Skocz do zawartości

120ed czy coś innego?


Bocian

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zakupem teleskopu który wypełni lukę między 80ED a newtonem 25/30cm. Przeznaczenie to głównie obserwacje wizualne, sprzęt do krótkich wypadów i o dobrej jakości obrazu, bez komy i aberracji chromatycznej. Jednym słowem refraktor klasy ED. Dobrym wyborem wydaje się być 120ed do kupienia u nas za ok. 6500 pln, na ebay-u za około 1000 pln mniej (fabrycznie nowe). Z drugiej strony dokładając 2000pln możemy kupić tryplet ze szkłem fpl53 o średnicy 130mm (TS130/7 - cena 2000euro). Ten drugi wydaje się być ogólnie lepszą ofertą.

Ktoś miał możliwość porównania obydwu refraktorów? Może jakieś inne propozycje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jolo na forumastronomiczne.pl dosc szczegolowo opisuje ts130ed. warto poczytac choc tam glownie o astrofoto.

 

Na CN temat o ts130ed ma juz 14 stron. amerykance importuja ten teleskop z clem bo nie ma sobie rownych w tej cenie do nabycia w us.

 

tez by mi sie marzyl ten 130mm...

 

mialem 120ed.raczej do niego nie wroce chyba ze w w equinoxie wierzac ze lepiej wyczerniony. ale w equinoxie bafle wyciely pare mm czynnej apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jolo na forumastronomiczne.pl dosc szczegolowo opisuje ts130ed. warto poczytac choc tam glownie o astrofoto.

 

Na CN temat o ts130ed ma juz 14 stron. amerykance importuja ten teleskop z clem bo nie ma sobie rownych w tej cenie do nabycia w us.

 

tez by mi sie marzyl ten 130mm...

 

mialem 120ed.raczej do niego nie wroce chyba ze w w equinoxie wierzac ze lepiej wyczerniony. ale w equinoxie bafle wyciely pare mm czynnej apertury.

 

Czytałem opis jolo... Wydaje się, że ten 130/7 może być takim hitem jak kiedyś seria ed Skywtchera-a.

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SW ED 120 i złego słowa o nim powiedzieć nie mogę. Kupiłem głównie do astrofoto ale chętnie zerkam nim na planetki, księżyc czy gwiazdy podwójne. Przy dużych powiększeniach idealne krążki dyfrakcyjne, aberracja chromatyczna znikoma ogólnie polecam ale... hmm... chętnie zamienię za dopłatą na ts 130 ED. Jeśli możesz to dołóż te parę dolarów i bierz ten większy.

Życzę dużo dobrej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w planach właśnie 120 ed, ale za za stosunkowo niedużą dopłatą dostajemy 1 cm więcej apertury :] i trzy soczewkowy obiektyw skorygowany termicznie. Do tego lepszy wyciąg i obejmy...

 

wyciag to troche loteria w edkach, fakt. Nawet po regulacji nie zawsze udzwignie jak trzeba, Obejmy dobrze trzymia i do wizuala ok.

 

zwroc uwage ze ed120 wazy 5 kg. Na biede zawisnie na eq3 a na eq5 ma sie juz calkiem dobrze ze sporym zapasem.

ts130 wazy 10 kg.... dolozysz kątowkie i polkilogramowy okular, jakis szukacz i eq5 pociagnie ale bedziemy juz lekko za granicą nosnosci jaka podaje producent.

 

jest eqionox 120, wierze ze jest lepiej wyczerniony i wybaflowany i nie daje takich odblaskow na jasnych objektach jak zwykly ed120. Ale w tym tescie zmierzyli jakis konretny equinox nie na 120 a na 113mm aperrury, bo jakis baffl za duzo kroił światła.....

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/9-beitraege/01-aeltere-berichte-auf-rohr-aiax-de-alles-ueber-apos/182-a121-orion-120-ed-doublet-vermutlich-gleicher-hersteller-in-china-wie-equinox

 

mnie chodzi o to, gdyby standardowego edka troche lepiej wyczernili wybaflowali czy nie wiem co z nim zrobili - by nie dawal takich odblaskow i poswiat przy obserwacji planet czt ksiezyca - bylby dla mnie subiektywnie super sprzecik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.