Skocz do zawartości

Mały refraktor i tani refraktor pod filtr H-alfa Coronado?


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Mam pewien problem, z grubsza naświetlę go tak:
mam filtr Coronado H-alpha 40mm z blocking filter w kątówce BF5 (5mm przelotu). Według producenta ten filtr nadaje się do teleskopów o maks ogniskowej 500mm i okularów o maksymalnej ogniskowej 10mm. Do tej pory testowałem ten filtr z okularem 5mm TMB i niestety powiększenie 100x to zdecydowanie za dużo jak na 40mm apertury. Z improwizowanym okularem z bazarowej "lornetki" o ogniskowej około 30mm dawał koszmarną winietę (ze względu na mały przelot w kątówce), aczkolwiek obraz był wyraźny. Z moich spostrzeżeń wynika, że w tym winietującym polu widzenia z okularem 30mm w polu widzenia mieściła się prawie idealnie tarcza słoneczna. Wypadałoby więc zmniejszyć ogniskową, by z okularem 10mm dawał trochę mniejsze powiększenie niż 50x

I tu pojawia się pytanie:
Czy na rynku istnieje jakiś malutki teleskopik z D=50mm (lub około) i ogniskową około 350mm, który można dostać w granicach kilku stówek i będzie w miarę porządny? Może być gołe OTA. W sumie nie musi być to nawet dublet achromatycznych, pojedyncza soczewka też się powinna nadać, skoro używany będzie do jednej konkretnej długości fali (czy jednak się mylę i dyspersja da o sobie znać?).
Zastanawiałem się nad zestawem Celestrona: Travelscope 50 - ma 50mm apertury, ogniskową 360mm, ale całość nie sprawia wrażenia solidnego... Ideałem byłoby coś takiego z lepszym wyciągiem, bez wszystkich akcesoriów typu kątówka i okulary, ale obawiam się, że takie rzeczy tylko w Erze...

Ogniskowa około 350mm wynika z założenia, że przy akceptacji winietowania z okularem 13mm, udałoby nam się uzyskać powiększenie "rozdzielcze" (czyli przy źrenicy wyjściowej 2,3mm), natomiast z okularem 6mm udałoby nam się uzyskać maksymalne sensowne powiększenie 60x (czyli takie, z którym źrenicy wyjściowa to około 0,7mm). Cały zestaw okularów z tego zakresu to: 13mm, 10mm, 6,5mm oraz 6mm. Czy moje rozumowanie jest mniej więcej dobre?

Pozdrawiam
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, coś się pochrzaniło i temat dodał się do Testów i Recenzji. Czy można prosić Administratora o przeniesienie do Dyskusje o sprzęcie (albo Zakup pierwszego sprzętu, chociaż nie jest to mój pierwszy sprzęt ;) ) i ewentualne poprawienie brzydkiego powtórzenia "refraktor" w tytule (w edycji posta nie mam możliwości zmiany tytułu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto kupic jakies male apo 70mm czy nawet ed80. to kosztuje, ale mozesz tez to apo wykorzystac do satysfakcjonujacych obserwacji nocnych jak potrzebma jest mobilnosc. wszak do halpha satczy tani achromat. achromat w okolicach 50mm jest trudnawy do zdobycia z jako takim wyciagiem itp. podpytaj tez w astrokraku moze cos tam miec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz EDka o idealnych parametrach http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5632_TS-50mm-f-6-6-APO-Doublet-Refractor---Day-Night-Scope-and-Tele-Objective.html tylko trochę drogo, na giełdzie był taki ostatnio.

Może obiektyw z lornetki dało by się zaadoptować, a do tego jakiś tani wyciąg założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojedyncza soczewka też się powinna nadać, skoro używany będzie do jednej konkretnej długości fali (czy jednak się mylę i dyspersja da o sobie znać?)

Niezupełnie; wadą singletu jest aberracja sferyczna (którą achromat w znacznej mierze koryguje). Ale dla małych światłosił i powiększeń nie jest to dotkliwe.

 

Zakładałem swojego Lunta LS35 na singlet płasko-wypukły f=350 mm (za parę dolarów ze sklepu Surplus Shed), zatem efektywnie f/10, i było w porządku:

 

05ddb3258c6806d8af6a55a8ad71b2ec.1824x0_

 

get.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Akurat też przerabiam refraktor większej aperatury pod etalon z Coronado tylko PST , twój jest z kątówką więc trochę inny.

wystarczy ci w zupełności achromat dublet fraunhofera, tani i prosty najlepiej jak by miał światłosiłę f10 i okolice, raczej super jasne APO się do tego nie bardzo nadają, chyba że po przejścu przez Barlova.

 

Mam do sprzedania jak byś chciał Achromacik Bressera Skylux OTA z obejmą i dovetailem na giełdzie wisi sobie w super cenie, trzeba by tylko wymienić wyciąg bo jest marny. dokupić filtr ERF i zamontować etalon.

 

Masz tu linka do modyfikacji Skyluxa w Sunluxa :) taką tubkę mam z lidla :

http://solarchat.natca.net/viewtopic.php?f=9&t=16671&hilit=Skylux+mod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tych przeróbkach PST i wychodzi na to, że w PST etalon jest przystosowany do światła ułożonego w stożek, prawdopodobnie o "proporcjach" światłosiły f/10. Dlatego równie dobrze współpracuje w PST 40/400 jak i w skyluxie 70/700.

 

W "moim" (szkolnym) solarmaxie etalon wraz z czerwonym ERF'em nakłada się przed obiektywem, więc raczej pracuje on dobrze z promieniach równoległymi. Minimalne przechylenie całego filtra powoduje wzrost jasności obrazu, zanik detalu typowego dla H-alpha - w efekcie obraz wygląda jak z folią ND, tylko czerwony. Wniosek - poszerzenie pasma. Boję się, że nawet używając teleskopu o małej światłosile, różnica w kątach padania promieni przechodzących przez etalon spowoduje przepuszczanie szerszego pasma i spadek ilości detalu.

 

Perspektywa uzyskania powera jak w 70mm lub 90mm, za cenę etalonu 40mm brzmi świetnie ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz EDka o idealnych parametrach http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5632_TS-50mm-f-6-6-APO-Doublet-Refractor---Day-Night-Scope-and-Tele-Objective.html tylko trochę drogo, na giełdzie był taki ostatnio.

Może obiektyw z lornetki dało by się zaadoptować, a do tego jakiś tani wyciąg założyć.

Znam kogoś kto cchce sprzedać taki model za rozsądne pieniądze. Mogę Ci podać namiar na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.