930

Apropo bezpieczeństwa; W mojej gminie większość latarni jest wygaszana pomiędzy 22:30 a 4:30. Świeci się raptem kilkanaście latarni, czyli bank, oczyszczalnia ścieków, jeden zakład pracujący całą dobę i dwa sklepy. I to jak na ironię właśnie te dwa sklepy, przy których świecą się latarnie, są notorycznie okradane. Przypadek?

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    384

Apropo bezpieczeństwa; W mojej gminie większość latarni jest wygaszana pomiędzy 22:30 a 4:30. Świeci się raptem kilkanaście latarni, czyli bank, oczyszczalnia ścieków, jeden zakład pracujący całą dobę i dwa sklepy. I to jak na ironię właśnie te dwa sklepy, przy których świecą się latarnie, są notorycznie okradane. Przypadek?

A sa inne sklepy, przy ktorych latarni nie ma?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    930

A sa inne sklepy, przy ktorych latarni nie ma?

W całej gminie trochę tego jest, mimo, że to gmina typowo wiejska.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    384

musimy uderzyc do mediow i juz. Ale juz pod jednym moim artykulem o LP mi ktos zarzucil ze jestesmy ruchem ekologicznym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    256

musimy uderzyc do mediow i juz. Ale juz pod jednym moim artykulem o LP mi ktos zarzucil ze jestesmy ruchem ekologicznym.

To prawda bez mediów ciężko się dziś przebić (choć ta strona https://pl-pl.facebook.com/ciemneniebo/ma chyba dość małe zainteresowanie) - najlepiej jakby była to jakaś gazeta codzienna np. Wyborcza, Rzeczpospolita ...itd.

Może takiemu artykułowi pomogłaby się przebić do prasy codziennej redakcja Uranii (?). Przydałby się patronat prezydenta RP i ministra nauki dla organizacji typu Ciemne Niebo. Ciekaw jestem w jakim czasie społeczność miłośników astronomii w Polsce zdobyłaby min 100tys podpisów do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmian przepisów oświetlenia w RP (?) -może warto już zacząć (?)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    930

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    384

Przy okazji tej dyskusji chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno poważne źródło LP, którego nie da się usprawiedliwić względami bezpieczeństwa. Chodzi mianowicie o iluminację obiektów zabytkowych, a głównie obiektów sakralnych, nie zawsze zresztą będących zabytkami. Swoistą idee fixe lokalnych włodarzy stało się oświetlanie na potęgę wszelakich kościołów przy użyciu potężnych halogenów o mocy 1000, a czasem i 2000W. Nierzadko taka iluminacja ma łączną moc przekraczającą 10 kW, przy czym większość tego światła kierowane jest wprost w niebo. Ani to ekonomiczne,ani też estetyczne, bo takie prymitywne, i nazwijmy rzecz po imieniu, chamskie oświetlenie w żaden sposób nie podkreśla uroków architektury. Nieliczne wciąż przykłady przemyślanych iluminacji dowodzą, że można ładniej, taniej, a przede wszystkim mniej uciążliwie oświetlić takie obiekty. Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

O tym mówisz?

Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

33_copy.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Fotosnajper 12    178

Witam.

Pytanie tylko jak przemówić do rozsądku osobom za to odpowiedzialnym.

Na pewno na kolanach, w miešcie na "T". 😂

Polska nie jest krajem świeckim. I to wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Koziołrogacz    930
Napisano (edytowane)

O tym mówisz?

Sory, ze krzywo.... zdjecie robione z najwyzszego punktu w mojej miejscowosci.

O takie własnie kwiatki chodzi. A przecież można z głową i w dobrym guście.

Dla przykładu oświetlenie wieży kościoła farnego w Krośnie przed modernizacją; http://michalurbanek.pl/wp-content/uploads/2010/10/inne_3_1.jpg

i po modernizacji; https://wredotek.pl/wp-content/uploads/2015/09/Krosno-noc%C4%85-8.jpg

Myślę, że komentarz jest zbędny.

Edytowane przez Koziołrogacz
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrokarol    163

Witam.

Na pewno na kolanach, w miešcie na "T". 😂

Pozdrawiam

Prosił bym bez takich komentarzy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    256

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

I co w takiej sytuacji robić ?

