Skocz do zawartości

Prośba o pomoc przy amatorskim guidingu


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wykonanie własnoręcznego guidingu.
Mój dobry znajomy zajął się elektroniką i programowaniem a ja kamerką i lunetką.

Nie chodzi mi teraz o rozpisywanie się na temat elektroniki i programu, bo niezbyt wiele wiem na ten temat.
Mogę tylko powiedzieć, że zostało wykorzystane arduino i własnoręcznie napisany program przez mojego przyjaciela
do zmiany szybkości silnika krokowego w jednej osi.

Chodzi mi o moją część, czyli o kamerkę i lunetkę.

Kamerka to Microsoft LifeCam Cinema (rozebrany oczywiście obiektyw).

Lunetka wykonana jest z lornetki o soczewce 50mm, z zabawkowego refraktora wzięty wyciąg i kawałek rury.
Lunetka do teleskopu jest przykręcona na łożysku kulkowym. Można dzięki temu niezależnie wybierać
gwiazdę do guidingu i obiekt do fotografowania.

Problem polega na tym, że z wielkim trudem (warunki miejskie) udało mi się wycelować najjaśniejszą gwiazdę
w Woźnicy tą lunetką i kamerką (innych gwiazd nie zauważyłem, ekran czarny). A co najgorsze, to ta gwiazda migotała
w programie do guidingu. A chyba nie powinno tak być. Migotanie zmienia jej położenie w wybranym czerwonym kwadracie
więc i wskazania do zmiany prędkości silnika krokowego od prowadzenia teleskopu.

Tak się składa, że miałem pod ręką zwykły szukacz prosty o średnicy 50mm.
Kamerka podpięta pod niego wykazała również migotanie gwiazdy (Betelgezy, kurna jaśniejszej nie zlazłem).
Wyglądało to identycznie jak w mojej lunetce na łożysku kulkowym.
Lunetka od szukacz jest na tradycyjnej stopce (brak możliwości wyboru gwiazdy w większej odległości od obiektu).

To migotanie oznacza, że gwiazda prawie znika całkowicie w ciągu około 0,4 sekundy, a później się znowu pojawia.
Znikanie całkowite oznacza 20% jasności maksymalnej.

Powiedzcie, jak to wygląda w innych guidingach??
Jaki wpływ ma migotanie gwiazd (27.03.2016 - data testu) na guiding?


Zdjęcie 1 to moja lunetka.
Zdjęcie 2 to moja lunetka i najjaśniejsza gwiazda w Woźnicy.
Zdjęcie 3 to Betelgeza i szukacz standardowy 50mm.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odznaczył auto w ustawieniach ekspozycji i ustawił ten maksymalny możliwy. Jeśli kamerka szaleje z czasem, bo nic nie widzi, to mogą być takie dziwne efekty. Moim zdaniem to kwestia ustawień i samej kamerki, bo seeng raczej wygląda nieco inaczej, niż to opisujesz (tak przeczuwam :) ).

Swoją droga Twoje mocowanie guidera nie wróży bezproblemowej pracy. Obawiam się, że dadzą Ci się we znaki ugięcia i drgania lunetki. Ale na razie rozwiąż swój obecny problem. Być może po ogarnięciu kamerki będzie ona widzieć dość gwiazd, żeby można było zamocować lunetkę na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dzisiaj spróbowałem jeszcze raz.
Wystawiłem teleskop bez chłodzenia na balkon.
Na wysokości oczu mam obok bloku dwie lampy sodowe w odległości 15m, (mieszkam na 2 piętrze).
Widzę oczami zarys Woźnicy i Oriona (najjaśniejsze gwiazdy).
Ustawiłem na Kapellę w Woźnicy.

Silniczek nie był podłączony, nie wiem jak się zachowa przy guidingu (wiem,że reaguje na guiding).

Przy tych ustawieniach kamerki (kontrast w programie od guidingu 9, stack z 3 zdjęć, w ustawieniach kamerki kontrast 5)
Kapella zachowywała się raczej spokojnie (jej wielkość i jasność stabilna).
Program od guidingu liczy jasność w pionie zaznaczonego na czerwono kwadratu.

Natomiast mała gwiazda obok Kapelli (jej mag to chyba 5,5) na jednym zdjęciu zestakowanym z trzech była ostra,
na drugim nie ostra na trzecim jej nie było (i tak to się powtarzało). - to chyba seeing.
Czas trzech zdjęć zestakowanych z trzech to około 2 sekund.

Pojawiają się szumy po rogach zdjęcia, nieraz w centrum zdjęcia (raz na trzy zestakowane).

Czas wyjechać w teren i sprawdzić.
Mnie się wydaje, że jasna gwiazda (np. Kapella) u mnie w guidingu zda egzamin.
Obszar widzenia teleskopu (newton 150/750 + canon 1200D) oraz kamerki od guidingu
(moja lunetka + wymieniona wcześniej kamerka) są porównywalne (kamerka od guide ma trochę mniejszy).

Jak jadę na focenie to dwa obiekty chcę ustrzelić.
Testowanie guidingu na to nie pozwoli - i to mnie w tym wszystkim najbardziej niepokoi.

Silniczek od prowadzenia teleskopu obraca ośką o 360 stopni w czasie 78 sekund.
Zdjęcie z prawie punktowymi gwiazdkami robię w 60s. Najgorsze jest te 18 sekund.

Pozdrawiam
Chciałbym, żeby się udało.

11.jpg

22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że jasna gwiazda (np. Kapella) u mnie w guidingu zda egzamin.

Abstrahując od reszty problemów które już widać że Ciebie czekają, ale powoli dojdziesz do nich, staraj się gwiazdę wybierać jak najbliżej fotografowanego obiektu inaczej każda tyci niedokładność w ustawieniu montażu oraz wszelkie inne ugięcia i zmienne spotęgują się w postaci złego prowadzenia.

 

Czas wyjechać w teren i sprawdzić.

Ćwicz i ćwicz z balkonu ile wlezie, na wyjazdach to już musisz działać jak automat a w domu masz dostęp i do narzędzi i do prądu, łatwiej cokolwiek poprawić i sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na balkonie wiatr wpadał i drgał teleskopem pomimo, że mam osłoniętą barierkę.

Cały czas przechodziły chmury (gwiazdki bledły).

Dobsona na balkonie nie ustawię na polarną, więc po prostu sobie stał poziomo.

Podłączyłem mu prowadzenie i guiding.

Chodziło o to, żeby gwiazdka była zawsze na tej samej szerokości czerwonego kwadratu.

Jej przesuwanie się w dół wynika z braku ustawienia na Polarną.

 

Kamerkę muszę ustawiać tak, aby jej obraz był prostopadły do podstawy dobsona (może być odwrócony)

Teraz tak zrobiłem (mam znaczki).

 

Poprawki do guidingu są liczone z rozkładu jasności w szerokości czerwonego kwadratu.

 

Na filmiku (przepraszam, że takiej słabej jakości) widać przeskakujące cyferki od szybkości pracy silnika - efekt guidingu.

Gdy zatrzymałem na filmiku silnik to gwiazdka przesuwała się ukośnie.

 

To mocowanie kulkowe kamerki będzie mnie trochę nerwów kosztować.

Zacząłem się zastanawiać nad magnesami, aby lunetkę po prostu do tuby przykleić.

 

Pewnie sam do tych problemów dojdę, ale mógłbyś mi Hamal napisać trochę o tych problemach, byłoby szybciej.

 

Pozdrawiam i dzięki za komentarze i podpowiedzi.

 

Oto filmik:

 

https://youtu.be/dUW9l4_cie0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.