Skocz do zawartości

Kometa 252P/LINEAR


Rekomendowane odpowiedzi

252P/LINEAR w ostatnich dniach ciągle jaśnieje. Najnowsze obserwacje mówią o jasności ok. 5 mag! Przypominam, że do największego zbliżenia do Ziemi pozostają jeszcze 2 dni.

 

Poniżej przedstawiam krzywą, jaką udało mi się dopasować do obserwacji COBS. Wydaje się, że po zbliżeniu jasność komety będzie gwałtownie spadać, dlatego w Polsce zobaczymy ją pewnie jako obiekt słabszy od 7 mag, być może dużo ciemniejszy.

Ostatnio pojawiła się także informacja, że 252P może być związana z rojem meteorów - March Lyncids (po polsku to będzie rysie marcowe? 5640dc6dbc8ce_01Smile.png ).

56ed624b9896c_252pcurve.thumb.jpg.443a7e

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że po zbliżeniu jasność komety będzie gwałtownie spadać, dlatego w Polsce zobaczymy ją pewnie jako obiekt słabszy od 7 mag, być może dużo ciemniejszy.

 

Jakoś około 27/28 marca, tak? Według krzywej powinna być nieco jaśniejsza (może nawet bliżej 6 mag).

 

linear.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś około 27/28 marca, tak? Według krzywej powinna być nieco jaśniejsza (może nawet bliżej 6 mag).

 

No, 27/28 marca kometa co prawda będzie u nas nad ranem widoczna, ale w niewielkiej odległości od niej będzie świecił jasny Księżyc, więc jej obserwacje będę w najlepszym razie bardzo trudne. Trzeba bowiem pamiętać, że choć ta kometa ma jasność około 5 mag, to średnica jej głowy to z grubsza 1 stopień, więc jest ona obiektem bardzo mocno rozmytym.

 

Na ciemnym niebie u nas będzie ją można złapać dopiero 1 kwietnia.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali aż takiej jasności komety jaką właśnie osiągnęła. Wg "prognostyków komet" miała osiągnąć max ok 11 mag. Myślę, że spora w tym zasługa komety 209P która też dość blisko minęła Ziemię a mimo to jej jasność nie przekroczyła 12 mag.

I to jest piękne w kometach - ICH NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark,

 

Chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali aż takiej jasności komety jaką właśnie osiągnęła. Wg "prognostyków komet" miała osiągnąć max ok 11 mag. Myślę, że spora w tym zasługa komety 209P która też dość blisko minęła Ziemię a mimo to jej jasność nie przekroczyła 12 mag.

 

Kometa 209P raczej nie miała tu znaczenia. Prognozy co do komety 252P były niezbyt optymistyczne ze względu na jasność, którą ona osiągnęła podczas poprzednich powrotów.

To co się z nią dzieje teraz to jest olbrzymia niespodzianka i tak naprawdę nikt nie ma pojęcia, co będzie dalej. Kometa jest już po peryhelium a mimo to jej jasność heliocentryczna nadal rośnie. Kto wie, może jej jasność (heliocentryczna) będzie jeszcze rosnąć przez kilka-kilkanaście dni (są komety okresowe, u których jest to normą). A może chociaż będzie wolniej słabnąć (w sensie jasności heliocentrycznej) niż jaśniała przed peryhelium? W końcu może się jednak też okazać, że tak jak szybko zyskiwała na jasności (heliocentrycznej) tak i teraz szybko straci...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jaką rzeczywistą średnicę komy ma teraz kometa 252P ?

 

Apropos roju meteorów z tej komety to stacje http://fireballs.ndc.nasa.gov/złapały kilka/kilkanaście meteorów których orbity pasują do orbity 252P więc korelacja jest bardzo duża!

 

wiecej na : https://groups.yahoo.com/neo/groups/comets-ml/conversations/messages/25492

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie jaką rzeczywistą średnicę komy ma teraz kometa 252P ?

 

W tej odległości, w której się teraz od nas ona znajduje, 1 stopień to jest około 90 tysięcy kilometrów. Obserwatorzy wizualni szacują średnicę jej głowy na mniej więcej 1 stopień. Na zdjęciach widać trochę więcej.

 

Z grubsza można oszacować, że średnica głowy tej komety to 100 - 200 tysięcy kilometrów.

 

A tak w ogóle, to kilkanaście godzin temu Michael Mattiazzo oszacował już jasność komety na 4.5 mag.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa 252P/LINEAR po uzyskaniu maksymalnej jasności ok. 3,8 mag 21 marca, stopniowo słabnie. W pierwszych dniach po maksimum spadek jasności był dosyć gwałtowny, natomiast od czasu gdy kometa uzyskała 6 mag 5 dni temu, sytuacja ustabilizowała się na tym poziomie.

