Skocz do zawartości

Zestaw do focenia DS, 1200 - 7800 zł, co wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie początkującemu w wyborze teleskopu, montażu i rozwoju. :-)
Szukałem, oglądałem, zebralem wiadomości i zawęziłem wybór do tego, co następuje:

Mam póki co Celetrona 70/400 (ta zabaweczka z serii traveller, czy jak mu tam).
Mam też lustrzanki FF z obiektywami od 14 do 200 mm.
Do tego całkiem niezły statyw foto + głowicę paralaktyczną SW Adventurer w najbogatszej wersji.
Wyciskam z tego zestawu dość sensowne rzeczy i jestem zadowolony, ale ma mochotę na więcej.
Moim celem/marzeniem jest zrobienie jakiegoś porządnego zdjęcia DS (M31 - pewnie najprościej - udało mi się nawet 200 mm na statywie foto coś tam uzyskać).
No i pojawiło się pytanie, w co teraz by tu zainwestować.

Zawęziłem wybór do takich opcji:

1a) Rozważałem SW Synta Synta R-102/500 AZ-3, ale: nigdzie nie znalazłem informacji, ile waży ten teleskop bez statywu (czyli czy moja głowica Adventurer to to utrzyma). Nie znalazłem też nigdzie wersji bez statywu, który mi nie jest potrzebny. No i nie wiem, czy to wiele zmieni w porównaniu z moim 70/400?
Koszt: 1200 zł? (plus pewnie kupno lepszych okularów?)

1b) N-150/750 EQ3-2 - bardzo zacny zestaw, obszerny test na optyczne.pl wykazał, że jak się do niego dorobi korekcję komy i porządne okulary, to naprawdę robi dobrą robotę (foty na astroexpo.pl też fajne).
Pytanie, ile kasy trzeba w to wsadzić, żeby miał prowadzenie i te korektory i okulary (jeszcze nie liczyłem).
Koszt: 1400 zł + ???

2) SW 80 ED APO 80/600 - waży nieco ponad 2 kg, a więc nawet montażu bym nie musiał kupować.
Koszt: 2500 zł (+ ewentualne okulary?)
Intuicja mi podpowiada, że to chyba najlepszy wybór.

3) Zbierać na AR-127S 127/635 Petzval lub AR-152S 152/760 Petzval i montaż Bresser EXOS-2 GOTO lub NEQ6 GoTo SynScan PRO lub podobny.
Koszt: 5000 - 7800 zł?

Informacje i pytania dodatkowe:
Teleskopy 2) i 3) mają podobną ogniskową, ale różne średnice/światłosiły. Na moje laickie pojęcie, jak się zsumuje ich wady i zalety, to są to narzędzia podobnej klasy/jakości, ale pewnie różnią je jakieś niuanse, którymi mógłbym się kierować w wyborze? Na pewno SW 80 ED APO 80/600 jest wypasiony, ale czy to, że jest nieco ciemniejszy, nie przeszkadza? Może te Bressery lepsze, przynajmniej w pewnych sytuacjach?

Uprzedzając pytania: nie interesują mnie dobsony itp., bo mój sprzęt z definicji ma pozwalać na robienie zdjęć, zwłaszcza DS. Maczków też na razie nie biorę pod uwagę, bo zakładam, że prościej jest dostosować jasne urządzenie do planet, niż ciemne do DS, chyba że się mylę (interesujący jest maczek Virtuoso 90 z gotowym montażem i prowadzeniem, i tani!).

To chyba tyle. Jakby ktoś był tak miły i mnie nieco pokierował czy uwidocznił niuanse, których nie widzę, to bedę wdzięczny bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a może najpierw zacznij od montażu lepszego, bez przewijania, po prostu montaż paralaktyczny solidny i precyzyjny tak by na nim na początku montować obiektywy foto z lustrzanką, a w następnej kolejności małe APO - najlepiej odrazu z korektorem pola czyli kwadruplet - np TS FSQ65q jest dobrą opcją na początek, 80q też jest w opcji - masz tam pożądny wyciąg i odrazu korektor pola, nie trzeba będzie walczyć z złączkami.

 

Do tego SW apo (dublet) ED 80 będziesz musiał dokupić korektor pola - masz spory chip w aparacie bo FF.

 

te petzwale od breessera skreśl odrazu, będziesz miał z nimi same kłopoty, achromaty też odpadają te synciane, z newtonem też będziesz miał przeprawę - kolimacje i sztywność konstrukcji jest marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS - Telescope Service

FSQ65 - model

 

edit. TSAPO 65q - tak to mają opisane na sklepie

 

bez tego dodatkowego q , rozpędziłem się.

 

Te bressery będą miały aberrację chromatyczną, i dodatkowo mają marne wyciągi okularowe - do wymiany,

Newton 150/750 po własnych ulepszeniach i z dużą dozą doświadczenia da dobre obrazy, kwestia doświadczenia.

