Skocz do zawartości

Light pollution - mini reportaż


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

 

Z plotek, które do mnie dotarły (pracuję na tej samej uczelni), to niestety nie jest do końca to, czego oczekiwalibyśmy my. Podobno głównie chodzi o to, żeby wtedy, kiedy jest jasno (np. podczas pełni Księżyca) lampy świeciły trochę słabiej (bo skoro Księżyc oświetla, to po co marnować prąd na oświetlenie :P).

 

W miarę możliwości postaram się dokładniej przyjrzeć temu tematowi.

też tak słyszałem cytuję : "inwestycje krakowskiego ZIKITu są mocno dyskusyjne. Nie tylko dobrali nieprawidłowy wysięgnik do opraw LED, ale ich barwa strumienia świetlnego w większości zawiera się w przedziale 5000-6000K, co oczywiście bardzo mocno pogarsza sytuację dla astronomii obserwacyjnej. Osobnym tematem jest dostosowywanie się tych źródeł światła do jasności nieba/nocy, czym chwalą się projektodawcy. Gdyby autorzy poczytali opracowania z krakowskiej pracowni na temat ucieczki światła znad Krakowa, zapewne bardziej zwróciliby uwagę na rodzaj dobieranych wysięgników, czujników czy też barwy strumienia świetlnego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latarnie LED mogą wywierać niekorzystny wpływ na zwierzęta

http://kopalniawiedzy.pl/latarnie-LED-zwierzeta-drapiezne-pajaki-chrzaszcze-Thomas-Davis,25933

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.13615/full

 

 

The dark side of street lighting

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.13371/full

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latarnie LED mogą wywierać niekorzystny wpływ na zwierzęta

Zapewne tak. Szkoda tylko, że przypomniano sobie o tym dopiero w odniesieniu do LED, tak jakby lamy sodowe były zupełnie nieszkodliwe.

Ogromną przewagą oświetlenia LED jest zarówno możliwość doboru barwy światła jak i możliwość dynamicznego dostosowania natężenia światła do aktualnych potrzeb, co w przypadku lamp sodowych jest niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tak. Szkoda tylko, że przypomniano sobie o tym dopiero w odniesieniu do LED, tak jakby lamy sodowe były zupełnie nieszkodliwe.

Ogromną przewagą oświetlenia LED jest zarówno możliwość doboru barwy światła jak i możliwość dynamicznego dostosowania natężenia światła do aktualnych potrzeb, co w przypadku lamp sodowych jest niewykonalne.

 

znowu chodzi o to samo co przy LP - o długość fali.

białe ledy emitują dużo niebieskiego a w naturze takie krótkie fale są jednoznacznym sygnałem pełni dnia i wpływa to na zachowanie wielu organizmów, w tym też i ludzi (wszyscy już znają "tryb nocny" w telefonie?)

lampy sodowe wysyłają bardziej łagodny sygnał "wieczór", stąd ich słabszy wpływ i dlatego dopiero teraz sobie "przypomniano", bo wcześniej ten rodzaj problemu nie istniał skoro nie stosowano na dużą skalę takich źródeł światła.

 

może w przyszłości nie będzie na ulicach białych ledów tylko pomarańczowe - w kolorze lamp sodowych? ^_^ oczywiście nawet takie ledy mogłyby dawać milszy dla oka obraz niż prawdziwe sodówki, bo mogłyby mimo tego koloru mieć szersze pasmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

znowu chodzi o to samo co przy LP - o długość fali.

białe ledy emitują dużo niebieskiego a w naturze takie krótkie fale są jednoznacznym sygnałem pełni dnia i wpływa to na zachowanie wielu organizmów, w tym też i ludzi (wszyscy już znają "tryb nocny" w telefonie?)

lampy sodowe wysyłają bardziej łagodny sygnał "wieczór", stąd ich słabszy wpływ i dlatego dopiero teraz sobie "przypomniano", bo wcześniej ten rodzaj problemu nie istniał skoro nie stosowano na dużą skalę takich źródeł światła.

 

może w przyszłości nie będzie na ulicach białych ledów tylko pomarańczowe - w kolorze lamp sodowych? ^_^ oczywiście nawet takie ledy mogłyby dawać milszy dla oka obraz niż prawdziwe sodówki, bo mogłyby mimo tego koloru mieć szersze pasmo.

