Jump to content
Sign in to follow this  
McGoris

10 typów astronomów

Recommended Posts

11. Lorneciarz

Wizualowiec, który uznaje jedynie lornety i patrzenie dwuoczne. Na cel stawia co się da - nawet planety w 10x go cieszą, chociaż przeważnie narzeka, że jednak przydałoby się przy nich więcej "mocy".

 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podtyp gwiazdora - Gwiazdor podwójny - Potrafi badać odległość pomiędzy składnikami gwiazd przez dziesiątki lat i finalnie rysuje ich orbitę. Sprawa się nieco komplikuje jak okres obiegu wynosi tysiące lat, wówczas posiłkuje się egipskimi hieroglifami na piramidach lub zapiskami Majów ;)

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja znam jeszcze jednego typka bajarz - chwalipięta ;)

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodał bym jeszcze Astropejzażystę - swoisty gatunek astrofotografa, dla którego gwiaździste niebo musi mieć ziemską podstawę, a krajobraz ziemski bez nieba gwiaździstego w tle, nie ma racji bytu.

W iście karkołomny sposób dąży do osiągnięcia utopijnego ideału, w którym pięknie oświetlony krajobraz ziemski współistnieje z nieskażonym sztucznym światłem firmamentem niebios. :icon_rolleyes:

Edited by Koziołrogacz
 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czemu mnie opisałeś w punkcie 8? :D Tak się składa, że w większości przypadków nie mam wtedy możliwości spojrzenia w niebo. Rozmawiając z kilkoma osobami naraz kontroluję sytuację, aby po wysłaniu powiadomienia zorzę dostrzegła jak największa ilość osób :)

 

Myślę, że zaliczam się do 3 i 6, bo faktycznie zmienne mają u mnie duże znaczenie :)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się zaliczam do Lorneciarza, ale ewoluowałem z DSiarza (nie mylić z dresiarzem :D).

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś popularni byli jeszcze "Szkicownicy" albo "Szkicerzy" :)

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 i 5, a także - lunarysta.

Dostrzegam też jeszcze inny typ: australopitek :yes:- tęskni za niebem południowym (obejmujący typy: 1, 2, 7)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja podobnie jak Loxley jestem 4 i 5 i Lunarysta może to jakiś osobny podtyp.

i jeszcze mam dodatek typu 11.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Lubię patrzeć w nocne niebo gołym okiem i przez szkiełko. Zarówno DS jak i planety. Ale jestem fanem Słońca.

Ciągle notuję, rysuję(wykresy) i patrzę jak zmienia się aktywność naszej Gwiazdy. Ponieważ zbliżają się moje rubinowe gody ze Słońcem to zdecydowanie typ 5 jednak jako wizualowiec. Ostatnio coś ciągnie mnie do typu 11. Pozdrawiam Zbyszek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciemniak - z pozdrowieniami dla Panasamarasa ;)

 

Ekh, khekh, hymm... preferuję szlachetniejszą nazwę Barnardyn ;)

 

 

...chyba, że na końcu drabinki do wyciągu będzie leżała lornetka

:D

Choć tak naprawdę, nie znam lornetkowca, który byłby wrogiem teleskopów. Chodzi tu nie o postawę przeciw czemuś, a raczej docenienie szerokiego kontekstu wokół obiektu i przyjemności płynących z naturalnego patrzenia.

Poza tym, nasza Galaktyka naprawdę prezentuje się piękniej w małym powiększeniu :)

Edited by panasmaras
 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja również zaliczył bym się do grupy "lorneciarzy", może warto by takową dopisać?

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niegłupie i warte dopracowania przy użyciu uwag Kolegów :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak Hamal mówi - warte dopracowania, to przedstawiam bardziej rozwiniętą wersję. Połączyłem swoje propozycje z waszymi :)

 

1. D(re)Siarz/Wizualowiec

 

Jak nazwa wskazuje, interesuje się obiektami głębokiego nieba. Znawca topografii najbliższej okolicy pod względem zaświetlenia, specjalista od rodzajów lamp ulicznych. Teleskop to najczęściej Newton. Conajmniej 12". Zależy mu głównie na detalach obiektów. Przez większą część czasu osobnik ponury lub nerwowy. Zajmuje się obserwowaniem zdjeć satelitarnych, prognoz i wykresów pogodowych. Czasem miota się od okna do okna patrząc posępnie w górę. Sporadycznie pod wpływem warunków atmosferycznych osobnik ten zmienia się nie do poznania - staje się radosny uśmiechnięty i pełen energii - wtedy jedzie na obserwacje lub astrofoto. Dla niego dobre niebo to takie, które conajmniej może dostrzec M33 gołym okiem. Znany jest jeszcze jeden dość rzadki przypadek DSiarza:

 

DSiarz Sprzętowiec - astroamator, który cześciej zmienia sprzęt niż obserwuje. Miłośnik szukania dziury w całym. Potrafi w każdym sprzęcie znaleźć dyskwalifikujące go wady, które utrudniają obserwacje na tyle, że musi go wymienić na coś innego. Nigdy nie jest wystarczająco zadowolony z teleskopu lub lornetki, którą aktualnie posiada, zawsze lepszy był jego sprzęt poprzedni, który niepotrzebnie sprzedał. Podczas obserwacji co 2 minuty kolimuje teleskop wraz z lustrem i więcej czasu spędza na kolimacji niż na obserwacji obiektów.

 

2. Astrofotograf.

 

Człowiek potrafiący usiedzieć godzinami na mrozie w celu zbierania fotonów z odległych mgławic i galaktyk. Zdjęcia robi lepsze niż teleskop Hubble'a, niesamowicie zna się na obróbce dając skróty, które mało zna. Istny szumofob. Jego najgorszą zmorą jest ustawienie montażu na biegun. Przez 1 część nocy zajmuje się ustawianiem montażu, podłączaniem sterty kabli i ustawianiem oprogramowania, a przez 2 część nocy plącze się wokół sprzętu zerkając co chwilę nerwowo na laptopa, ze coś znowu nie działa, albo nie wychodzi. Jest kilka typów astrofotografów:

 

*Ubogi astrofotograf.

 

Taki jak astrofotograf z tym że nie posiada napędu. Jedynie co może to pofocić niebo przy 20s i ISO 1600, albo księżyc/jupka w ognisku głównym. W niektórych przypadkach nawet robi zdjęcia M42 starą Nokią z aparatem 1.3 MPix.

 

*Astropejzażysta

 

Swoisty gatunek astrofotografa, dla którego gwiaździste niebo musi mieć ziemską podstawę, a krajobraz ziemski bez nieba gwiaździstego w tle, nie ma racji bytu. W iście karkołomny sposób dąży do osiągnięcia utopijnego ideału, w którym pięknie oświetlony krajobraz ziemski współistnieje z nieskażonym sztucznym światłem firmamentem niebios.

 

*Planeciarz

 

Astrofotograf robiący zdjęcia planet. Jego sprzęt to najczęściej jakaś kamerka. Robi xxxx klatek po czym stackuje zdjęcia, które przy dobrym seeingu mogą równać się ze zdjęciami z sondy Voyager.

 

*Słonecznik

 

Za cel sobie stawia naszą rodzimą gwiazdę - Słońce. Robi zdjęcia w każdym paśmie promieniowania elektromagnetycznego, robiąc zdjęcia plam, granulacji czy protuberancji na Słońcu. Wizualnie także je obserwuje.

 

3. Gwiazdor

 

Jego zainteresowanie to najczęściej gwiazdy. Potrafi wrzucać setki wykresów jasności każdej gwiazdy. Dość rzadko spotykany. Są 2 typy gwiazdorów: zmienny i podwójny. Zmienny zajmuje się gwiazdami zmiennymi, a podwójny podwójnymi. Potrafi badać odległość pomiędzy składnikami gwiazd przez dziesiątki lat i finalnie rysuje ich orbity. Sprawa się nieco komplikuje jak okres obiegu wynosi tysiące lat, wówczas posiłkuje się egipskimi hieroglifami na piramidach lub zapiskami Majów.

 

4. Ciemniak/Barnardyn

 

Ma dość nietypowe zainteresowanie - ciemne mgławice. Obserwuje je wizualnie jak i robi astrofoto. Zna na pamięć cały katalog Barnarda. Ciemniak także uwzględnia katalon LDN, zaś barnardyn uznaje tylko Barnarda.

 

5. Zaliczacz

 

Osobnik bardzo podobny do DSiarza, z taką różnicą, że mniej skupia się na detalach a więcej na ilości. Potrafi ustrzelić bez problemu galaktyki +13 mag, a na wiosnę spokojnie ustrzeli 100+ galaktyk i 50+ gromad.

 

6. Lorneciarz

 

Wizualowiec, który uznaje jedynie lornety i patrzenie dwuoczne. Na cel stawia co się da - nawet planety w 10x go cieszą, chociaż przeważnie narzeka, że jednak przydałoby się przy nich więcej "mocy". Ma zrażenie do patrzenia przez okular jednym okiem. Nie zainteresuje się nawet newtonem 30", chyba, że na końcu drabinki do wyciągu będzie leżała lornetka. Ma cechy głównie DSiarza i zaliczacza.

 

7. Zorzownik

 

Człowiek, który zajmuje się zorzami. Bardzo często pisze na wszystkich forach : Alarm zorzowy! KP 6! Pisze cały czas jakie jest KP i jaka jest szansa zobaczenia zorzy w Polsce. Najczęściej gdy jest widoczna zorza nawet na południu Polski, w całym kraju panuje zachmurzenie.

 

8. Australopitek

 

Osobnik okazujący tęsknotę za południowym niebem. Często podróżuje do Chile lub Afryki Południowej by poobserwować południowe niebo. Gdy zobaczył tamtejsze niebo, zaczyna gardzić niebem północnym.

 

9. Handlarz

 

Człowiek siedzący w handlu sprzętem astronomicznym. Możliwe, że handlarz nie zawsze zna się nawet na astronomii, chodzi często o samą sprzedaż.

 

10. Strzelec wyborowy

 

Człowiek robiący za system GoTo. Potrafi bez pomocy mapy nieba/stellarium nacelować 100+ obiektów w ciągu kilku sekund. Ma cechy zaliczacza.

 

11. Ekolog

 

Nietypowy miłośnik astronomii, który lubi wrzucać mnóstwo ciekawostek astronomicznych. Jednak tabloidalny wygląd odpycha innych astronomów. Czasem ma rubaszne myśli i lubi poobserwować sąsiadki.

 

 

 

 

A ty? Jakim typem astronoma jesteś?

Edited by McGoris
 • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciemniak także uwzględnia katalon LDN, zaś barnardyn uznaje tylko Barnarda.

 

Śmiem twierdzić, że naczelny Barnardyn kraju mógłby się z tym nie zgodzić ;)

 

Dla mnie nie ma kategorii :(

Jestem teoretykiem/historykiem astronomii/poszukiwaczem nowości. Obserwacja jest wisienką na torcie - doświadczeniem tego, czego ciekawego wcześniej się dowiedziałem. To też sprawia, że jestem pogodo-odporny.

Trochę we mnie lorneciarza.

Dostrzegam też objawy początkowych stadiów astropejzażysty i australopitka ;)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam jeszcze takie dwa typy!

 

Astronom kopułowy

Przemierza kraj w poszukiwaniu planetariów. Słyszał że w obserwacjach astronomicznych mogą przeszkadzać chmury ale osobiście nie zetknął się jeszcze z taką sytuacją.

 

Astronom medialny

Najwyższa forma astronoma medialnego prowadzi programy w telewizji, formy niższe propagują astronomię w internecie, na imprezach dla publiczności i w szkołach. Astronom medialny może okresowo przechodzić w fazę poczwarki, która w celu przejścia na wyższy poziom wymaga zebrania określonej kwoty na polakpotrafi.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ewidentnie zapomnieliście a są jeszcze:

 

Astronom teoretyk

Wie wszystko o wszystkim: sprzęt, niebo, ba czas i wszechświat nie mają dla niego zagadek. Zwykle brzydzi się obserwacjami. Najbardziej z braku czasu ponadto przez awersje do jakiegokolwiek ruchu, wysiłku i świeżego powietrza. (no i skoro wie, nie musi oglądać !)

 

Astronom mieszaniec, (kundel)

Nazwa mówi sama za siebie chociaż u psów kundelki potrafią być lepsze od rasowców.

Najczęściej astro mieszańce są po prostu w drodze i nie potrafią się zdecydować. Ale bywa, że rozdrabniają się na zasadzie chęci chwycenia kilku naraz srok za ogon.

 

 

 

Edited by krater
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATMowiec
Taki co wciąż buduje sprzęty astro, przerabia, udoskonala (?). W zasadzie to podgrupa najczęściej wizualowca, astrofotografa, planeciarza

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja chyba zaliczam sie do ,,golooczniaka'' czyli rajcuja mnie wszelkie zjawiska widoczne golym okiem, zacmienia, roje meteorow, zorze, jasne komety, obloki srebrzyste .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa jeszcze ''balkonowcy'', ktorzy chetnie poogladaliby niebo z ciemniejszego miejsca, ale sciagac teleskop z 10 pietra... tez pomysl :astronom::g:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapitalne, zwlaszcza 2ga wersja rozbudowana. A ode mnie: redaktor - patrzy kilka sekund, a przez wiekszosc czasu marznie sporzâdzajâc notatki, ktôre po sesji z zapalkami w oczach poprawia, zastanawiajâc siê, czy na pewno uzyl danych szkielek, jaka mogla byc widocznosc, jak trudny-jasny-ciemny byl to obiekt i ile przyslowiowych gwiazdek mu wystawic. Lubuje sie tez w mapie calego nieba i nanoszeniu tam obiektôw z ich podstawowymi ocenami. Podobne cechy do zaliczacza, Ds-iarza i Strzelca- ale to juz conajmniej 4 sroki za ogon, wiêc sorry - ciêzko o usmiechnietâ buzkê. W zimie narzeka, ze musi pracowac jak jest ciemno. W lecie choc cieplo i pogodnie- to zdecydowanie za widno.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.