Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wam pokazać że samemu można skonstruować filtr do obserwacji słońca. Do tego potrzebne jest tylko:

 

- folia ND5

- gruby karton

- taśma klejąca

- nożyczki

 

Zajęło mi to jakieś 1 h ale udało się filtr się sprawdził słońce obserwowałem nic złego się nie stało. Oto dołączam zdjęcia:

 

 

DSC01731.JPG

DSC01732.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poczytałem poszukałem po forach i już wiedziałem jak go mniej więcej wykonać. Wiatr tego nie zdmuchnie, jak nałożę go na tubę teleskopu przy nałożonym deklu od tuby to razem z deklem chce zejść więc ciasno i solidnie mi się wydaje że to zostało zrobione. Obserwacja jest jak najbardziej bezpieczna obserwowałem chyba godzinę i żadnego uszkodzenia okularu tym bardziej problemu z oczami. Całość zmieściła mi się w kwocie 18 zł (cena filtra). Bardzo fajna rzecz do oglądania plamek oraz tranzytów.

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poczytałem poszukałem po forach i już wiedziałem jak go mniej więcej wykonać. Wiatr tego nie zdmuchnie, jak nałożę go na tubę teleskopu przy nałożonym deklu od tuby to razem z deklem chce zejść więc ciasno i solidnie mi się wydaje że to zostało zrobione. Obserwacja jest jak najbardziej bezpieczna obserwowałem chyba godzinę i żadnego uszkodzenia okularu tym bardziej problemu z oczami. Całość zmieściła mi się w kwocie 18 zł (cena filtra). Bardzo fajna rzecz do oglądania plamek oraz tranzytów.

 

Kolego, a wiesz jak klej na taśmie zachowa się wystawiony na kilkugodzinne działanie Słońca albo gdy wchłonie trochę wilgoci albo gdy zwyczajnie minie pół roku? Tektura to też niezbyt trwały materiał...

Daleki jestem od namawiania Cię do zakupu gotowych filtrów za kilkaset zł, ale zainwestuj chociaż w jakieś tworzywo z Castoramy i solidniejsze mocowanie. Sam tak zamierzam zrobić.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem oprawę (o grubości około 1,5cm) z litej tektury z klejem (polimerowym) i oprawa jest bardzo solidna, a nawet trochę za bardzo (ale też dość długo zajęło zrobienie jej ze względu na dużą iść klejenia). Całość pokryta jest farbą i taśmą izolacyjną.

A teleskopu trzyma się nawet za mocno, bo zdjęcie i założenie stwarza trochę problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś wykorzystałem platykowe wiaderko. Trzeba tylko dobrać odpowiednią średnicę i np. odciąć dolną część oraz dno ale pozostawiając trochę miejsca na mocowanie folii ND. Folię natomiast przykleić można przy pomocy taśmy dwustronnej do korpusu wiadra. U mnie trzyma juz kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.