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MateuszW    2676

"niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

Ja bym im powiedział, że sami są ciemni i zacofani, co byłoby święta prawdą :bash::zadek::sleepy::help:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    384

Jaki poziom wiedzy mamy wśród władz miejskich (?): oto przykład

Otrzymałem wiadomość od dyrekcji Przedborskiego P.Krajobrazowego zainteresowaną utworzeniem Parku Ciemnego Nieba że "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i za symbol zacofania "

Marzy mi się artykuł w prasie ogólnopolskiej np pt: Polska marnuje miliony złoty nie używając inteligentnych systemów oświetlenia/ marnuje miliony oświetlając puste ulice małych wiosek i miast itd , itp...

Panie Pestek jak prace nad artykułem ? :)

Nie artykulem a reportazem radiowym :D Rusze to w tym tygodniu. Ale zanim zmontuje to zeby bylo dobrze... Mam dobre uklady z sekretarz gminy, wiec jak nie bedzie mi machlojek robila a wylozy kawa na lawe stan faktyczny rachunkow za prad to bedzie baaardzo dobrze..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    256
Napisano (edytowane)

5. Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem http://noc.edu.pl/

Jak słusznie podnosi to Marek_N :

• Marek_N

Coś cokolwiek wynika z tych Konferencji? Bo wygląda to na "doktoryzowanie" się po raz 1000-czny na temat szkodliwości LP. Gdzie są przedstawiciele części "realizacyjnej"? Tj. Producenci oświetlenia, urząd miasta / gminy, zarząd dróg itd.

Są w ogóle do pobrania jakieś materiały po-konferencyjne?

dlatego też może Astropolis wysłałoby tam swojego przedstawiciela (np Właściciela i Twórcę) ?

a ze swej strony mogę powiedzieć, że to pytanie do organizatorów.

Może trzeba im powiedzieć, aby wytyczne z takiej konferencji trafiły do urzędów powiatowych i wojewódzkich. 

Być może "przedstawiciele części "realizacyjnej"? są zaproszeni do udziału i dyskusji ale nie mają zamiaru wybierać się na konferencje.

Ja ostatnio wysyłam emaile do GDDKIA by przypilnować ich we wprowadzaniu inteligentnych systemów oświetlenia ulic (bo niby mają je wprowadzać), bo niestety w Polsce jest tak że światła na ulicach o małym lub zerowym natężeniu ruchu świecą się całą noc (niby dla bezpieczeństwa) a w Niemczech ruchliwe skrzyżowanie autostrad  nie ma ani jednej lampy i też jest bezpiecznie. 

Można też się na konferencji  opowiedzieć o zapale Polaków do oświetlania pustych ulic przez całą noc.

Edytowane przez heweliusz
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
heweliusz    256

Swoją drogą jestem ciekaw jaką Wy dostalibyście odpowiedź od GDDKIA (lub inne instytucje) na zapytanie kiedy efektywniej zacznie wprowadzać inteligentne systemy oświetlenia ulic, dróg, węzłów drogowych i czy dla czyjego bezpieczeństwa często całą noc oświetlane są puste ulice (mały ruch nocą) a nawet węzły drogowe na obwodnicach niektórych miast (np Wieluń). Ciekaw jestem jak odpowiedziałaby Wam GDDKIA (lub inne instytucje) jak to możliwe że bezpieczne jest  np takie skrzyżowanie autostrad w Niemczech bez żadnych świateł, a u nas w Polsce często światła muszą się świecić całą noc (niby ze względów bezpieczeństwa) bez względu na to czy jest na nich jakikolwiek ruch pieszych czy aut.

I wreszcie jaki jest koszt tego wszystkiego ?

Warto też spytać czy GDDKIA ma statystyki, dane potwierdzające, że nieoświetlone skrzyżowanie autostrad w (bogatych) Niemczech jest mniej bezpieczne od podobnego skrzyżowania w Polsce.

Zachęcam Was do pisania i powiadomienia na forum jakie dostaliście odpowiedzi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pestek94    384

Ja bym chciał dostać do ręki nie pismo od GDDKiA ale dowiedzieć się jakie układy są z dostawcami energii, że palenie latarni całą noc się "opłaci"... bo chyba chodzi tu nie o oszczędności ale właśnie by ktoś zarabiał kosztem głupoty i zobaczyć umowę np między UG a dostawcą.. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta