Skocz do zawartości

Zestaw do focenia DS, 1200 - 7800 zł, co wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze na chwilę krok wstecz. Gdybym kupił teoretycznie http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=643&lunety=Monta%BF_paralaktyczny_Bresser_EXOS-2_GOTO

i po wyjęciu z pudełka dodał do niego autoguiding, to na co mogę liczyć, jeśli założę na niego refraktor typu 80/500?

(+ lustrzanka + guiding).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, załapałem. Chyba. :-)

Czyli jeśli nie mam czasu i ochoty na żmudne dłubanie, to lepiej odpuścić niutony i montaże słabsze niż HEQ5.

Tego Taka pooglądam. A jak się ma do niego NEQ6 na przykład?

 

Co do tuby: tych TS jak widzę jest więcej modeli, to jeszcze będę dopytywał.

 

Nie miałem TAK'a, ale poświęciłem sporo czasu na modyfikowanie NEQ6. Po tych zabiegach prowadzi jako tako 15 kilogramowy zestaw przy bardzo dużej skali. To samo, a może trochę więcej, po wyciągnięciu z pudełka uzyskałbym na Taku EM200 :) Problem z TAK'ami polega na tym, że obrosły w jakąś dziwną legendę i są absurdalnie drogie w stosunku do tego co oferują.

 

Podczas testów pomierzony za pomocą autoguidera SBIG STV błąd prowadzenia montażu wyniósł +/-15”, co jest wartością zbliżoną lub lepszą od znacznie większych montaży klasy EQ5, CG5.

 

Tyle samo będzie miał mój NEQ6, wartość +/- nie ma większego znaczenia gdy masz guider. Tempo i charakterystyka tych zmian owszem i tym będą się głównie różniły te montaże, a różnice będą tym większe im więcej powiesisz.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takahashi są produkowane wg niezmiennej technologii od lat, oprócz elektroniki oczywiście. Odlewy w formie piaskowej, ręczne składanie i indywidualne pasowanie całości. Może dlatego są trochę droższe? Za to jakość pozostaje niezmienna. Ciekawostką jest fakt, źe do montaźu Takahashi nie ma jak wgrać np. korekty PEC..dlaczego? Bo nie jest do niczego potrzebna :D

 

EM-200 też miałem, 15 kg do astrofoto nosił bez problemu. To był najlepszy z montaży "klasycznych" który używałem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje laickie oko i przez pryzmat Waszych porad taka oferta wydaje mi się najlepsza:

http://www.astrokrak.pl/477-monta-paralaktyczny-s-w-h-eq5-syntrek-.html

Zwłaszcza że wstępna regulacja jest w opcji.

Cena też bardzo spoko. NEQ6 już chyba za wielki jak na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem z TAK'ami polega na tym, że obrosły w jakąś dziwną legendę i są absurdalnie drogie w stosunku do tego co oferują.

 

Legenda Taków jest jak najbardziej zasłużona. Głównie legendarna precyzja mechaniki i powtarzalność egzemplarzy. Problem z TAK'ami jest taki, że marka od kilkunastu lat zdaje się stać w miejscu, wydaje się bronić nogami i rękami przed nowymi technologiami a montaże mają niedzisiejszy stosunek nośności do ceny i masy własnej. Po prostu konkurencja, nie tylko za Wielką Wodą czy na Starym Kontynencie ale nawet ta za z małymi żółtymi rączkami poszła ostro do przodu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruję się zasadą że lepsze jest wrogiem dobrego i nie zmieniają, widać mają stały zbyt i się tym nie przejmują, małe moce produkcyjne i nie specjalnie im zależy na zwiększaniu produkcji - trwają, i liczą na swoje dobre imię i renomę wypracowaną latami, ale jednak przydał by się jakiś nowy projekt obrabiarki cnc do obudowy chociaż, co by zmniejszyło koszt opracowywania odlewu przez ludzi, a w Japonii płaca dla pracownika jest wysoka - z tąd wysokie ceny ręcznie robionego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostką jest fakt, źe do montaźu Takahashi nie ma jak wgrać np. korekty PEC..dlaczego? Bo nie jest do niczego potrzebna :D

 

To jest mit.. PEC potrzebny jest tak samo Takowi jak każdemu innemu klasycznemu montażowi. Ciekawostką jest to że na stargazerslongue mają diametralnie inne opinie o tej marce i o ile refraktory polecają każdemu to montaży już nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje laickie oko i przez pryzmat Waszych porad taka oferta wydaje mi się najlepsza:

http://www.astrokrak.pl/477-monta-paralaktyczny-s-w-h-eq5-syntrek-.html

Zwłaszcza że wstępna regulacja jest w opcji.