 

80ED da radę, wiele osób na nim zaczyna i robi naprawdę fajne zdjęcia, nawet na naszej giełdzie jest do sprzedania teraz - wersja złota.

 

W astofoto wiele opiera się na doświadczeniu i umiejętnościach, i praktyce - warto to zapamiętać, by się nie zrazić tym że mamy super wypasiony sprzęt a i tak nic z tego nie wynika :)

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zainwestowałem w MTO f8 500mm (mc 3m-5ca). Waży 620g. Jeszcze nie testowałem ,bo jak tylko kupiłem to ciągle chmury.

Jako że jest to maksutov spodziewam się niezłych fotek. Jak będzie zobaczymy I oczywiście podeśle zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adventurer z guidingiem jest porównywany z HEQ5 podobno. Na pewno najpierw jego wymęczę, skoro już go mam. Potem przyjdzie czas na HEQ6 czy coś tam. :-)

Czyli na razie się skupiam na tubach, SW kontra TS. Po tych zdjęciach widzę, że i tak SW jest chyba najcześciej z dokupionym flattenerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adventurer z guidingiem jest porównywany z HEQ5 podobno.

 

Gdzie takie rzeczy wyczytałeś? :)

 

1b) N-150/750 EQ3-2 - bardzo zacny zestaw, obszerny test na optyczne.pl wykazał, że jak się do niego dorobi korekcję komy i porządne okulary, to naprawdę robi dobrą robotę (foty na astroexpo.pl też fajne).

 

Sam newton z tego zestawu jest ok, o ile powiesi się na nim lekki aparat. Pisanie pozytywnie o całym zestawia wprowadza w błąd i szkodzi osobom które w to uwierzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udźwigu tak. Ale Adventurer dźwiga 5 kg. Mieszczę się przecież w tej granicy z lekką lustrzanką?

Oczywiście, będzie to działać i sie nie rozpadnie, ale nie ma to dużo wspólnego z wydajną pracą.

 

Żeby mieć w miarę spory uzysk dobrych (nieporuszonych) zdjęć:

- podziel nośność tego montażu przez pół,

- zastosuj co najmniej statyw aluminiowy LT1,

- nie stosuj długich tub optycznych.

 

Myśle ze obiektywy fotograficzne do 300-400mm i wadze do 1,5 kg dadzą dobry efekt przy spełnieniu warunków jak powyżej. Wszystko co dłuższe i cięższe bedzie juz powodować że zamiast przyjemności z robienia zdjęć będziesz walczył ze sprzętem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, będzie to działać i sie nie rozpadnie, ale nie ma to dużo wspólnego z wydajną pracą.

 

OK, wezmę tę poradę do serca.

Czyli zobaczymy, co mi się uda wycisnąć z tego co jest, ale kupienie HEQ5 będzie pewnie konieczne.

 

No właśnie, dopytam o montaże. Miałem raz jeden przyjemność zabawić się z HEQ5, więc mam punkt odniesienia do mojego zestawu (mój zestaw, delikatnie mówiąc, jest dość podatny na huśtanie, no i nośność mikroskopijna).

Natomiast nie bardzo mam porównanie z EQ3-2 i NEQ6.

Moje pytanie jest takie:

Czy jeśli zastosujemy guiding, to te montaże w praktyce będą się różniły między sobą w zasadzie tylko nośnością?

Bo wtedy sensowne wydaje się kupienie EQ3-2 i stopniowe rozbudowanie go. Chyba że to się nie opłaca, bo może taniej (czy chociaż podobnie) wyjdzie kupienie HEQ5 czy NEQ6 ze wszystkimi wodotryskami.

 

Drugie pytanie: Bresser EXOS-2 GOTO jest sporo tańszy od HEQ5, a podobno jest de facto tym samym

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=643&lunety=Monta%BF_paralaktyczny_Bresser_EXOS-2_GOTO

Prawda to?

 

Bo skoro montaż okaże się koniecznością, to chciałbym mniej więcej już wiedzieć, w co celować.

 

A teraz idę analizować te linki, co to można porównać SW 80ED z TS APO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od ogromnej rozbieżności minimalnej i maksymalnej kwoty jaka zamierzasz wydać na sprzęt. Czy mógłbyś ją doprecyzować?

Odnośnie Twoich pytań. Można by napisać elaborat na temat montaży i ich możliwości. W wielkim uproszczeniu, biorąc pod uwaga montaże SW EQ3-2, EQ5, HEQ5, NEQ6 i ich pokrewne Celestrona czy Bressera, to nośność jest jedną z najbardziej znaczącą cechą różniącą te montaże.

Parametr "nośność" wynika z konstrukcji montażu, grubości profilów, zastosowanych łożysk i dokładności wykonania. Reasumując, można by przewrotnie powiedzieć, że to nie montaż jest za słaby, tylko sprzęt na nim zawieszony jest za ciężki(duży).

