Skocz do zawartości

APM 08279+5255 - kwazar odległy o 12.05 miliarda lat świetlnych


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się że lepiej tego typu rodzynki pokazywać na "negatywie".

 

To wtedy będzie wyglądało to następująco :)

 

Co do dzisiejszych prób, mam pewne wątpliwości związane z cirrusami. Jeśli one przez ten czas odejdą, to dokonam próby nr 2. A jak nie, w ciągu kilkunastu tygodni powinienem powtórzyć próbę. Jak coś, przypomnijcie :)

Kwazar-APM-negatyw.jpg

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 27.03.2016 o 23:32, LibMar napisał:

Przesunięcie ku czerwieni wynosi z=3.911, a zatem odległość od nas wynosi około 12.05 miliardów lat świetlnych!

Jest jakiś wzór na przeliczenie przesunięcia ku czerwieni na lata świetlne ?

Szukałem, ale nie znalazłem. Podejrzewam, że kwestia przeliczenia nie jest....prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gawain74 napisał:

Jest jakiś wzór na przeliczenie przesunięcia ku czerwieni na lata świetlne ?

Szukałem, ale nie znalazłem. Podejrzewam, że kwestia przeliczenia nie jest....prosta.

Prawo Hubble'a wiąże odległość z prędkością ucieczki:

v = H0 x r

gdzie r to odległość w Mpc a v to prędkość w km/s

zależność między v a przesunięciem ku czerwieni jest natomiast następująca:

 1 + v/c 
z + 1 = ————————
        √ 1 - v/c 

 

gdzie c to oczywiście prędkość światła, dla wartości nierelatywistycznych można w uproszczeniu przyjąć:

    v
z ≈ —
    c
Edytowane przez Jagho
  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Fotografowanie tak odległych celów to z pewnością niezwykle interesujące zajęcie. Jeszcze ciekawsze może być jedynie rejestrowanie ich widm i wyznaczenie przesunięcia ku czerwieni. Do tej pory było to jednak poza moim zasięgiem. W 2018 wykonałem coś podobnego dla "słynnego" kwazara 3C 273, który jest jednak znacznie silniejszy niż APM 08279+5255, którego jasność wynosi 15.2m. Teraz posiadając nowy spektroskop SN-Spec mogę próbować się z mierzyć z takimi obiektami, a nawet jeszcze słabszymi. 

Dzisiejszej nocy celem SN-Spec był więc kwazar APM 08279+5255. Łączny czas ekspozycji to 2400 sekund. Wyniki tych obserwacji przedstawiam poniżej. Charakterystyczna linia widmowa N V (1241 A) pozwoliła mi na wyznaczenie przesunięcia ku czerwieni.

 

        λ1 - λ0
z = ———— 

            λ0   

 

Uzyskane maksimum dla linii N V (1241) zostało odczytane dla wartości 6021A, więc:

 

        6021 - 1241
z = ——————  = 3,8517

            1241 

 

Możemy też wyliczyć prędkość radialną:

                (z + 1)2   -   1

Vr = c  x  ——————

                (z + 1)  +  1

 

 

                (3,8517 + 1)2   -   1                                22,539‬

Vr = c  x   ————————— = 299792.458  x ‭ ——— = 275358 [km/s]

                (3,8517 + 1)2   +  1                                ‭24,539

 

 

Zarejestrowane przeze mnie widmo APM 8279-5255:

APM.jpg.348b1ce301ab777b4e285d0464f03796.jpg

 

Spectra.png.022ede8c16e2f13764839aeca6322c7c.png

 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Małe odkopanie. Naprawdę jasny obiekt, bez problemu można złapać z podmiejskiego nieba. Aż nabrałem ochoty na inne rekordowo dalekie obiekty możliwe do uchwycenia amatorskim sprzętem. Ale to raczej jak się uzbroję w filtr 850nm+.

5x300s, newton 800/200, sx694

2021_01_APM 08279+5255.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest kilka ciekawych obserwacji obiektów o dużym redshifcie:

https://astrodrudis.com/ultra-deep-sky/

 

Jadą tam z redshiftem ponad 7, co wydaje się na granicy "amatorskich" możliwości - mówię to w cudzysłowiu, bo oczywiście używają sporego, zdalnego teleskopu w Australii. Rekordy odległości biją w ekspozycjach kilkuset minut na 17" CDK (swoją drogą - to już są koszta setek złotych za jedno zdjęcie...). Powyżej z=7 nawet seria Lymana (oryginalnie ultrafiolet w okolicy 90nm) wpada poza zakres rejestracji krzemowych CCD (powyżej 1000nm). Chyba najciekawiej wygląda taki strzęp galaktyki z=6.7. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.