Skocz do zawartości

ASI 1600 - cicha rewolucja


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Robi się gorąco. Właśnie odebrałem kamery z cła :) Żyję, nie aresztowano mnie pod zarzutem przemycania nieprawilnych kamer ;)

Szkoda, że nie mam na razie do czego 1600-tki podpiąć, bo już dzisiaj bym polował na dziury w chmurach. :)

 

PS. Chłopaki - odpuście emocje. Szkoda kłócić się w takim temacie. Zapewne każdy z was ma po części swoją rację i warto to uszanować.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja znalazłem kogoś takiego , w stopce ma ASI 1600, ale nic nie wstawia https://www.astromaniak.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2343

 

Są chmury, ale przecież znajdzie się czasem okienko. Najlepsze jest i tak to, że jak jest pełnia to wtedy bezchmurne niebo...

w stopce ma info, że Asi1600MM jeszcze jedzie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, z pożytkiem dla nas wszystkich, że Marka będzie na wierzchu i w końcu będzie dobra kamera, o rozsądnym sensorze, za sensowne pieniądze. Bo wtedy (i tylko wtedy) konkurencja dostanie w dupę i zdejmie z rynku "kamery" z matrycami wielkości paznokcia na najmniejszym palcu rocznego dziecka.

IMHO to nie super skomplikowana technologia winduje ceny kamer astro, tylko mały popyt, bo to bardzo niszowy sport przecież. Być może właśnie ten model ASI uzmysłowi konkurentom, że są dwa sposoby robienia zysku: mała sprzedaż przy dużej marży i większy obrót na niższej. Czymam ciuki za ASI 1600.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, z pożytkiem dla nas wszystkich, że Marka będzie na wierzchu i w końcu będzie dobra kamera, o rozsądnym sensorze, za sensowne pieniądze. Bo wtedy (i tylko wtedy) konkurencja dostanie w dupę i zdejmie z rynku "kamery" z matrycami wielkości paznokcia na najmniejszym palcu rocznego dziecka.

 

Boli mnie serce za każdym razem gdy taki post czytam :)

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, z pożytkiem dla nas wszystkich, że Marka będzie na wierzchu i w końcu będzie dobra kamera, o rozsądnym sensorze, za sensowne pieniądze. Bo wtedy (i tylko wtedy) konkurencja dostanie w dupę i zdejmie z rynku "kamery" z matrycami wielkości paznokcia na najmniejszym palcu rocznego dziecka.

IMHO to nie super skomplikowana technologia winduje ceny kamer astro, tylko mały popyt, bo to bardzo niszowy sport przecież. Być może właśnie ten model ASI uzmysłowi konkurentom, że są dwa sposoby robienia zysku: mała sprzedaż przy dużej marży i większy obrót na niższej. Czymam ciuki za ASI 1600.

 

Loki, ale to nadal droga kamera. Przecież ona wyjściowo w UE kosztuje 7K zł. :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie 49 tys. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale w tym poziomie cenowym to absolutnie największy sensor. Prawda? Porównywalna wielkość za ile? 12 tys, czy więcej?

A czego Krzycha serce boli, to przyznam, że nie wiem. Nie zamierzałem żadnego bólu sprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO to nie super skomplikowana technologia winduje ceny kamer astro, tylko mały popyt, bo to bardzo niszowy sport przecież. Być może właśnie ten model ASI uzmysłowi konkurentom, że są dwa sposoby robienia zysku: mała sprzedaż przy dużej marży i większy obrót na niższej. Czymam ciuki za ASI 1600.

 

Ceny kamer astro wynikają z trudności w wychodowaniu jednorodnego kawałka krzemu o wystarczająco dużym rozmiarze - bardzo często się to nie udaje, dlatego koszt produkcji jest duży, jest dużo odrzutów.

