Skocz do zawartości

Kometa 252P/LINEAR


Rekomendowane odpowiedzi

Na bardzo ciemnym niebie, głęboko w Beskidzie Niskim była widoczna gołym okiem jako wielki (o średnicy 45'), okrągły obiekt, którego jasność oceniłem gołym okiem na 5.6 mag. Kometa pięknie prezentowała się w lornetce 2.3x40, w której wręcz rzucała się w oczy oraz w lornetce 10x50.

Dzisiejszego poranka przy gestniejącym cirrusie na podpoznańskim niebie (Antares i Sbik ledwo co majaczyły nad horyzontem) nie było szans zobaczyć jej gołym okiem ani przez BGSZ'a. Dopiero przez DOE 10,5x70 ukazywała się jako leciutko majacząca kulka. Muszę powtórzyć obserwacje w bardziej sprzyjających warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj. 06-04-2016 pojechałem w ciemną okolicę,10 km na wschód od Radomska, by zapolować na kometę. Zabrałem ze sobą tylko lornetkę 12x45, statyw fotograficzny, dwa aparaty Canon 450D mod. i Canon 550D, oraz obiektywy Yongnuo 50mm F-1,8, Sigmę 24mm F-2,8 i Samyanga 8mm F-3,5. Pomimo dobrej pogody niebo nie miało dobrej przejrzystości. Droga Mleczna widoczna była tylko dobrze wysoko na niebie w Łabędziu i już poniżej Orła nie była zupełnie widoczna. Czas obserwacji to 2 do 4 rano. Wizualnie komety nie widziałem, i dopiero wypatrzyłem ją za pomocą lornetki. W lornetce też nie była to rewelacja, ponieważ koma jej jest bardzo rozmyta i bardziej to przypomina jakąś mgławicę gazową niż głowę komety. Przy powiększeniu 12x obszar zajmowany przez głowę zajmował 1/3 pola widzenia tej lornetki. Widać po tym jaką ma jej koma dużą średnicę.ostatnie obserwacje lornetkowe robiłem tuż przed 4:00, kiedy kometa była już wysoko na niebie, ale niestety jej obraz nie poprawił się. Gdybym nie wiedział że w tym miejscu jest kometa, to pewnie bym jej nie zauważył. Gromady kulistej M14 , koło której blisko przechodziła kometa, nie udało mi się zobaczyć, i dopiero przeglądając zdjęcia zauważyłem jak była blisko komety. Myślę że niebo było zasnute albo lekkimi cirrusami, albo to faktycznie utrzymywał się w górze ten saharyjski pył i pogarszał widoczność. Teraz potrzeba jest solidna wiosenna burza, która by oczyściła powietrze. Zrobiłem sporo zdjęć komety, ale tylko na najdłuższej ogniskowej jej obraz jest dosyć wyraźny. Z uwagi na statyw fotograficzny bez prowadzenia, musiałem ograniczyć się do krótkich czasów i ustawiać wysokie ISO w aparatach. Szkoda że nie zabrałem jakiegoś teleobiektywu ze sobą, bo może by było lepiej widać samą kometę. Pierwsze zdjęcie to stack 31 klatek po 4s z ISO 3200, obiektyw 50mm, przysłona F-2, drugie to jedna klatka 15s ISO 1600, obiektyw 24mm przysłona F-2,8 które wybrałem ze względu na ślad meteoru i trzecie zdjęcie to ogólny widok nieba z rybiego oka z ogniskowej 8mm ISO 3200 i czas 58s. Rybie oko przymknięte do F-8.

stack 31 kl.TIF III_6 fb.jpg

IMG_8461_5_filtered fb.jpg

IMG_8380_3 fb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.