Skocz do zawartości

30cm Dall-Kirkham-kolimacja


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop piękny :)

 

A czy on się nie "gibocze" na tej szynie Vixen'a?

 

 

Mam go na EQ6 , po przykręceniu dwoma mocowaniami nie kiwa sie , a montaż macha nim jak piórko , to nie CG5 , teraz widze różnicę.

Miałem kupić 12" Newtona w rurze ale ten sie trafił , trzeba go posprawdzać podrasować i będzie ok.

 

Jest nieźle dopieszczony ale ja go jeszcze dopieszczę ;)

 

Pająk jest pomysłowy ale nie z metalu tylko plastiku , trzeba go będzie zmienić na metalowy.

 

No i oczywiście zmienić warstwy w lustrach.

 

Szczerze powiedziawszy najwiekszy problem mam z obserwatorium w którym on sie ledwo mieści i musiałem zmienić PC na laptopa bo brakowało miejsca na jakiekolwiek ruchy.

 

Natomiast jestem pozytywnie rozczarowany jeśli chodzi o ds-y , są nieco ciemniejsze ale dużo większe i mimo wszystko dobrze widoczne szczegóły : mgławice , galaktyki , kulki.

 

Do astrofoto ds pewnie sie nie nada choć spróbuję - metodą Hamala :)

 

Ale po podłączeniu bardzo czułej kolorowej kamerki mógł by być fajnym sprzętem do pokazów dla ludności , również dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez koncentrycznych pierścieni wycentrowanie lustra wtórnego to może być karkołomne zadanie.

 

 

Używam prostego kolimatora typu Hamal , spokojnie udało mi sie takim skolimować SCT i RC.

 

Potem jeszcze na gwieździe dopieszczam.

 

Brakuje regulacji ramion pająka i wyciągu - sprawdziłem , po poluzowaniu wyciągu i podnoszeniu nim teleskop łapał dobra kolimację , czy są do kupienia wyciągi posiadajace taka kolimację ? , widziałem takie chyba w RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy go zamocować w redukcji 2"/1.25" i z tą redukcją toczyć po równej powierzchni (np. stół). Obserwujemy czy ślad promięnia pozostawia równa linię czy jest to cykloida. Jeżeli cykloida to podkładamy w odpowiednie miejsca np papier miedzy kolimator , a złaczkę.

 

Potem to już zamocowanie w wyciągu i sprawdzenie gdzie pada plamka. Ja tak postępowałem przy kolimacji 16" DK.

 

 

Dzięki tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki gadzet do RC w sklepie teleskop- express do regulacji kąta wyciagu, a astrokrak bez problemu dorobi redukcje. Jakby co mam i lunetkę takahashi i kolimator Howie Blattera z wkładką pierścieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisał Wessel, możesz takie coś kupić w TS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4043_TS-focuser-collimation---Tilting---with-M117-Thread---for-RC-and-Refractors.html,plus odpowiednia redukcja w Astrokraku.

Ale ja na Twoim miejscu bym sobie darował kupowanie tego w TS, tylko od razu zamówił dokładnie takie coś w Astrokraku już z gwintami pod Twój teleskop i fokuser, bez zbędnych redukcji. Będziesz miał taniej i dokładnie to co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisał Wessel, możesz takie coś kupić w TS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4043_TS-focuser-collimation---Tilting---with-M117-Thread---for-RC-and-Refractors.html,plus odpowiednia redukcja w Astrokraku.

Ale ja na Twoim miejscu bym sobie darował kupowanie tego w TS, tylko od razu zamówił dokładnie takie coś w Astrokraku już z gwintami pod Twój teleskop i fokuser, bez zbędnych redukcji. Będziesz miał taniej i dokładnie to co potrzebujesz.

 

 

No to jest świetne , trochę drogawe ale chyba niezbędne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki gadzet do RC w sklepie teleskop- express do regulacji kąta wyciagu, a astrokrak bez problemu dorobi redukcje. Jakby co mam i lunetkę takahashi i kolimator Howie Blattera z wkładką pierścieniową.

 

Maćku to może sie jakoś umówimy bo do ciebie mam bliżej niż do Dominika :) (Łomianki) .

 

Skolimowałem jeszcze nieco lepiej , ale ciągle mam wrażenie że na 90 % .

 

Zapraszam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprawdziliśmy z Maćkiem , okazało się że jednak że pająk jest nie symetrycznie zamocowany , a ponieważ brak mu regulacji na ramionach zostanie przerobiony.

 

Będzie miał wygląd jak na rysunku - sory że taki słaby ten rysunek .

 

Teleskop ma potencjał , po mimo średniego seeingu i braku kolimacji daje taki detal - ogniskowa 9m , Ir_Pass , ASI120MM.

2016-04-01-2101_7.png

Untitled 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wg rysunku. Zmiana z trójramiennego na trójramienny :)

 

No mówiłem że ten rysunek jest słaby :)

 

Pająk został rozebrany na alimenty pierwsze ;) , a do wykorzystania pozostanie tylko środkowa część z mocowaniem LW i jego kolimacją , reszta pójdzie do kosza , tym bardziej że oprócz braku kolimacji na ramionach , pająk był wykonany z plastiku !!!! i miał straszne luzy w wielu miejscach .

 

Różnica polega na tym że zamiast płaskich ramion pająka będą 3 szprychy , rowerowe lub motorowerowe , wkręcone do elementu kolimacyjnego lustra , a z drugiej strony do pierścienia alu , z nakrętkami regulacyjnymi .

 

Wolał bym użyć rowerowych , są cieńsze i spajki były by minimalne , obawiam się jednak nie tyle o sztywność - bo tą by zachowały po naprężeniu , co o nakrętki regulacyjne i ten dość malutki i krótki gwint jak na takie potrzeby.

 

Motorowe będą w prawdzie nieco grubsze , ale mają za to dużo lepsze nakrętki .

 

To najprostsze rozwiązanie minimalizujące koszty , oprócz pierścienia z alu.

 

Możny by jeszcze ominąć i ten pierścień zamiast niego dać tylko małe kątowniki , ale rant tuby jest z włókna i nie wiem na ile by wytrzymał takie rozciąganie na szpilkach .

 

Jak macie jakieś inne pomysły - jestem otwarty .

 

ps. wszelka pomoc mile widziana.

Nowy obraz mapy bitowej.png

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niestety poroniony. Bedzie sie to kolebać na wszystkie stromy, ramiona pająka albo sa płaskie szerokie i cienkie

albo owszem-na zasadzie sztywnych grubych prętów ale na pewno nie szprych...

Co do tej fotki Jowisza to szczerze pisząc - lepszy efekt uzyska sie newtonem 150mm wiec coś tu jest nie halo.

Prawdopodobnie właśnie kolimacja. Tutaj musi byc coś co pozwoli na bardzo pewne zamocowanie LW.

Można po prostu kupic pająk z dużego newtona i po temacie.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.