Skocz do zawartości

Saturn 2016


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja się dorzucę, materiał z 7 maja, 9 tys. klatek.

SW 12", ASI 120 mm, IR PASS, barlow x2,5, niewielki resampling.

Taki trochę techniczny wyszedł, ale dzieliłem materiał na części i sklejałem potem w całość.

Castrator, Autostakkert, Fitswork, PS.

 

 

 

bardzo ładnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn. Warunki słabe.

Ogniskowa 4500 mm, 100% i Bin 2x -100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_012718_20160515_100%.jpg

Sat_014751_20160515_Bin2x.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dorzucę, materiał z 7 maja, 9 tys. klatek.

SW 12", ASI 120 mm, IR PASS, barlow x2,5, niewielki resampling.

Taki trochę techniczny wyszedł, ale dzieliłem materiał na części i sklejałem potem w całość.

Castrator, Autostakkert, Fitswork, PS.

 

 

Witaj.

Łysy.... czy mógłby s opisać jakie czynności wykonujesz w Fitsworku oraz jak dzieliłeś materiał...?

dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Fitswork to głównie vavelet oraz lekki bluring obrazka.

Same suwaki działają lepiej niż w Astra Image.

W AI przed deconvolve stosuję lekkie ostrzenie na małych obszarach (po całości obrazka).

W PS oddzielnie obrabiam pierścień oraz "kulkę", ale nie polecam "wycinania", trudno to potem skleić, wystarczy nieco

inna jasność i już widać "łączenie". Lepiej jest to robić równolegle na warstwach.

Niestety największy problem (przynajmniej dla mnie) to sensowna jasność pierścienia krepowego.

Same problemiki... ;)

Generalnie jednak najwazniejszy w setupie jest filtr IR-pass, na tej wysokości na jakiej góruje Saturn realnie

coś widać, z filterem R widziałe tylko kolebiącą się i wyginaną na wszystkie strony planetę.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Fitswork to głównie vavelet oraz lekki bluring obrazka.

Same suwaki działają lepiej niż w Astra Image.

W AI przed deconvolve stosuję lekkie ostrzenie na małych obszarach (po całości obrazka).

W PS oddzielnie obrabiam pierścień oraz "kulkę", ale nie polecam "wycinania", trudno to potem skleić, wystarczy nieco

inna jasność i już widać "łączenie". Lepiej jest to robić równolegle na warstwach.

Niestety największy problem (przynajmniej dla mnie) to sensowna jasność pierścienia krepowego.

Same problemiki... ;)

Generalnie jednak najwazniejszy w setupie jest filtr IR-pass, na tej wysokości na jakiej góruje Saturn realnie

coś widać, z filterem R widziałe tylko kolebiącą się i wyginaną na wszystkie strony planetę.

 

Łysy, wielkie dzięki za pomoc...w szczególności objaśnienie technik obróbki.

Stosuję filtr podczerwony N 23A GSO i jest tak jak piszesz- planeta skacze jak piłeczka pingpongowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo fajna fotka.

Widzę, że używasz SCT 8'' możesz coś więcej o niej napisać - przymierzam się do niej i jestem ciekawy opinii.

 

Hm, cóż mogę powiedzieć. Mam SCT8" Celestrona - jeszcze z lustrem produkowanym w USA. Fajny, można powiedzieć mały - kompaktowy teleskop, do zawieszenia na EQ5/EQ6. Obrazy daje lepsze niż Sct10" firmy Maede. Dodatkowo mam zamontowany wyciąg z mikroruchami. Marzy mi się oczywiście 11" :) ale to może za jakiś czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hm, cóż mogę powiedzieć. Mam SCT8" Celestrona - jeszcze z lustrem produkowanym w USA. Fajny, można powiedzieć mały - kompaktowy teleskop, do zawieszenia na EQ5/EQ6. Obrazy daje lepsze niż Sct10" firmy Maede. Dodatkowo mam zamontowany wyciąg z mikroruchami. Marzy mi się oczywiście 11" :) ale to może za jakiś czas :)

 

No ja przymierzam się właśnie do Teleskop Celestron Advanced VX 8 SCT - tylko wacham się czy ten montaż czy też osobno EQ5/6.

Jakie akcesoria do niego polecisz na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Bardzo piękne te Wasze fotografie Satuna. I jak ładnie widać przerwę Cassiniego. A słuchajcie, czy da się przez amatorski teleskop wypatrzyć któryś z księżyców Saturna, np. Taytana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

W soczewce 100-107 mm da się zobaczyć 4 najjaśniejsze księżyce, w 10" lustrze naliczyłem 6 księżyców.

To super :) Ja mam newtona 13cm/900mm i dość mocno zanieczyszczone miejskie niebo. W tym roku raptem ze trzy razy obserwowałam Saturna (badam głównie układy binarne). Ale na pierwszy rzut oka nie zauwazyłma żadnego księżyca :( Saturn był wtedy jakieś 15 stopni nad horyzontem, niestety w górnej części łuny z centrum miasta. Jest szansa zobaczyć Tytana, gdy Saturn będzie w maksymalnym położeniu? (patrzyłam, że to obecnie nie więcej niż 20stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.