Pewnie to moja indywidualna cecha osobowa, ale barwa lamp sodowych doprowadza mnie do szału. Szczególnie zimą w pochmurne, mgliste wieczory, kiedy światło zostaje uwięzione pomiędzy zalegającym śniegiem a warstwą chmur i wielokrotnie przez nie wzmocnione. Nie będę tutaj opisywał szczegółowo objawów jakie u mnie wtedy występują, bo być może zostałbym uznany za wariata i to niebezpiecznego dla otoczenia. O dziwo oświetlenie LED, czy metalohalogenkowe takich problemów mi nie przysparza, choć w pogodne noce ze zrozumiałych względów za nim nie przepadam.

Może inni lubią ten wredny rudy kolor, ale na mnie on działa jak czerwona płachta na byka i nic na to nie poradzę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inni lubią ten wredny rudy kolor, ale na mnie on działa jak czerwona płachta na byka i nic na to nie poradzę :(

 

może "lubią" to za dużo powiedziane, ale jeżeli mamy do wyboru LP wywołane światłem sodowym lub innym to chyba jednak "lubimy" światło sodowe bo można je łatwiej odfiltrować :D

 

jednak nie chodzi o lubienie tylko o oddziaływanie na wydzielanie hormonów i zegar biologiczny - tu światło białych ledów w nocy ma gorsze skutki niż światło sodowe, nawet jeżeli nie lubimy pomarańczowego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Taką informację od GDDKiA dostałem w odpowiedzi na pytanie czemu nasze węzły na autostradach i drogach ekspresowych (także MOPach) są tak gęsto oświetlone w porównaniu z niemieckimi np. z tym https://en.wikipedia.org/wiki/Frankfurter_Kreuz - gdzie nie widzę żadnej lampy (i zapewne w Niemczech jest bezpieczniej choć bez lamp). Choć z drugiej strony ostatnia część wiadomości może być krzepiąco-interesująca (jestem ciekaw jak to jest realizowane, jakie są szczegóły ?).

img0.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwie odpowiedzi jakie dostałem w sprawie inteligentnego wykorzystania światła na drogach i sprawie wyłączania, redukcji (= wyłączania/ zmniejszenia mocy) świateł w godzinach 23/0.00 do 4/5.00 rano w około 1200 osobowej wiosce z mojej okolicy (Skąd ludzie wiedzą i mają przekonanie, że rzeczywiście jest bezpieczniej świecić lampy całą noc we wsi gdzie życie i ruch uliczny zamiera po 23 -mają jakieś dane statystyczne na to ? - skąd taka mentalność - czy to dziedzictwo PRLu ?).

Trzeba będzie przyglądać się sprawie wprowadzania inteligentnych systemów oświetlania ulic.

Fajnie byłoby uzbierać wymaganą liczbę podpisów w sprawie poprawek w przestarzałych ustawach regulujących sprawy oświetlenia drogowego.

SKMBT.jpg

wojt.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie odpowiedzi jakie dostałem w sprawie inteligentnego wykorzystania światła na drogach i sprawie wyłączania, redukcji (= wyłączania/ zmniejszenia mocy) świateł w godzinach 23/0.00 do 4/5.00 rano w około 1200 osobowej wiosce z mojej okolicy (Skąd ludzie wiedzą i mają przekonanie, że rzeczywiście jest bezpieczniej świecić lampy całą noc we wsi gdzie życie i ruch uliczny zamiera po 23 -mają jakieś dane statystyczne na to ? - skąd taka mentalność - czy to dziedzictwo PRLu ?).

Trzeba będzie przyglądać się sprawie wprowadzania inteligentnych systemów oświetlania ulic.

Fajnie byłoby uzbierać wymaganą liczbę podpisów w sprawie poprawek w przestarzałych ustawach regulujących sprawy oświetlenia drogowego.

Gmina Iwaniska pozdrawia.. wszedzie dookola pogaszone latarnie.. w centrum gminy sie swieca cala noc (bezpieczenstwo). Ja bezpieczenstwa przy zapalonych latarniach nie widze w nocy. Jak byly zgaszone to czlowiek sie wysypial przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojt.jpg

Widać, że wójt nie ma żadnej świadomości co to takiego "zanieczyszczenie światłem".

Myślę, ze nie należy w petycjach rozpatrywać kwestii oszczędności, tylko walić z grubej rury "zanieczyszczenie światłem". Może wówczas wójt zajrzy chociażby do internetu i się przekona jak bardzo ono wpływa na zdrowie i życie organizmów (w tym człowieka).