Cena też bardzo spoko. NEQ6 już chyba za wielki jak na moje potrzeby.

Wersja "Syntrek" jest bez pilota SynScan, czyli między innymi bez zaszytego w nim GOTO, ponadto w tej chwili jest niedostępna w sklepach. GOTO jest przydatne, zwłaszcza dla mniej zorientowanych na niebie użytkowników. Tu http://astropolis.pl/topic/52397-neq6-wersja-podst-czy-mod/ jest dyskusja czy opłaca się brać wersję modyfikowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mit.. PEC potrzebny jest tak samo Takowi jak każdemu innemu klasycznemu montażowi. Ciekawostką jest to że na stargazerslongue mają diametralnie inne opinie o tej marce i o ile refraktory polecają każdemu to montaży już nie :)

Mit nie mit.Pokaż mi jak wgrać PEC do Taka?

Tak ma POMIJALNIE mały błąd periodyczny. Przy skali w granicach 3 arcsec/piksel na wykresie nie widać żadnych okresowych zmian przebiegu.tt

Takahashi mozna kupić w Takahashi Europe, a najlepiej na rynku wtórnym.

Mam w tej chwili ASA jako montaż główny i Takahashi EM-10 jako traveller i jestem z niego bardzo zadowolony.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit nie mi. Pokaż mi jak wgrać PEC do Taka?

Tak ma POMIJALNIE mały błąd periodyczny. Przy skali w granicach 3 arcsec/piksel na wykresie nie widać żadnych okresowych zmian przebiegu.tt

Takahashi mozna kupić w Takahashi Europe, a najlepiej na rynku wtórnym.

Mam w tej chwili ASA jako montaż główny i Takahashi EM-10 jako traveller i jestem z niego bardzo zadowolony.

 

Maćku, ja nie neguję faktu że to świetne i precyzyjne montaże. Niestety ceny nowych TAKów są z kosmosu i nijak nie mają się do oferowanych możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to mi znów dało do myślenia:

HEQ5

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=3194

EQ3-2

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=4253

No mi się bardziej podoba to zdjecie z EQ3-2.

Zresztą chyba tym teleskopem polecanym przez kolegę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ludzie :)

 

A co ma wspólnego jedno zdjęcie z jakością montażu? Mam rozumieć, że te zdjęcia przekonały Cię, że EQ3-2 jest lepszy? :) Weź nie żartuj. Po pierwsze spójrz na czasy - to z EQ3-2 ma 4x dłuższe. Po drugie na HEQ5 był tylko obiektyw 200 mm, a więc zdjęcie jest mocniej skadrowane, przez co mocniej uwydatnia wady. Po trzecie nawet, jakby wszystko było identyczne, a różnił się tylko montaż to i tak co najmniej 50% efektu zależy od obróbki i umiejętności fotografa, a nie montażu. Montaż nie robi zdjęć!

 

Używałem montaży EQ2, EQ3-2, EQ5, HEQ5 i NEQ6, więc wiem, co mówię :) HEQ5 jest nieporównywalnie lepszy pod każdym względem. To po prostu inna jakość fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukaj nasze forum. Jest mnóstwo zdjęć z HEQ5. A do EQ3-2 jest chyba osobny wątek. Ale ja bym sobie tym maleństwem głowy nie zawracał. EQ3-2 pozwoli Ci mniej więcej na tyle, co Adventurer, którego masz, a jest przy tym cięższy i mniej mobilny.

Jeśli już ma być w tej grupie to popieram Mateusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, w Twoch postach daje się zauważyć pewna niespójność. Masz lustrzanki, obiektywy i SW Adventurer. Piszesz, że wychodzą Ci sensowne rzeczy.

Powyższe kłóci się z rozważaniem EQ3-2. Moje początki były podobne, jechałem przez kilka miesięcy na Astrowalkerze. Miałem jakieś tam mizerne rezultaty ale wystarczyły, żeby mi uświadomić, że w astro prowadzenie jest nawet przed optyką. Jeśli posiadany sprzęt jeszcze Ci tego nie uświadomił, to nic na razie nie kupuj. Wyciśnij więcej z tego co masz, bo można duuuuużo dobrych zdjęć zrobić szerszymi obiektywami.

 

Edit:

Źle mówię. Jedną rzecz kup. Posadź SW SA na solidnym, drewnianym statywie geodezyjnym. Do 200 złotych kupisz bez problemu. Drobna modyfikacja, żeby stabilnie zamocować montaż i uzysk zdjęć w sesji znacząco wzrośnie.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.