Na przykład, surowe CCD:

http://eu.mouser.com/Sensors/Optical-Sensors/Image-Sensors-Color-Sensors/_/N-6g7qq?P=1z0ypu9&Keyword=ccd+image+sensor&FS=True&Ns=Image%20Size|0

 

CCD, monochrome, jak się posortuje po rozdzielczościach to widać ogromne skoki: 640x480 -> ~200 , 1000x100 -> 700, 4000x2600 przedział cenowy od 3000do 7000 A jeszcze trzeba uwzględnić wydajność kwantową takiego sensora - te najtańsze maja poniżej 50% (tylko jeśli z mikrosoczewkami, wydajności akurat ta tabelka nie pokazuje, trzeba ściągać noty katalogowe)

Sama elektronika dookola takiego CCD jest dosyć prosta i tania, sprowadza się głównie do doprowadzania zasilania w odpowiednie miejsca, a potem resztę załatwiają gotowe układy oraz odprowadzenia ciepła.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ceny kamer astro wynikają z trudności w wychodowaniu jednorodnego kawałka krzemu o wystarczająco dużym rozmiarze ....

 

No nie do końca - lustrzankę z matrycami w rozmiarze APS-C można kupić za tysiąc-cośtam złotych.

Typ matrycy też nie ma znaczenia (mówimy o front llluminated) bo są Canony z CMOSem, a były do niedawna Nikony z CCD.

Dla matryc research grade Kodaka były różnice w cenie w zależności od liczby defektów.

 

Bezlusterkowiec z KAF-8300 kosztuje (kosztował) ~500Euro - Kamera z KAF-8300 kosztuje ~2000Euro

 

Różnica jest w skali produkcji całej reszty (elektronika + obudowa) - pewnie 2-3 rzędy wielkości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przekonany, że to nie są takie same matryce. Przyglądałem się tworzeniu ciekawej kamery (z 32 matryc, niestety byłem za młody, żeby uczestniczyć ;) ) oraz tworzyłem kamerę do spektrografu szerokiego pola - w obu przypadkach najważniejszą część budżetu zjadały matryce.

 

Niezwykle ciekawe byłoby porównanie performance-u matryc z kamery astro i takiego aparatu do codziennego użytku, opartymi na 'tym samym' CCD. W fotografi dziennej nie walczy się o każdy foton, więc zakładam, że podstawowa różnica to brak mikrosoczewek (ale to tylko moje przypuszczenie), pewnie też mogą się różnić szkiełkiem chroniącym krzem. Spokojnie też mogą się różnić jednorodnością czułości (np spokojnie firmware mógłby mięć wkodowane coś a'la flaty, ale może nawet nie byłoby to potrzebne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przekonany, że to nie są takie same matryce. Przyglądałem się tworzeniu ciekawej kamery (z 32 matryc, niestety byłem za młody, żeby uczestniczyć ;) ) oraz tworzyłem kamerę do spektrografu szerokiego pola - w obu przypadkach najważniejszą część budżetu zjadały matryce.

 

Niezwykle ciekawe byłoby porównanie performance-u matryc z kamery astro i takiego aparatu do codziennego użytku, opartymi na 'tym samym' CCD. W fotografi dziennej nie walczy się o każdy foton, więc zakładam, że podstawowa różnica to brak mikrosoczewek (ale to tylko moje przypuszczenie), pewnie też mogą się różnić szkiełkiem chroniącym krzem. Spokojnie też mogą się różnić jednorodnością czułości (np spokojnie firmware mógłby mięć wkodowane coś a'la flaty, ale może nawet nie byłoby to potrzebne)

 

Matryce do profesjonalnej astronomii to raczej back-illuminated i inne firmy niż popularna astronomia: E2V czy Fairchild.

Koszt tych matryc to raczej tak od kilkudziesięciu tysięcy $ wzwyż, a specjalne wytrawianne/pocieniane wersje dla na prawdę dużych teleskopów pewnie w setkach tysięcy $.

 

Odnośnie fotografii dziennej to chipy lustrzanek mają mikrosoczewki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Ja temat ogarniałem z 7 lat temu czy coś takiego, jak wchodziłem w temat, to mikrosoczewki dopiero się popularyzowały... Do kamery z 32 matrycami poszły SITe ST-002A (to oczywiście kamera do teleskopu OGLE ;), teraz przeglądając internety nie jestem w stanie znaleźć jakiegokolwiek cennika...), do spektroskopu wzięliśmy któregoś KAF-a, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć którego, kosztował coś koło 15 tys. PLN wtedy.

