Skocz do zawartości

Modyfikacja Lunta 50 do apertury 90 mm


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

BF5, BF10 itd. to oznaczenia filtrów od Coronado. B600, B1200, ... to Lunt. Różnią się transmisją niektórych elementów. Porównywałem kiedyś swój B600 z B1200 i innym B600 (różnica w jasności kilkukrotna - wg czasu migawki dla takiego samego wypełnienia histogramu) i wygląda na to, że w tym przypadku chodzi o frontowe szkiełko kątówki. W tych ciemniejszych odbija ono otoczenie o wiele jaśniej.

 

Addendum:

 

Frontowe szkiełko w filtrach Lunta ma taką samą średnicę, więc w razie potrzeby mógłbym pewnie przełożyć je z mojego B600 do np. ciemnego B1200 (ale wygląda na to, że trzeba by pokonać klej). Co do wymiany między Luntem i Coronado to nie wiem, mogą pełnić tam inną rolę.

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś bawiłem się w rozbieranie kątówek Lunta, z Ha i CaK. Ten klej na pierścieniu dociskowym w kątówce, łatwo da się oderwać, sama nakrętka łatwo się wykręca. Tylko trzeba bardzo uważać. Ponieważ te szkiełka, które są pod nakrętka, są idealnie dopasowane do otworków. Są bardzo oszczędne w swoich rozmiarach, tak na styk. Producent bardzo pilnuje pewnie żeby zdolny użytkownik czasem nie powiększył sobie przelotu światła. Natomiast całkiem odwrotną politykę Lunt zastosował we frontowych filtrach. Pod ERF wkłada takie jakby podkładki z tworzywa, które zmniejszają średnicę czynną samego etalonu o kilka mm. Nie mam pojęcia po co to robią. Rozkręcałem dwa Etalony 35 mm i jeden 50 mm, więc wiem. Nie zauważyłem, żeby wyciągnięcie tych podkładek coś popsuło w obrazie. Dopiero usunięcie tych podkładek daje nam prawdziwą aperturę jaką producent daje na specyfikacji. Każdy Kto śledził moje zmagania, kilka lat temu, to wie o czym piszę.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Ale przypomnę, że ja piszę o frontowym szkiełku kątówki Lunta (czyli nie o etalonie ani nie o właściwym filtrze blokującym, tym o nominalnej średnicy 6 mm, 12 mm itd). W moim B600 ma ono ok. 18 mm średnicy. Wg moich oględzin to ono właśnie odpowiada za różnicę jasności między kątówkami Lunta (i jest możliwość, że się mylę, bo nie rozkręcałem i nie zbadałem osobno każdej części, tj. szkiełek i lusterka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

D-ERF 90 mm: 385 € (albo Lunta 100 mm — 506 €, ale nie ręczę za jego płaskość P-V), do tego koszt zrobienia u kogoś złączki i ew. celi na D-ERF. Niektórzy dają mniejszy ERF wewnątrz tuby i są zadowoleni (acz jest ryzyko, że grzanie powietrza w środku pogorszy jakoś obrazu).

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Szczegóły konstrukcji celi, jeśli kto ciekaw; nie mam niestety rysunków.

 

c1.jpg.24b7672bf8b1ba92fc7820be74f49771.jpg

 

c2.jpg.ec21a5fa19da06a491cafcffa7480341.jpg

 

c4.jpg.de50d57ed30d92ca6044a93eac0fb059.jpg

 

Szkło ma pewien luz na boki i w pionie, podobnie jak zwierciadło w celi, żeby nie dochodziło do uciskania/zniekształcenia (choć poliamid dużej rozszerzalności cieplnej pewnie nie ma). Nie dokręcam pokrywki ściśle do końca.

 

c3.jpg.8cea17fe1b9583012c66e487746ebc7a.jpg

 

Od dołu podparcie rantem o szerokości 1 mm, co daje przelot celi 88 mm:

 

c5.jpg.01ffa44deb92c48e44855c2bb6f1cff0.jpg

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.