Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

Paether    11456

Dokładnie na takie coś liczyłem :) Świetne opracowanie!

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

Dokładnie na takie coś liczyłem :) Świetne opracowanie!

Dziękuję, Paether :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jakub880    166

Bardzo ciekawe. Muszę koniecznie zapolować pogodnej nocy na kolorowe gwiazdy. Szczególnie że większość z nich jest widoczna przez lornetkę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ryszardo    2012

Z mojego obserwatorium, choćbym nie wiem jak się starał - nie zobaczę (tak jak trzeba) galaktyk i większości mgławic. Mogę je tylko fotografować ( też nie tak jak trzeba, ale jednak coś widać...). Light Pollution pozwala jednak wyłuskiwać wizualnie gromady gwiazd, gwiazdy podwójne ...no i obserwować kolory gwiazd!

A więc, dzięki Bellatrix!

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

Bardzo ciekawe. Muszę koniecznie zapolować pogodnej nocy na kolorowe gwiazdy. Szczególnie że większość z nich jest widoczna przez lornetkę.

W szczególności proponuję Gwiazdę Granat. Bardzo łatwo ją odszukać i jest na tyle jasna, że wspaniale widać jej czerwoną barwę. Spokojnie wypatrzysz ją lornetką (gołym okiem też widać). A gdy Księżyc będzie bliżej nowiu, proponuję zerknąć na Zubeneschamali w Wadze. Lekka zieleń rzeczywiście jest widoczna, najlepiej koło północy, gdy Waga znacznie wzniesie się nad horyzont.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jutomi    1316

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tomeczz    282

super zestaw nie omieszkam wszystkie odszukac i popodziwiac.

sugerujesz dopisywac swoje propozycje. nie wiem czy wstrzele w przyjete kryteria proponujac Albireo w Labedziu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

Ciekawe zestawienie. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko małego "fotoportreciku" przy każdej z opisywanych gwiazd (zapewne zdajesz sobie sprawę, że opis koloru "bladofiołkowy" lub "lazurowy" nie będzie do końca jednoznaczny dla męskiej części czytelników, czyli ponad 90% użytkowników forum... :flirt: ).

Racja :) Postaram się o zdjęcia przynajmniej części opisanych gwiazd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

super zestaw nie omieszkam wszystkie odszukac i popodziwiac.

sugerujesz dopisywac swoje propozycje. nie wiem czy wstrzele w przyjete kryteria proponujac Albireo w Labedziu.

Powiem Ci, że Albireo to jedna z moich ulubionych gwiazd. Kontrast pomiędzy składowymi jest naprawdę mocny. A dodatkowo zaskakujące jest, że pomimo, iż widać dwie składowe, to w rzeczywistości są trzy, tylko że jaśniejsza żółta gwiazda jest bardzo ciasnym układem binarnym i nie da się jej "rozdzielić" przy pomocy teleskopu. Podejrzewam, że jest rozdzielna spektroskopowo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

Na początek musze podziekowac, jak wszyscy, za wspaniałe opracowanie tematu. Dzięki! :notworthy:

Zainteresował mnie ten Zubeneschamali i chciałbym dorzucić trochę spostrzeżeń i widomości, m.in. z angielskiej wiki i androidowego Celestron Navigatora.

Otóż tak jak piszesz - zielony kolor prawdopodobnie musi być związany z drugim czerwonym składnikiem tej gwiazdy. Sęk w tym, ze ten drugi składnik to bardzo słaba gwiazdka. Składnik podstawowy ma 2,60 mag, drugi odkryty składnik to 16,29 mag. To chyba trochę może być mało, aby zmienić kolor - takie moje przeczucie... ale... może istnieć jeszcze trzeci składnik - tak sobie myślę - o okresie obiegu rzędu tysięcy lat i obecnie znajdującym się za składnikiem głównym. Dlaczego go jednak jeszcze nie wyliczono?

Co ciekawe, Eratosthenes (ok. 200lat p.n.e) opisywał Zubeneschamali jako gwiazdę jaśniejszą od Antaresa, Ptolemeusz (II wiek n.e) już pisał o równej jasności z Antaresem. Antares podobno zwiększa swój blask, ale tak czy owak to spora różnica jak na dzisiaj - Antares ok. 1 mag Zubeneschamali 2,6 mag.