Bresser EXOS-2 GOTO jest sporo tańszy od HEQ5, bo to jest montaż klasy EQ5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, musiałbym móc się pobawić każdym z nich osobno.

 

Kasy mogę wydać ile trzeba, po prostu nie sądzę, żebym potrzebował czegoś lepszego niż NEQ6. Ale też wolę wydać jak najmniej, jeśli to wystarczy. Stąd moje pytanie, jaka jest różnica między EQ3-2 a lepszymi, oprócz nośności. Bo jeśli guiding by zacierał inne różnice, to po co płacić za HEQ5 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, musiałbym móc się pobawić każdym z nich osobno.

 

Kasy mogę wydać ile trzeba, po prostu nie sądzę, żebym potrzebował czegoś lepszego niż NEQ6. Ale też wolę wydać jak najmniej, jeśli to wystarczy. Stąd moje pytanie, jaka jest różnica między EQ3-2 a lepszymi, oprócz nośności. Bo jeśli guiding by zacierał inne różnice, to po co płacić za HEQ5 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc, musiałbym móc się pobawić każdym z nich osobno.

 

Kasy mogę wydać ile trzeba, po prostu nie sądzę, żebym potrzebował czegoś lepszego niż NEQ6. Ale też wolę wydać jak najmniej, jeśli to wystarczy. Stąd moje pytanie, jaka jest różnica między EQ3-2 a lepszymi, oprócz nośności. Bo jeśli guiding by zacierał inne różnice, to po co płacić za HEQ5 itd.

Dodajmy, że nic cięższego niż SW 80ED czy TS Apo65q + lustrzanka + guiding raczej nigdy nie będę potrzebował.

To co, wystarczy wtedy EQ3-2? Czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie takie rzeczy wyczytałeś? :)

 

 

Sam newton z tego zestawu jest ok, o ile powiesi się na nim lekki aparat. Pisanie pozytywnie o całym zestawia wprowadza w błąd i szkodzi osobom które w to uwierzą.

 

"Podczas testów pomierzony za pomocą autoguidera SBIG STV błąd prowadzenia montażu wyniósł +/-15”, co jest wartością zbliżoną lub lepszą od znacznie większych montaży klasy EQ5, CG5."

http://www.optyczne.pl/22.6-Inne_testy-Sky_Watcher_Star_Adventurer_Podsumowanie.html

 

Co do N150/750 zasugerowałem się tymi fotkami:

http://astroexpo.pl/index.php?x=7&y=54&selected_object=0&selected_teleskop=61&selected_detektor=0&selected_montaz=0&module=Photo&func=search

Ale fakt, że raczej montaże mają nieco lepsze niż EQ3-2. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już odwiedziłeś Astroexpo, to równie dobrze możesz wybrać jeden z ponad pięćdziesięciu montaży z bazy i zobaczyć jakie fotki, jakimi teleskopami/obiektywami i z jakimi detektorami udaje się wycisnąć przy konkretnym montażu.

Weź też poprawkę, że niektórzy użytkownicy montaży tuningują swój sprzęt i przez dłuższy czas zbierają doświadczenie, żeby wycisnąć maksymalne efekty z posiadanego montażu.

Okazuje się, że po nabraniu wprawy i dużym samozaparciu da się nawet z EQ 3-2 robić ekspozycje 150-sekundowe Newtonem 150/750.

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=3589ale z tego opisu nie uda Ci się wywnioskować np. tego, ile fotek z sesji autor musiał odrzucić, bo były poruszone.

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to już bedzie walka. Skoro kolega twierdzi że może wydać tyle ile trzeba byle z sensem- to jednak sugeruję zakup montażu docelowego, przynajmniej na kilka lat. Sugerowałbym rozpatrzenie dwóch montaży : HEQ5 Lub Takahashi EM-11. Pierwszy to popularny montaż sredniej klasy, po tuningu i opanowaniu guidingu możesz myśleć o ujęciach praktycznie dowolnej długości optyką o ogniskowej 750-800 mm. Udźwig do astrofotografii 8-9 kilo.

Takahashi to najwyższa klasa. Bez kłopotów i tuningu uzyskasz to samo co na HEQ5 z powtarzalnością parametrów przez wiele lat.

Przez moje ręce przeszły oba montaże. Mogę spokojnie polecić oba, ze wskazaniem na Taka. Ja mam w tej chwili EM-10 z 2008 roku- pracuje lepiej od niejednego nowego montażu średniej klasy. I nie wymaga ciągłego dłubania i kombinacji. Po prostu - wyjmuję ze skrzyni i focę.

Montaż to podstawa. Na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, załapałem. Chyba. :-)

Czyli jeśli nie mam czasu i ochoty na żmudne dłubanie, to lepiej odpuścić niutony i montaże słabsze niż HEQ5.

Tego Taka pooglądam. A jak się ma do niego NEQ6 na przykład?

 

Co do tuby: tych TS jak widzę jest więcej modeli, to jeszcze będę dopytywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.