 

Wracając do tematu rewolucji. Tak sobie poczytałem co tam ludzie wyprawiają, np kamery DIY, w sumie udaje się to zrobić, ale przeglądając listy materiałów i ceny wydaje mi się, że nie jest to aż taka dobra oszczędność - biorąc pod uwagę przygody z chłodzeniem, amp glowem, łącznością z komputerem. Jest bardzo mało opisanych projektów kamer DIY, więc pod daną matrycę trzeba sobie samemu wszystko wymyślać. W kamerze kupnej jest to już rozwiązane i chyba za to właśnie producenci kamer sobie liczą (nadal uważam, że matryce ich dużo kosztują). Dopóki nikt nie wyskoczy (jakaś firma) z kamerą rzeczywiście tanią (albo szeroka baza kamer DIY, różnych typów), to nie spodziewałbym się znacznych obniżek cen - bo i po co, każdy kto chce robić astrofotografię w zasadzie nie ma wyboru, tylko kupić kamerę kogoś z krótkiej listy producentów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAF 8300 został wprowadzony na rynek w roku 2005.

Rok 2005 - monitory kineskopowe, monochromatyczne wyświetlacze w telefonach, Pentium 4, Canon 350D. Fajne towarzystwo, nie? :)

 

Co więcej patrząc na parametry różnych sensorów CCD wyprodukowanych na przestrzeni lat, widać ze ich parametry zależą głownie od wielkości piksela. Owszem jest drobny postęp ale nijak ma sie to do rozwoju matryc CMOS.

 

CMOS'y są tworzone na tych samych liniach produkcyjnych co chociażby procesory. Nie dość że znacząco obniża to koszt jednostkowy, to nie ma możliwości żeby producent "klepał" to samo przez dekade, bo po prostu nie będzie takiej możliwości technicznej.

 

I jeszcze ciekawa wiadomość. Ze względu na kryzys w branży foto, Sony postanawia jednak wejść w rynek matryc skierowanych do badań naukowych. I to jest świetna wiadomość, bo nie da sie ukryć że obecne CMOS'y są jednak produkowane pod zupełnie inne zastosowania.

Będąc w klimatach olimpijskich - Sony ma sprintera, który przegania na 1500m CCD. Teraz postanawiają wyprodukować średniodystansowca.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że niektórzy stosują do ASI1600 koło filtrowe z filtrami 36mm.

 

Tak odnośnie możliwości Aśki w narrow:

 

https://i.redditmedia.com/99s6yOzGHMgxCs1qr6q90pEuyICuyhXInglmGTRt_ss.jpg?w=1024&s=bfa081c6fa076a9cae63e7e3174ddef3

 

Equipment:
Mount - Skywatcher HEQ5-Pro
Telescope - GSO 6" Newtonian (f/5)
Camera - ZWO ASI 1600 MM-Cool
Filter Wheel - Starlight Xpress 7x 36mm
Filters - Baader Set 36mm: L,R,G,B,Ha (7nm),SII (8nm),OIII (8.5nm)
GuideCam - QHY5L-IIm
OAG - TSOAG16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że niektórzy stosują do ASI1600 koło filtrowe z filtrami 36mm.

 

Tak odnośnie możliwości Aśki w narrow:

 

https://i.redditmedia.com/99s6yOzGHMgxCs1qr6q90pEuyICuyhXInglmGTRt_ss.jpg?w=1024&s=bfa081c6fa076a9cae63e7e3174ddef3

 

Equipment:

Mount - Skywatcher HEQ5-Pro

Telescope - GSO 6" Newtonian (f/5)

Camera - ZWO ASI 1600 MM-Cool

Filter Wheel - Starlight Xpress 7x 36mm

Filters - Baader Set 36mm: L,R,G,B,Ha (7nm),SII (8nm),OIII (8.5nm)

GuideCam - QHY5L-IIm

OAG - TSOAG16

 

Ja z mojego znaczka pocztowego prezentuję zdjęcia w wyższej rozdzielczości ;) Czasy by się przydały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja z mojego znaczka pocztowego prezentuję zdjęcia w wyższej rozdzielczości ;) Czasy by się przydały

 

To nie chcę wiedzieć ile płacisz za koperty :D

 

 

Lights - 66x180s @ Unity Gain with Baader Ha 7nm filter

58x180s @ Unity Gain Light Frames with Baader OIII 8.5nm Filter

45x180s @ Unity Gain Light Frames with Baader SII 8nm Filter

Darks - 70x180s

Flats - 50x10s

Bias - 100x

 

 

Znalazłem większą rozdzielczość:

http://i.imgur.com/YktlxAQ.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.