 

252p curve.jpg.png

 

Niedługo po uzyskaniu przez kometę maksymalnej jasności wygenerowałem powyższy wykres. Jak widać, składa się on z 3 krzywych, reprezentujących jasność komety od początku jej obserwacji do momentu wybuchu, następnie w czasie gwałtownego wzrostu jasności aż do maksimum i od maksimum do końca. Zwróćcie uwagę na ten ostatni fragment krzywej. Do jego wyliczenia przyjąłem tylko obserwacje z tych 3-4 dni szybkiego spadku jasności po maksimum. Gdyby kometa utrzymała ten trend, obecnie miałaby już ok. 8 mag. Teraz, nie wyliczając nowych krzywych, dodałem najnowsze obserwacje. Widać, że jasność 252P ustabilizowała się przy ok. 6 mag.

To dobry znak, dający nadzieję, że z Polski wypatrzymy ją jeszcze jako całkiem jasny obiekt lornetkowy. Na razie brak mi informacji o pierwszej udanej próbie zaobserwowania 252P z terenów naszego kraju, co związane jest z jej niskim położeniem ponad horyzontem, niewielkim skondensowaniem i bliskością Księżyca. Jednak takie próby można podejmować już w ciągu najbliższych nocy, dlatego na stronie SOK opublikowaliśmy mapki pozycyjne dla tego obiektu (dzięki za pomoc Alien) . Zachęcam do korzystania - wersje gotowe do druku znajdziecie TUTAJ.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj,

 

Jak widać, składa się on z 3 krzywych, reprezentujących jasność komety od początku jej obserwacji do momentu wybuchu,

Po pierwsze, nie za bardzo można tu mówić o wybuchu. Wybuch komety jest zjawiskiem krótkotrwałym (mam na myśli oczywiście gwałtowny wzrost jasności). W tym przypadku jasność komety rosła stabilnie przez kilkanaście dni, a dodatkowo zauważalna część tego wzrostu jasności wynikała ze zbliżania się komety do Ziemi.

 

Jeśli dopasowałeś jakieś krzywe, warto byłoby podać ich parametry. Wtedy można by próbować jakoś analizować to zjawisko.

 

 

Zwróćcie uwagę na ten ostatni fragment krzywej. Do jego wyliczenia przyjąłem tylko obserwacje z tych 3-4 dni szybkiego spadku jasności po maksimum. Gdyby kometa utrzymała ten trend, obecnie miałaby już ok. 8 mag. Teraz, nie wyliczając nowych krzywych, dodałem najnowsze obserwacje. Widać, że jasność 252P ustabilizowała się przy ok. 6 mag.

Dopasowywanie jakiejkolwiek krzywej do kilku obserwacji wykonanych w przeciągu kilku dni, kiedy odległość komety od Słońca była niemal stała nie ma żadnego sensu, zwłaszcza że warunki w tym czasie gwałtownie się zmieniły - kometa przestała być obserwowana na bezksiężycowym niebie, co w przypadku tak mocno rozmytego obiektu z pewnością zauważalnie wpłynęło na oceny jasności.

 

 

To dobry znak, dający nadzieję, że z Polski wypatrzymy ją jeszcze jako całkiem jasny obiekt lornetkowy.

To prawda, wszystko wskazuje na to, że jeśli tylko pogoda pozwoli, nawet najbliższej nocy będzie ją mógł zobaczyć każdy posiadacz lornetki 10x50 (a może i mniejszej), pod warunkiem, że będzie jej szukał na odpowiednio ciemnym niebie (niekoniecznie bieszczadzkim, jednak z miast, zwłaszcza dużych, raczej będzie ciężko).

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniej nocy (2/3 kwietnia) ja też miałem okazję podziwiać tę kometę.

Na bardzo ciemnym niebie, głęboko w Beskidzie Niskim (SQM-L pokazywał 21.6, czyli blisko ideału) była widoczna gołym okiem jako wielki (o średnicy 45'), okrągły obiekt, którego jasność oceniłem gołym okiem na 5.6 mag. Kometa pięknie prezentowała się w lornetce 2.3x40, w której wręcz rzucała się w oczy oraz w lornetce 10x50. Za to w 33 cm teleskopie, w powiększeniu 67x wyglądała dość dziwnie - na pierwszy rzut oka była stosunkowo niewielka, kiedy jednak przyjrzałem się jej zerkaniem, jej rozmiar kilkukrotnie się zwiększył, była jednak strasznie rozmyta i bardzo ciężko było określić, gdzie się kończy ;).

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.