Skocz do zawartości

30cm Dall-Kirkham-kolimacja


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się kupić ten fajny teleskop , który ciągle jest ulepszany i mam nadzieję spełni moje oczekiwania planetarne.

 

Jest bardzo wymagający , jego duża ogniskowa nie toleruje słabego seeingu .

 

Inna sprawa to kolimacja , udało mi się skolimować go do takiego stanu jak na zamieszczonym obrazku.

 

Problem polega na tym , że dalej nie da się go skolimować , jak bym nie kręcił głównym czy wtórnym idealnie nie daje się zgrać , a kolimowałem już teleskop Newtona , SCT czy RC.

 

Podejrzewam że pająk może być nie symetrycznie zainstalowany , ale brakuje jego regulacji ma ramiona zainstalowane na stałe , jeżeli tak trzeba będzie go przerobić lub zrobić nowy .

 

Proszę o pomoc w tym temacie.

 

 

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda cela LG? Może tam też jest przyczyna, coś się przesunęło, itp? Mierzyłeś długość ramion pająka od środka LW do krawędzi tubusa, długości są identyczne?

 

Tak z ciekawości, jaką ogniskową ma ten teleskop?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak dla mnie to pająk jest niesymetrycznie zamocowany. Napisz, czy to tuba czy ażurowa konstrukcja, problem może być z przekoszoną konstrukcją nośną części LW. Może być nawet nieskolimowany wyciąg. Ja właśnie konstruuję od podstaw DK 200/2560 i po pierwszym zmontowaniu musiałem przesunąć celę LG i wycentrować wyciąg bo okazało się że LG ma nieosiowo wywiercony otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DK dodatkowym elementem do kolimacji jest wzajemne położenie ( kąty) wyciągu do lustra głównego. Janusz, można kolimować DK podobnie do RCka... najlepiej kolimatorem Howei Glattera z pierścieniami koncentrycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz odległość ramion pająka do środka mocowania LW i tyle. Jesli masz dokładnie osiowo zorientowany wyciąg to zdemontuj LW i laser jak pisze Jale.

Wygodnie jest sobie wykonać z kartonu krązek w wielkości gornej średnicy tubusa i wykonać w środku mały otworek. Ustawianie kolimacji w kolejności:

-centrowanie wyciągu w stosunku do tuby

-pająk centrowanie do osi wyciągu

-centrowanie LW

-LW kolimacja

-LG koimacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem obrazów z tego DK

 

Obrazy przede wszystkim daje ogromne , bo ma na starcie dużą ogniskową .

 

M57 wielka na całe pole widzenia , Jowisz pokazuje różowe pasy a Księżyc jak poniżej - fotka przy średnim seeingu i słabej kolimacji , ale ma potencjał , ma świetne lustra wykonane we Wrocławiu .

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda cela LG? Może tam też jest przyczyna, coś się przesunęło, itp? Mierzyłeś długość ramion pająka od środka LW do krawędzi tubusa, długości są identyczne?

 

Tak z ciekawości, jaką ogniskową ma ten teleskop?

 

 

Sprawdzę te przesunięcia - dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak dla mnie to pająk jest niesymetrycznie zamocowany. Napisz, czy to tuba czy ażurowa konstrukcja, problem może być z przekoszoną konstrukcją nośną części LW. Może być nawet nieskolimowany wyciąg. Ja właśnie konstruuję od podstaw DK 200/2560 i po pierwszym zmontowaniu musiałem przesunąć celę LG i wycentrować wyciąg bo okazało się że LG ma nieosiowo wywiercony otwór.

 

Brakuje mi tej regulacji pająka , bo szybko by się okazało co i jak.

 

Tuba jest wypełniona baflami tu jest opis budowy tego teleskopu http://astropolis.pl/topic/40231-30cm-dall-kirkham-test/

 

Jest już sporo zmian i będzie więcej , łącznie z nowym napylaniem luster które już lecą , brak im było warstw zabezpieczających a środowisko Śląska szybko je odpowiednio potraktowało.