Przypomina mi się od razu historia z Syriuszem. Z pradawnych podań wynika, że kiedyś mógł być on czerwony lub, co bardziej prawdopodobne, "krwawił" co jakiś czas. Jak wiemy Syriusza A otacza Syriusz B, który nie tak dawno był czerwonym olbrzymem (obecnie jest białym karłem), ale "nie tak dawno" oznacza 100milionów lat! Jak ludzie mogli to zapamiętać? Może po prostu nie rozumiemy jeszcze dostatecznie fizyki gwiazd? Lub... Syriusz ma też trzeci, nieznany składnik C ;)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

Na początek musze podziekowac, jak wszyscy, za wspaniałe opracowanie tematu. Dzięki! :notworthy:

Zainteresował mnie ten Zubeneschamali i chciałbym dorzucić trochę spostrzeżeń i widomości, m.in. z angielskiej wiki i androidowego Celestron Navigatora.

Otóż tak jak piszesz - zielony kolor prawdopodobnie musi być związany z drugim czerwonym składnikiem tej gwiazdy. Sęk w tym, ze ten drugi składnik to bardzo słaba gwiazdka. Składnik podstawowy ma 2,60 mag, drugi odkryty składnik to 16,29 mag. To chyba trochę może być mało, aby zmienić kolor - takie moje przeczucie... ale... może istnieć jeszcze trzeci składnik - tak sobie myślę - o okresie obiegu rzędu tysięcy lat i obecnie znajdującym się za składnikiem głównym. Dlaczego go jednak jeszcze nie wyliczono?

Dziękuje za miłe słowa :)

A jeśli chodzi o Zubeneschamali, źródła zagraniczne podają bardzo różne wyjaśnienia. Najczęściej sugerują właśnie wpływ drugiego żółtego (lub czerwonego) składnika. Ale tak jak mówisz, jest on tak niewielki i tak niewiele oddalony od Beta Librae, że nawet Stellarium nie pokazuje Zubeneschamali jako gwiazdy podwójnej. Przyjrzałam się dokładniej otoczeniu tej gwiazdy i zauważyłam, że gwiazdy obecne w najbliższym otoczeniu Zubeneschamali mają bardzo wysokie wskaźniki barwy, a więc są pomarańczowe lub czerwonawe. I widząc gwiazdę błękitną, a wokół niej liczne czerwone, ta błękitna wydaje nam się bardziej zielona (jako barwa dopełniająca, przeciwna do czerwonej).

A jeśli chodzi o Syriusza... cóż, przepiękny temat, nieziemsko intrygujący. Też kiedyś czytałam, że Syriusz podobno w dawnych czasach był opisywany jako krwawy, czerwony. Gdy jest blisko horyzontu, to rzeczywiście ma takie czerwonawe refleksy. Ale pewnie nie wschód/zachód gwiazdy mieli na myśli. Wybiorę się do biblioteki akademickiej i poszukam w starodrukach.

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
JSC    435

Przyjrzałam się dokładniej otoczeniu tej gwiazdy i zauważyłam, że gwiazdy obecne w najbliższym otoczeniu Zubeneschamali mają bardzo wysokie wskaźniki barwy, a więc są pomarańczowe lub czerwonawe. I widząc gwiazdę błękitną, a wokół niej liczne czerwone, ta błękitna wydaje nam się bardziej zielona (jako barwa dopełniająca, przeciwna do czerwonej).

Ha! I to może być najbliższe prawdzie wytłumaczenie.

Ci którzy obserwują w mniejszych powiększeniach widzą zieloną ze względu na czerwonych sąsiadów. Ci którzy oglądają w większym powiększeniu, a więc nie widząc sąsiadów gwiazdy, widzą ją niebieską/białą.

Jeszcze co do Syriusza - warto przytoczyć ów tajemniczy cytat z Iliady Homera:

"Hektor z ogromną tarczą śmiałym stąpa krokiem, jak odziany posępnym Syriusz obłokiem. Raz błyśnie krwawą tarczą, drugi raz się skryje..."

