Skocz do zawartości

Saturn 2016


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

To super :) Ja mam newtona 13cm/900mm i dość mocno zanieczyszczone miejskie niebo. W tym roku raptem ze trzy razy obserwowałam Saturna (badam głównie układy binarne). Ale na pierwszy rzut oka nie zauwazyłma żadnego księżyca :( Saturn był wtedy jakieś 15 stopni nad horyzontem, niestety w górnej części łuny z centrum miasta. Jest szansa zobaczyć Tytana, gdy Saturn będzie w maksymalnym położeniu? (patrzyłam, że to obecnie nie więcej niż 20stopni).

 

W 8" widziałem: Tytana, Reę, Diona, Tethysa, Japetusa i raz mi mrugnął Enceladus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super :) Ja mam newtona 13cm/900mm i dość mocno zanieczyszczone miejskie niebo. W tym roku raptem ze trzy razy obserwowałam Saturna (badam głównie układy binarne). Ale na pierwszy rzut oka nie zauwazyłma żadnego księżyca :( Saturn był wtedy jakieś 15 stopni nad horyzontem, niestety w górnej części łuny z centrum miasta. Jest szansa zobaczyć Tytana, gdy Saturn będzie w maksymalnym położeniu? (patrzyłam, że to obecnie nie więcej niż 20stopni).

Przy odrobinie trudu i sprytu można troszkę sobie pomóc :)

 

http://astropolis.pl/topic/44831-niskie-obserwacje-planet-moj-sposob-na-dyspersje-atmosferyczna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

742.

640-ka to taki bardziej hard red... ;)

 

No właśnie jakiś czas temu testowałem na Marsie i nie widziałem jakiejś drastycznej różnicy między ciemnym czerwonym a 685nm od Baadera - tzn różnica była na korzyść IR ale minimalna.

W zeszłym tygodniu przyszedł mi 742 Pro Planet od Astronomika ale jeszcze nie zdążyłem przetestować. Spodziewam się, że tym razem różnica będzie już bardziej zauważalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak przy Marsie atmosfera przypominała bulgocącą zupę. Różnica w przypadku Saturna polegała na tym, że dzięki pierścieniom można było rozpoznać planetę. Mars przypominał protoplanetę w czasie jej formowania :) Zdjęcie publikuję tylko dlatego, że zebrałem materiał, bo jest to właściwie materiał do kosza :(

02062016.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Saturn. Jak na razie, to najlepsze warunki jakie miałem, w tym sezonie .

 

Ogniskowa 4500 mm, Bin 2x - 100% i Resize 200%.

Stack - 800 klatek z 3000.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert_2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Sat_232142_20160603_Bin 2x-100%.jpg

Sat_232142_20160603_Bin 2x-200%.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopiero teraz obrobiłem wczorajszy materiał

seeing raczej dobry, choć momentami obraz się zupełnie rozpływał. Przeszkadzały przechodzące powoli cirrusy

MAK180, PGR Chameleon, Baader R Longpass

ogniskowa 3100

 

Sat_2016_06_04_004753.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.