Skocz do zawartości

Saturn 2016


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Szerokość geograficzna robi różnicę. Kiedy u nas Saturn sięga 20* na Florydzie jest 2x wyżej a w Sydney prawie 4x. Nawet w wysoko położonym Nowym Yorku jest prawie na 30*. Nie dziwmy się, że na CloudyNights jest tyle super zdjęć planet. Ich twórcy mają dużo łatwiejsze zadanie. Gdybyśmy avikowali na korzystniejszych szerokościach geograficznych to nasze wyniki byłyby znacznie lepsze. Z pogodą mamy pod górkę, ale z szerokością geograficzną też :)

 

Gratulacje z okazji okrągłej rocznicy! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Wojtek uważam, że Marcin, mimo wielu wcześniejszych sugestii, nie dopracowuje swoich zdjęć. Szkoda, bo wiele dobrych zdjęć prezentuje się przez to tak sobie. Problemy ciągle te same - balans kolorów i jasność. Widać to dobrze na wersji Wojtka. Choć tu akurat Wojtka wersja jest jak dla mnie za "niebieskojasna". Ogólnie Marcin widać dużą różnicę na korzyść względem Twoich dawnych zdjęć. W sumie to wykończenie może być kwestią gustu, ale mam ciągle wrażenie, że mogłoby być lepiej.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się zawsze może być lepiej, ale obróbka to czarna magia. Słyszałem że można wycinać pierścienie i obrabiać same a Planete samą ale tak jak pisałem czarna magia.

Wojtka dla mnie tak jak by był przepalony, nie wiem ja robię na laptopie to całkiem inaczej jak na stacjonarce.

Anatol - to ten teleskop http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2892_Skywatcher-Explorer-150PL---150-1200mm-Parabol-Newton---OTA.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptopy (szczególnie te starsze - posiadam taki) mają niestety problem z poprawnym wyświetleniem obrazów. Może to po części z tego wynikać.

Jeśli chodzi o obróbkę to nie chodzi mi jakieś zaawansowane operacje, jak te z pierścieniami. Po prostu przyjrzyj się histogramowi. Dowiedz się jak selektywnie operować jasnością - w cieniach i jasnych obszarach. Stosuj też poziomy do składowych kolorów. To powinno wystarczyć. W FastSonie jest to wszystko, pewnie w wielu innych programach też. Robisz naprawdę dobre zdjęcia, więc warto zadbać o wykończenie, by prezentowały się jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, ale nadal ciemno. Suwakiem punktu bieli możesz to łatwo skorygować na histogramie. Ta ciemność wynika zapewne z pracy na laptopie. Poczekaj z tym do wyświetlenia na "normalnym" monitorze.

 

Taka jest u mnie różnica między Twoim "ciemno", a moim "jasno".

ciemno-jasno.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, marcinp1, że to ten sprzęt, ale gdzieś się spotkałem z takim oznaczeniem (SK 150/1200) na samą tubę-refraktor (OTA). Kiedyś prawie kupiłem takiego newtona, ale zdecydowałem się na SW200/1000. Później było GSO 10" a teraz newton 6" F10 i jestem z niego najbardziej zadowolony, mała obstrukcja (LW 22 mm czyli ok. 15%) i dobre sferyczne lustro powodują, że widzę więcej i lepiej niż przez 10" (obiekty US). Najbardziej zaskoczyło mnie to, że gwiazdy nawet przy samym brzegu pola widzenia to nadal punkciki. A ogólnie Twój Saturn jest bardzo fajny - plastyczny i sprawia wrażenie trójwymiarowego.

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Taki mazurski Saturn w miejsu gdzie LP nie istnieje. Niestety straszna rosa, Co chwila przecierałem teleskop. Do tego doszedł brak zasilania do wyciągu. Muszę poszukać jakiegoś kabla żeby podłączyć to do baterii. Kamera bezpośrednio w wyciągu. Z Barlowem x3 musiałbym wyciągać gain na maksa. W wizalu było super. Zestaw jak w profilu. PIPP + Registax, bez obróbki bo nie ma co obrabiać. 3600 klatek

saturn 25 08 2106.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mazurski Saturn w miejsu gdzie LP nie istnieje. Niestety straszna rosa, Co chwila przecierałem teleskop. Do tego doszedł brak zasilania do wyciągu. Muszę poszukać jakiegoś kabla żeby podłączyć to do baterii. Kamera bezpośrednio w wyciągu. Z Barlowem x3 musiałbym wyciągać gain na maksa. W wizalu było super. Zestaw jak w profilu. PIPP + Registax, bez obróbki bo nie ma co obrabiać. 3600 klatek

W rRegistaxie użyj opcji RGB Algin ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni w tym roku, z 27 sierpnia 2016 roku :)

 

GSO 8", barlow Meade TeleXtender 5x, Altair GPCAMV2 IMX224, filtr GSO czerwony. Stack 800 klatek z 4000. Seeing 4-5/10. Jakby przerwa Enckego zaczęła majaczyć po lewej stronie, pierwszy raz doświadczyłem. Tylko ona powinna być raczej bliżej brzegu, więc nie wiem :)

 

Jakoś ciągle mam wrażenie, że moje Saturny wychodzą płaskie...

Saturn-z-27-sierpnia-2016-roku.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.