 

 

PS

U mnie na osiedlu lampy uliczne mają czujniki ruchu. Nawet jak jadę samochodem nie powoduje to żadnego dyskomfortu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

U mnie na osiedlu lampy uliczne mają czujniki ruchu. Nawet jak jadę samochodem nie powoduje to żadnego dyskomfortu.

Jak to wygląda w rzeczywistości ? (jest jakiś filmik to obrazujący ?)

 

Gmina Iwaniska pozdrawia.. wszedzie dookola pogaszone latarnie.. w centrum gminy sie swieca cala noc (bezpieczenstwo). Ja bezpieczenstwa przy zapalonych latarniach nie widze w nocy. Jak byly zgaszone to czlowiek sie wysypial przynajmniej.

 

Bo to pewnie liczba mieszkańców decyduje, ma wpływ na bezpieczeństwo, a nie oświetlenie ulic w nocy (miasta oświetlone całą noc a są w nich kradzieże, zabójstwa i wypadki drogowe - tylko jak to wytłumaczyć wielkim panom wójtom, burmistrzom, prezydentom itd). Podobnie z samochodami ; im więcej aut tym więcej wypadków nawet na oświetlonych ulicach i w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie badania statystyczne mówią, że przy braku oświetlenia jest MNIEJ przestępstw! Niestety do opinii publicznej nigdy to nie dotrze i jak widać nawet na szczeblu władzy operuje się stereotypami i zabobonami, a nie faktami.

 

A te wszystkie powyższe pisma ja bym tak streścił: "Nie można nic zmienić, bo wszystko jest zrobione zgodnie z jakimś tam przepisem i innym rozporządzeniem, więc jest zrobione dobrze". No i z czym tu dyskutować, skoro wszystko jest zrobione zgodnie z przepisami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie badania statystyczne mówią, że przy braku oświetlenia jest MNIEJ przestępstw! Niestety do opinii publicznej nigdy to nie dotrze i jak widać nawet na szczeblu władzy operuje się stereotypami i zabobonami, a nie faktami.

 

A te wszystkie powyższe pisma ja bym tak streścił: "Nie można nic zmienić, bo wszystko jest zrobione zgodnie z jakimś tam przepisem i innym rozporządzeniem, więc jest zrobione dobrze". No i z czym tu dyskutować, skoro wszystko jest zrobione zgodnie z przepisami?

Czy można prosić o jakieś źródła, badania wskazujące, potwierdzające te mniej przestępstw ?

Czy jest jakiś np przepis mówiący, że nie można wyłączać świateł w godzinach 23 - 5 rano w wsiach i małych miastach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można prosić o jakieś źródła, badania wskazujące, potwierdzające te mniej przestępstw ?

Czy jest jakiś np przepis mówiący, że nie można wyłączać świateł w godzinach 23 - 5 rano w wsiach i małych miastach ?

Postaram się poszukać, pamiętam to z jakiś dawniejszych dyskusji tutaj...

Na pewno takiego przepisu być nie może, bo przecież w niektórych wisach te światła się wyłącza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest ważny wpływ na bezpieczeństwo - ważny jest wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

"statystycznie" można powiedzieć że "prawie nikt" z nas nie będzie nigdy ofiarą przestępstwa z użyciem przemocy - to jednak rzadkie zdarzenia.

ale prawie każdy mieszkaniec miasta lub wioski będzie się czuł nieswojo idąc po zaciemnionej ulicy. i pomnóżmy to razy milion.

zgaduję że skutki zdrowotne takiego stresującego środowiska są niestety wieksze niż prawdziwe lub naciągane wpływ nocnego oświetlenia na zdrowie.

 

więc ja bym się raczej skupiał na efektach ekonomicznych, które przemawiają i do społeczeństwa i do władz, zamiast przekonywać do rzeczy, których nikt nie chce.

cóż, szkoda że wynaleziono ledy - byłyby lepsze argumenty i mniej światła ^_^

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat ze strony http://www.ciemneniebo.pl

 

Ciemność nie zwiększa przestępczości - dowody:

