Skocz do zawartości

Zakrycie 69 Ori przez planetoidę, 22.03.2016


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jako, że w tym roku ani pogoda ani obfitość zjawisk zakryciowych nas nie rozpieszcza wrzucam temat spodziewanego zakrycia gwiazdy 69 Ori (F01 Orionis, HIP 29434) o jasności V=4.95mag przez słabą planetoidę (51915) Andry - jasność ok. 18mag. Zjawisko dostępne jest więc prawie dla każdego.

 

Zjawisko z terenu Polski (mapka spodziewanej widoczności w linku poniżej) będzie miało miejsce 22.03.2016 o 18:52.7 UT (czyli 19:52.7 urzędowego czasu zimowego). Różnica wystąpienia zjawiska między wschodnim a zachodnim krańcem Polski poniżej 30 sek.

 

Chociaż nad wschodnim horyzontem na wysokości ok. 22 stopni (Poznań) będzie świecił Księżyc w pełni, to jednak zakrywana gwiazda powinna być mimo wszystko łatwo obserwowalna przez małe lornetki, jako, że w chwili zdarzenia będzie znajdować się 82 stopnie od Księżyca (48 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem). Słońce w tym czasie będzie już 16 stopni pod horyzontem.

 

Andry to niewielki okruch skalny pasu głównego o średnicy - szacowanej wyłącznie na podstawie jasności - na ok. 15km.

Został odkryty 20.08.2011 roku w prywatnym obserwatorium astronoma-amatora Vincenzo Silvano Casulliego nieopodal Rzymu i nazwany na cześć jego nowonarodzonej wnuczki, Andrei. Ten 72-letni obecnie amator jest odkrywcą180 planetoid i prekursorem amatorskiej fotograficznej precyzyjnej astrometrii planetoid.

 

Wracając do samego zjawiska: wg obliczeń potrwa ono około 0.9 sek, a obserwowany efekt to nagłe zgaśnięcie i pojawienie się ponowne gwiazdy (jako, że sama planetoida będzie widoczna tylko w dużych teleskopach). Scenariusze obserwacji:

a) zaobserwowanie faktu zniknięcia gwiazdy,

b ) zaobserwowanie faktu zniknięcia i pojawienia się gwiazdy wraz z zanotowaniem momentów obu zdarzeń,

c) zarejestrowanie faktu zniknięcia i pojawienia się gwiazdy na filmie,

d) zarejestrowanie faktu zniknięcia i pojawienia się gwiazdy na filmie wraz z rejestracją czasu

e) zarejestrowanie śladu dryfującej gwiazdy na 1 klatce (zniknięcie gwiazdy to przerwany ślad)

f) zarejestrowanie śladu dryfującej gwiazdy na 1 klatce wraz z rejestracją czasu rozpoczęcia i zakończenia rejestracji

 

Im dokładniej rejestrowany czas tym lepiej (zalecana dokładność to 0.04 sek). Negatywna obserwacja (brak zakrycia) też niesie za sobą użyteczną informację. Ważna jest też lokalizacja (współrzędne geograficzne + ew. wysokość n.p.m.) miejsca obserwacji.

Obserwacja gwiazdy powinna rozpocząć się 2 minuty przed spodziewanym rozpoczęciem zjawiska i zakończyć 2 minuty po. To na wypadek gdyby planetoida miała satelitę i doszło do wtórnego zakrycia - jednak przy tak małych obiektach to raczej mało prawdopodobne.

 

Więcej szczegółów zjawiska:

http://www.asteroidoccultation.com/2016_03/0322_51915_37409.htm

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

 

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was używa programu Occult Watcher i mógłby podesłać mi wygenerowany tam plik .kmz ze ścieżką widoczności tego zakrycia, do otwarcia w Google Earth?

Ja na swoim kompie mam Windę 7 i OW nie chce mi chodzić :/

 

Ponieważ tu nie można dodawać takich plików, to mam prośbę o przesłanie go na adres: mój_nick at o2.pl

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was używa programu Occult Watcher i mógłby podesłać mi wygenerowany tam plik .klm ze ścieżką widoczności tego zakrycia, do otwarcia w Google Earth?

Ja na swoim kompie mam Windę 7 i OW nie chce mi chodzić :/

 

Ponieważ tu nie można dodawać takich plików, to mam prośbę o przesłanie go na adres: mój_nick at o2.pl

 

Wysłałem Ci plik *.KMZ. Mi też Occult Watcher nie chodzi, ale Occult 4.2 też daje mapki :).

Oby cud się stał i pogoda dopisała!

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teleskop wychłodzony, wszystko popodłączane, ale... chmury . Od północy majaczy czyste niebo, pewnie za godzinę dałoby się obserwować. Tylko, że ja mam 5 minut...

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem w Bydgoszczy (obrzeża) kilkaset metrów na północ od centrum teoretycznego pasa.

Kamera CCD.

BRAK ZAKRYCIA.

Niebo było bezchmurne.

Zazdroszczę.

Tutaj pewnie za kilka dni pojawią się rezultaty. Nie wiem, czy wysyłałeś już do nich raporty - na tej stronie znajduje się instrukcja jak to zaraportować.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.