Znalazłem trochę fajnych fotek: http://www.damianpeach.com/binaries.htm

Szkoda, że u nast to tak mało popularne... :(

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

"Ci którzy obserwują w mniejszych powiększeniach widzą zieloną ze względu na czerwonych sąsiadów. Ci którzy oglądają w większym powiększeniu, a więc nie widząc sąsiadów gwiazdy, widzą ją niebieską/białą."

To prawda- oglądając Zubeneschamali gołym okiem, widzialam lekką zieleń, przez lornetkę także, ale korzystając z teleskopu, tej zieleni jakby odrobinę ubyło.

"Znalazłem trochę fajnych fotek: http://www.damianpeach.com/binaries.htm

Szkoda, że u nast to tak mało popularne... :("

Dziękuję za linka ze zdjęciami. Są prześliczne. Przyznam się szczerze, że opracowując artykuł o nietypowych barwach gwiazd, sporo przeczytałam o układach podwójnych. Kilka z nich obejrzałam przez telepa i zakochałam się bez pamięci.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Piotr4d    1028

Ballatrix, super tekst, gratuluję. Widać w nim subtelną kobiecą rączkę. Nie często na naszym forum, nie ma co ukrywać bardzo zmaskulinizowanym, zdarza nam się czytać opracowanie wykonane przez przedstawicielkę ładniejszej części społeczeństwa. Myślę, że wypowiadam się w imieniu większości astrospołeczności, prosimy o więcej tak miłych, rzeczowych i inspirujących tekstów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

Piotrze, dziękuję za miłe słowa uznania :) Artykuł o nietypowych barwach gwiazd planuję systematycznie uzupełniać. Zarówno o dodatkowe przykłady, jak i o zdjęcia (których zamieszczenie zasugerował Jutomi).

Nie ukrywam, że JSC zaintrygował mnie informacjami o Syriuszu, tak więc na ten temat też sprobuję znaleźć wiecej informacji i napisać oddzielny artykuł. Czasami dłużej obserwując Syriusza, odnosiłam wrażenie, że ta gwiazda jest najbardziej wyjątkowa pod względem koloru, gdyż ma wszystkie barwy. Niby biała, ale tak pięknie połyskuje. Trochę mi pod tym względem przypomina diament. Powertuję w bibliotekach na uczelni oraz w reprintach starodruków, bo bardzo bym chciała dokopać się do dawnych zapisków odnośnie Syriusza.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11456

A o Dogonach to słyszała? ;)

Chociaż to najprawdopodobniej był zwykły wał, to jednak ciekawa historia :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Bellatrix    1876

A o Dogonach to słyszała? ;)

Niestety nie. A co (kto?) to jest?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ryszardo    2012

Mam zamiar sfotografować wszystko co będzie w zasięgu mojego teleskopu i dobrze skalibrować kolory!

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ura    432

Bardzo fajne opracowanie o gwiazdach w dziwnych kolorach, muszę sobie kiedyś poszukać co ciekawszych obiektów z tej listy i zobaczyć jak te kolory się prezentują, postrzeganie barwy jest często osobnicze w zależności od jednostki, ale to można sobie swobodnie wypracować po prostu dużo obserwując, albo dużo razy porównywać barwy np w paletach NCS czy Pantone, i wtedy wyrabia się oko na te niuansowe zabarwienia - jak to napisał Jutomi że mężczyźni niby nie widzą takich subtelnych barw, widzą widzą tylko trzeba trenować - chyba że chodzi o nazewnictwo, to tak bywa z tym różnie.

Warto sobie jeszcze poczytać o mechanizmach widzenia barwy przez człowieka i o łączeniu się barw - są dwa typy substraktywne i addytywne :)

ja miałem takiego skila w rozpoznawaniu domieszek barwy że wyłapywałem 3% składowej w danym zabarwieniu paleta NCS - z uwagi na zajęcie, musiałem takie testy robić na kolorach.

Tutaj w gwiazdach występuje mieszanie addytywne barw.

Edytowane przez Ura
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta