Skocz do zawartości

CT 8 modyfikacja


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem twój teleskop jak byłem ostatnio w Astrokraku, ale z wyciągiem nie widziałem więc jestem zaskoczony, olbrzymi ten wyciąg.

Jest tam modowana diafragma przed łapami lustra głównego ? zasłaniająca łapy i około 2 % krawędzi lustra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem twój teleskop jak byłem ostatnio w Astrokraku, ale z wyciągiem nie widziałem więc jestem zaskoczony, olbrzymi ten wyciąg.

Jest tam modowana diafragma przed łapami lustra głównego ? zasłaniająca łapy i około 2 % krawędzi lustra?

Nie na te chwilę nie ma takiego rozwiązania. Lustro zgodnie z certyfikatem ma dokładność L/10, ale to dobry pomysł, aby w przyszłości dorobić jeszcze taką diafragmę.

 

Pozdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz Paweł jaki ten świat jest mały. Ja mam tego AG co o nim piszesz, a ty masz mojego CT, którego zamawiałem z tymi modyfikacjami. W tamtym czasie kiedy zamawiałem ten teleskop nie było jeszcze na rynku takiego wyboru korektorów do Newtonów jak dzisiaj. U siebie tez mam zamontowany tego FT, choć przy mojej tubie nie wydaje się on taki wielki. Zyczę udanych zdjęć i pogodnego nieba!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem Tomek, że ten CT należał kiedyś do Ciebie.... :) Co do tego korektora to sie jeszcze okaże czy bedzie tak dobrze działał jak go zachwala TS :)

 

Ps. Czekam na Twoje kolejne fotki, bo ostatnio pokazałeś że sprzęt wymiata !

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... teleskop docelowy :) ...

 

To w Twoim przypadku brzmi trochę groteskowo :rofl: , ale teleskop wygląda imponująco i trzymam kciuki za pełen sukces.

Jeśli na prawdę obsłuży Ci to FF i będzie trzymał kolimację z tym wyciągiem, to wreszcie będziesz miał swojego "grala". Do tego zdalne sterowanie + trochę pogody i jest.

Nie wiem jak u Ciebie z tymi wypadami za miasto - u mnie w tygodniu pracującym już jest poza zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

Wiedziałem, że mogę liczyć na Twój trafny komentarz :) Po latach prób i testów setek różnych teleskopów :) w końcu wiem co potrzebuje ;)

Jeżeli tylko teleskop bedżie trzymał sztywność, obsłuży full frame bez winiety, to nie potrzebuje nic więcej :)

Byc może bede jeszcze musiał wymienić lusterko wtórne na 90-100mm. To sie jeszcze okaże w praniu :)

Z tymi wypadami za miasto pewnie jest cieżko, ale raz na jakiś czas na sesje kometarna cańonem lub st2k (tymczasem) można sie wybrać. Poza tym mam tu sąsiada Karola, który mnie mocno motywuje do wyjazdów :)

 

Pozdrawiam

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle co planujesz powiesić na tym CT'ku, że moonlite nie spełniał kryteriów sztywności? :) O trzymanie kolimacji obawiać się nie musisz, Twój CT10 który pracuje teraz u mnie utrzymał kolimację w trakcie podróży w Bieszczady :) ten pająk z wersji AG jest genialny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,

 

Wiedziałem, że mogę liczyć na Twój trafny komentarz :) Po latach prób i testów setek różnych teleskopów :) w końcu wiem co potrzebuje ;)

Jeżeli tylko teleskop bedżie trzymał sztywność, obsłuży full frame bez winiety, to nie potrzebuje nic więcej :)

Byc może bede jeszcze musiał wymienić lusterko wtórne na 90-100mm. To sie jeszcze okaże w praniu :)

Z tymi wypadami za miasto pewnie jest cieżko, ale raz na jakiś czas na sesje kometarna cańonem lub st2k (tymczasem) można sie wybrać. Poza tym mam tu sąsiada Karola, który mnie mocno motywuje do wyjazdów :)

 

Pozdrawiam

Pawel

 

Kontynuując za Tomciem - to taka wersja docelowa 5.0 ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle co planujesz powiesić na tym CT'ku, że moonlite nie spełniał kryteriów sztywności? :) O trzymanie kolimacji obawiać się nie musisz, Twój CT10 który pracuje teraz u mnie utrzymał kolimację w trakcie podróży w Bieszczady :) ten pająk z wersji AG jest genialny.

Chce powiesić Canona 6d a docelowo tez CCD z full frame.

Tez myśle, ze Powinno byc ok, dlatego poszedłem w takie rozwiazanie :)

 

Pozdr

Pawel

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej opinii wyciągi Moonlite mają jedną zasadniczą wadę. Brak stalowych bieżni na drawtube (jak chociażby w Baader Steeltrack). Już po kilkunastu wysuwach zaczyna być widoczny ślad od łożysk.Staje się on coraz głębszy, pojawiają się luzy, które możemy zniwelować, dociskając mechanizm Crayforda, ale proces ten stale będzie się powiększał. Dodatkowo wersja Moonlite 2" praktycznie nie nadaje się pod cięższe setupy, ze względu na otwarta konstrukcje. Feather Touch Starlighta to klasa sama w sobie. Swoje kosztują, ale jeżeli setup ma być docelowy (lub na dłuższy czas), to warto w nie zainwestować.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zrobiłem pierwszy szybki test. Ustawiłem Canona 6D na ISO 1600 i zrobiłem fotkę 30s Regulusa i okolic,aby sprawdzić korekcję oraz winietę. Pole 137' x 94'.

 

Wydaje mi się, że jest całkiem nieźle. Widoczna winieta pochodzi chyba z ramki aparatu. Tego pewnie się nie pozbędę. Jak to oceniacie ?

 

Ps. Kolimacja tylko kolimatorem optycznym.

 

Pozdrawiam

Paweł

TEST1_50p.jpg

TEST1_50p-small.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza korektora jest ok 11 cm nad tubą. Do tego trzeba dodać 64,5 mm do matrycy.

Dzięki! A dużo jest zapasu? Na zdjęciu widzę, że wyciąg jest sporo wysunięty, czy to jest "robocze" ustawienie?

Czy można trochę mniej ognisko wyrzucić?

Przepraszam, że trochę zawracam głowę, ale nie mam zbyt dużo wprawy w projektowaniu takich rzeczy..

 

P.S

O! To mój tysięczny wpis :)

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg ostrzy na wysokości ca 2cm, czyli można pewnie jeszcze cofnąć lustro o ca 1.5 cm. Z drugiej jednak strony po takiej operacji korektor zacznie wchodzić w drogę optyczną lustra głównego. Myślę, że najbardziej optymalne położenie ogniska będzie dla wysuwu wyciągu w moim setupie na wysokości ok 1-1.5 cm.

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg ostrzy na wysokości ca 2cm, czyli można pewnie jeszcze cofnąć lustro o ca 1.5 cm. Z drugiej jednak strony po takiej operacji korektor zacznie wchodzić w drogę optyczną lustra głównego. Myślę, że najbardziej optymalne położenie ogniska będzie dla wysuwu wyciągu w moim setupie na wysokości ok 1-1.5 cm.

 

Pozdr

Paweł

Dziękuję jeszcze raz - wiem co robić, dopiero wymiaruję tubus...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.