  • Gazeta Des Moines Register, Stany Zjednoczone: przyciemnione lampy uliczne nie powodują wzrostu wskaźnika przestępstw. “Decyzja o wyłączeniu tysięcy świateł na ulicy Des Moines, mająca na celu zaoszczędzenie pieniędzy, spotkała się ze skrajnymi przypuszczeniami ze strony krytyków, którzy przestrzegali, że pogrążone w ciemnościach ulice będą prawdziwą przystanią zbrodni.Statystyki jednak temu przeczą. W czasie pierwszych czterech miesięcy 2004 roku, stopień wandalizmu, włamań i kradzieży spadł o 3,5 procenta..."
  • Przestępczość we Wschodnim Sussex zmalała w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia, kiedy to wiele świateł ulicznych było wyłączanych późną nocą
  • W Belgii obchodzone jest corocznie święto Nocy Ciemności, w czasie której lokalne urzędy i przedsiębiorstwa wyłączają część oświetleń na zewnątrz swoich siedzib. W tym samym czasie organizowane są publiczne wydarzenia, których tematem jest noc. W 2005 roku w świętowaniu wzięło udział 20 tysięcy ludzi. Na ulicach, które nie były oświetlone nie miały miejsca żadne przestępstwa. Jak na ironię, skradziony został jeden samochód na ulicy, która była oświetlona.
  • W Detroit, mieście w stanie Michigan, gdzie wskaźnik przestępstw jest jednym z najwyższych w Stanach Zjednoczonych, spadła liczba zgłoszeń przestępstw podczas awarii prądu w sierpniu 2003 roku trwającej całą noc. Władze stwierdzają, że: „Policja odnotowała większy spadek zgłoszeń przestępstw w mieście Detroit (…).”
  • Zasady dotyczące "Zewnętrznego Oświetlenia w Australii” wskazują, jak bardzo spadł wskaźnik przestępstw w czasie braków w dostawie prądu.
  • Program IDA „Ciemny Teren Szkolny” zredukował stopień wandalizmu na terenach szkół poprzez wyłączanie świateł, gdy nie były potrzebne. Dozorca jednej ze szkół brytyjskich stwierdził, że „…światła zachęcają do włamań. Nawet z najlepszymi chęciami na świecie, nie sposób jest sprawdzić, czy wszystkie okna w salach rozbudowanych szkół są dobrze zamknięte.”
  • Według strony domowej brytyjskiego Rządu dotyczącej Ochrony Domowej i Redukcji Przestępstw:
    • „Ostre, oślepiające snopy światła nie stanowią przeszkody dla kryminalistów;”
    • Snopy światła mogą jedynie zwiększyć strach przed popełnianiem przestępstw wśród osób bezbronnych.
  • „Lepsze oświetlenie samo w sobie nie wpływa na ilość przestępstw.” – cytat z „Wpływ lepszego ulicznego oświetlenia na popełnianie przestępstw i strach - przegląd" autorstwa Malcolma Ramsaya, pracownika brytyjskiego Ministerwstwa Spraw Wewnętrznych.
  • Stowarzyszenie Brytyjskich Ubezpieczycieli nie uważa stosowania oświetlenia przed domami jako środka odstraszającego kryminalistów. Firmy ubezpieczeniowe nie oferują żadnych upustów w składkach w przypadku posiadania oświetlenia „ochronnego,” w związku z brakiem dowodów na to, że oświetlenie redukuje liczbę przestępstw.
  • Cytat z the Guardian: „Jasne światła ‘nie odstraszają kryminalistów.’ Strachliwi Brytyjczycy pokładają ślepą, prawie średniowieczną, wiarę w to, że jaśniejsze światła uliczne i światła ochronne odstraszą kryminalistów, według analizy statystycznej – jak podaje Brytyjski Dziennik Kryminologii.”
  • Sondaż przeprowadzony przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – „Włamywacze podejmują decyzje: Perspektywa przestępcy” (dostępny na stronie domowej Ministerstwa) prezentuje następujące wyniki: Bazując na przykładzie 82 przestępców, respondenci procentowo stwierdzili, że czynnikami odstraszającymi są:
    • Przekonanie, że dom nie jest pusty (84%)
    • Obecność alarmów na zewnątrz posiadłości (84%)
    • Obecność CCTV/kamer w pobliżu posiadłości (82%)
    • Przypuszczalna solidność zamków w drzwiach/oknach (55%)
    • Dowód na bycie członkiem Obserwacji Sąsiedzkiej (29%)
    • Kampanie oznaczania posiadłości (25%)
    • Kampanie plakatowe (18%)
    • Inne czynniki, to m.in. wygodny sposób ucieczki oraz łatwy dostęp do łupów.
  • W 1996 roku, Narodowy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych opublikował ocenę stopnia przestępstw i przemocy w dokumencie pt. „Zapobieganie Zbrodni: Co Działa, Co Nie, Co Rokuje Nadzieje." Z badań wynika, iż kiepsko zaprojektowane oświetlenia mogą raczej wzmóc bezbronność, oraz że "jaśniej" wcale nie oznacza ”bezpieczniej.”
  • Amerykański Narodowy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości stwierdza: „Światłu poświęcono dużo uwagi. Jednakże, projekty oceny wpływu światła na przestępczość są słabe a ich rezultaty niejasne. Nie ma pewności na to, czy poprawa oświetlenia zmniejszy występowanie przestępstw."
  • Często stwierdza się, że światło sprawia, ze człowiek czuje się bezpieczniejszy, jednak w 2002 roku Komisja ds. Energii w Kaliforni wykazała, że nie ma współzależności pomiędzy oświetleniem a ludzkim poczuciem bezpieczeństwa.
  • Dużo światła "...oznacza mnóstwo blasku, co ma skutki w zwiększeniu strachu przed przestępczością.” (Żródło: Boyce, P. R., Eklund, N. H., Hamilton, B. J. and Bruno, L. D. (2000) "Perceptions of safety at night in different lighting conditions". Lighting Research and Technology, 32(2), 79-91.)