 

Wymieniłem szukacz - ma dwa , mały i duży dokładniejszy z podwójnym krzyżem nitek , oraz rurkę wyprowadzająca wiązkę światła na zewnątrz z plastikowej na odpowiednią metalową świetnie wykonana przez Płeszkę - na prawdę klasa.

Poprzednia plastikowa była fatalnie wykonana i krzywa.

Ale chcę ten teleskop doprowadzić do ideału - taki już jestem.

 

Co do kolimacji wyciągu - nie ma jej.

 

A lustro i otwór pod wyciąg nie są za sobą połączone , pomiędzy nimi jest przerwa ok 1 cm - zastanawiam się czy może to mieć jakiś wpływ na obrazy - ewentualne falowanie powietrza zaraz przy samym wylocie wiązki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DK dodatkowym elementem do kolimacji jest wzajemne położenie ( kąty) wyciągu do lustra głównego. Janusz, można kolimować DK podobnie do RCka... najlepiej kolimatorem Howei Glattera z pierścieniami koncentrycznymi.

 

Przed wymianą rurki wyprowadzającej wiązkę z teleskopu , kolimowaliśmy go lunetką Takahashi Dominika Wosia , i mieliśmy z tym spore kłopoty , niby został skolimowany ale na gwiazdach już była klapa , potem sam go kolimowałem ale nigdy nie byłem zadowolony z kolimacji .

Nie udało mi się go tak skolimować jak np. RC który dawał świetne obrazy gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wkładamy kolimator laserowy (taki zwykły jak do Newtona - ale skolomowany) do wyciągu i sprawdzamy czy LW jest w centrum.

2. Kolimujemy LW

 

Jeżeli punkt 1 nie został zrealizowany dalsza kolimacja nie ma sensu.

 

Kolimator laserowy do newtona mam , ale jak się go kolimuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz odległość ramion pająka do środka mocowania LW i tyle. Jesli masz dokładnie osiowo zorientowany wyciąg to zdemontuj LW i laser jak pisze Jale.

Wygodnie jest sobie wykonać z kartonu krązek w wielkości gornej średnicy tubusa i wykonać w środku mały otworek. Ustawianie kolimacji w kolejności:

-centrowanie wyciągu w stosunku do tuby

-pająk centrowanie do osi wyciągu

-centrowanie LW

-LW kolimacja

-LG koimacja

 

Mam już takie kółko , zrobię jak napisałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolimator laserowy do newtona mam , ale jak się go kolimuje ?

Należy go zamocować w redukcji 2"/1.25" i z tą redukcją toczyć po równej powierzchni (np. stół). Obserwujemy czy ślad promięnia pozostawia równa linię czy jest to cykloida. Jeżeli cykloida to podkładamy w odpowiednie miejsca np papier miedzy kolimator , a złaczkę.

 

Potem to już zamocowanie w wyciągu i sprawdzenie gdzie pada plamka. Ja tak postępowałem przy kolimacji 16" DK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ładny. Jeżeli z nim wszystko ok to będą super obrazy. Ogniskowa 3500 to już sporo. Ale prawdę mówiąc ja np nie jestem zainteresowany obrazami z ogniskowej 2350 mm mojego SCT. Dla mnie to za mało i avikuję praktycznie z o wiele większą. Większa ogniskowa daje ten komfort, że już nie trzeba stosować soczewki powiększającej. Ale na pewno nie każdemu przypadnie do gustu duża ogniskowa teleskopu. Tu już trzeba wiedzieć po co taka spora ogniskowa. Nie ukrywam, że mnie już korci wymiana teleskopu na coś znacznie większego ( 4 lata z SCT 9.25 wystarczy ;)) i właśnie z taką ogniskową może ciut większą. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

 

Astrokosmo, życzę Tobie jak najszybsze opanowanie tego teleskopu :)!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.