Światła przy posiadłościach nie dostarczają przestępcom żadnych informacji na temat tego, czy ktoś przebywa w domu, a jak wiadomo, to właśnie obecność domowników najskuteczniej ich odstrasza. Z drugiej strony, zostawianie włączonego światła wewnątrz domu sugeruje obecność domowników, co bardziej odstrasza intruzów oraz jest co najmniej 5 razy skuteczniejsze. Jeśli już mamy odstraszać, to lepiej warto zostawić 100-watową żarówkę na zewnątrz i 500-watową w domu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest ważny wpływ na bezpieczeństwo - ważny jest wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Niestety masz rację. Jak na ironię, jedyne co pozostaje nadal ciemne, to umysły ludzi :) Choć jeden z punktów przytoczonego post wyżej tekstu sugeruje, że jednak z tym poczuciem bezpieczeństwa to też nie do końca...

 

zgaduję że skutki zdrowotne takiego stresującego środowiska są niestety wieksze niż prawdziwe lub naciągane wpływ nocnego oświetlenia na zdrowie.

Jeśli chodzi o mnie, to coraz bardziej obawiam się, że z powodu lamp prędzej, czy później dostanę jakiejś nerwicy, depresji, czy innych chorób psychicznych. Mnie to po prostu załamuje.

 

więc ja bym się raczej skupiał na efektach ekonomicznych, które przemawiają i do społeczeństwa i do władz

Hmm, coś te przytoczone przez heweliusza odpowiedzi raczej sugerują, że do władz nawet to nie przemawia. "No jak to, przecież nie można oszczędzać na bezpieczeństwie" I tak w koło Macieju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

więc ja bym się raczej skupiał na efektach ekonomicznych, które przemawiają i do społeczeństwa i do władz, zamiast przekonywać do rzeczy, których nikt nie chce.

cóż, szkoda że wynaleziono ledy - byłyby lepsze argumenty i mniej światła ^_^

 

 

Ten argument być może by przemawiał, gdyby władze płaciły z własnej, a nie z naszej kieszeni. A tak to montują latarnie, podnoszą podatki i bilans się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda w rzeczywistości ? (jest jakiś filmik to obrazujący ?)

 

Mam tak na osiedlu domków jednorodzinnych. Lampy są ledowe i posiadają panele solarne oraz wiatraki (które jednak słabo działają ;/). Wyglądają mniej więcej tak: http://www.pl.all.biz/img/pl/catalog/230030.jpeg

Fajnie to wygląda z daleka, bo widać z jaka prędkością ktoś jedzie lub idzie. Po prostu lampa zapala się przede mną w odległości kilkudziesięciu metrów i gaśnie za mną zaraz jak przejadę/przejdę (gaśnie już w nieco mniejszej odległości za mną - takie mam wrażenie ;) ).

 

Jak będę w nocy jechał to nagram :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko powiem, że czuje się bezpieczniej właśnie bez świateł (jako pieszy) bo mnie po prostu nie widać. Jak stanę to mnie nawet złodziej/bandyta nie słyszy. A przy oświetlaniu ? Ma mnie jak na tacy.

I dokładnie o to chodzi! To się zgadza z kilkoma badaniami przytoczonymi w moim cytacie z ciemneniebo.pl. Złodziej przy świetle może lepiej ocenić sytuację, stąd prędzej Cię tam zaatakuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.