Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
Gość Bellatrix

Arcturus, bardzo jasna i wszystkim nam dobrze znana gwiazda z konstelacji Wolarza. Co jakiś czas chętnie powracam do niej z powodu urokliwego zabarwienia. Alpha Bootis należy do wczesnego typu widmowego K i wykazuje wskaźnik barwy (B-V)= +1,24. Jest złota z dodatkiem specyficznego, mandarynkowego zabarwienia. Kiedy góruje wysoko nad horyzontem, kolor Arcturusa wydaje się być mocno rozbielony i płowy. 

W polu widzenia okularu widoczna jest też inna, dość jasna gwiazda, której wskaźnik barwy wynosi ok. +0,26. Gwiazda ta ma barwę kremową, ale wobec ciepłych odcieni Arcturusa, sprawia wrażenie blado błękitnawej. 

Arcturus.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo jasna, niespełna 1-magnitudowa gwiazda z konstelacji Orła. Z pozoru jej typ widmowy niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ale rozszerzony zapis intryguje zawartą w nim literą "n", która oznacza "nebulous", czyli rozmyte linie spektroskopowe. Przyczyny zaczęlam szukać w szybkości rotacji gwiazdy, gdyż często bywa, iż gwiazdy szybko wirujące mają rozmyte pasma w widmie spektralnym. Nie inaczej jest w przypadku Altaira. Prędkość wirowania gwiazdy w okolicach równika wynosi ok. 240 km/s (co jest bardzo wysoką wartością). 

Altair należy do późnego typu widmowego A. Jego wskaźnik barwy (B-V) jest równy +0,22. Powinniśmy się więc spodziewać białawego koloru. W sporym uproszczeniu można tak przyjąć. Altair jest białawy o ciepłym perłowym odcieniu. Jego kolor możnaby określić jako "przejściowy" pomiędzy zabarwieniem gwiazd białych i żółtych. Gwiazda o takim odcieniu wspaniale prezentuje się wobec dostępnych w polu widzneia gwiazd błękitnych oraz żółtych/ pomarańczowych. Wtedy wyraźnie widać wyjątkowość i nietypowość cudnego, subtelnego perłowego zabarwienia Altaira. Wpatrywałam się ponad pół godziny. To było jak słodycz, nie do opisania. 

Altair.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj na nowo przyjrzałam się gwieździe 17 Cassiopeiae wraz z jej przecudną świtą, m.inn. HIP 2854 i HIP 2782. Wszystkie trzy gwiazdy można podziwiać w rozmaitych odcieniachniebieskiego. Najjaśniejsza z nich (17 Cas) to 3,7- magnitudowa, dość jasna gwiazda typu widmowego B2IV. Na tle gwiazd tła sprawia wrażenie jasnobłękitnej o wyrazistym mroźnym odcieniu. HIP 2854, nico ciemniejsza 5-magnitudowa gwiazda ma wyjątkowo urocze turkusowe, słodkawe zabarwienie. Najsłabsza i najchłodniejsza z całej trójki, siemiomagnitudowa HIP 2782, wbrew pozorom zdaje się mieć najbardziej niebieski kolor pośród nich. Ja ją widzę jako spłowiało-granatową. 

Serdecznie polecam obserwację tego cudownego sznuru pereł. Obowiązkowo przy niewielkim powiększeniu, max. 100- 120x. Ja obserwowałam przy powiększeniu 36x. 

17 cas.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj miałam okazję obserwować z pozoru przeciętną, niezbyt jasną gwiazdę z konstelacji Orła. Jak się okazało, Epsilon Aquilae to wyjątkowo uroczy obiekt, który najefektowniej prezentuje się przy niewielkim powiększeniu, kiedy to widać prócz niego spory obszar nieba. Deneb al Okab Borealis, choć ledwie 4-magnitudowa, to znakomicie wyróżnia się na tle pozostałych gwiazd widocznych w okularze przy powiększeniu 36x. Złote zabarwienie intryguje i cieszy oczy tak bardzo, że chciałoby się wpratywać w tę gwiazdę bez końca. Nie jest to ledwie co żółtawy kolor Kapelli, ani też pomarańcz Arcturusa. Epsilon Aquilae jest złota i przypomina pod tym względem Alphę Aquarii (czyli Sadalmelika). Należy do wczesnego typu widmowego K (K1 III). Ciekawe jak wyglądałaby na zdjęciu. Może ktoś z Was spróbuje ją sfotografować? :) 

 

Epsilon Aquilae.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie tam fajne kolorowe obrazki do pooglądania (pod ostatnim ruchomym obrazkiem warto kliknąć na  "load 11 more images" ;) )

Zalinkuję, żeby mi nie uciekło:

https://imgur.com/gallery/2Ss20

 

Mała konkluzja z mojej strony (juz kiedys o tym była dyskusja, ale nigdy jej za wiele ;) ):

Jeżeli wszystko zrobili tam zgodnie ze sztuką i dopasowali do RGB monitorów, to te gwiazdy, które wpadają we fiolet są jednak chłodniejsze cieplejsze niż te niebieskie (jeszcze nie tak dawno miałem przeświadczenie, ze jest odwrotnie :mr.green: ).

W obserwacjach na żywo (bo na stronce powyżej nasycili nierealnie kolorem do granic mozliwosci)  jest chyba mniej wiecej tak jak na tej stronie: http://www.atnf.csiro.au/outreach/education/senior/cosmicengine/stars_colour.html

I tym obrazku z niej wyciągnietym (chociaż tez to jest jeszcze nie to) :/...:

 

 

starcolours.gif

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj wyszłam na krótkie obserwacje i przyjrzałam się powtórnie gwieździe Etamin (Gamma Draconis) z konstelacji Smoka. Z racji, że znajdowała się wysoko nad horyzontem (jakieś 50 stopni), jej barwa nie była już tak ciemna i intensywna, jak wówczas, gdy gwiazda w zimowe noce wisiała nisko nad horyzontem. Teraz zdawała się być mocno rozbielona. Ale w żadnym razie nie żółta. Był to po prostu bardzo jasny pomarańcz. 
Etamin jest olbrzymem typu widmowego K5III. Jest ona zlokalizowana stosunkowo blisko Ziemi, bo zaledwie 150 l.ś. Przy swej jasności 2,2 magnitudo jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Smoka. Jest dość chłodna, temperatura powierzchni Gammy Draconis to zaledwie 4000 K. 

 

 

Gamma Draconis ETAMIN.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Bellatrix

HD 127493 

Spójrzcie, czyż nie cudowna? Błękitny gorący podkarzeł. Podobno ma temperaturę powierzchni równą 42.500 K i widoczne linie zjonizowanego helu w widmie spektroskopowym, a wskaźnik barwy (B-V)= -0,34 (sic!). Ależ ona musi być piękna. Co niezwykłe, HD 127493 wykazuje wyjątkowo wolną rotację. W okolicach równika osiąga ona wartość zaledwie 10 km/s (co przy prędkościach 300- 400 km/s, jak u wielu gorących niebieksich gwiazd, stanowi niską wartość). Czas pełnej rotacji to ponad jedna doba. Do tego HIP 127493 to maleństwo: jej promień jest równy 0,2 promienia Słońca. Podobno to gwaizda pojedyncza, bez stwierdzonego dotąd komponentu wtórnego.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 5.03.2017 o 20:18, Gość Bellatrix napisał:

Spójrzcie! Udało mi się odkopać to cudo opisane w artykule:

post-29939-0-47085300-1488741474_thumb.png

post-29939-0-60249100-1488741523_thumb.png

 

W dniu 7.03.2017 o 00:26, Gość Bellatrix napisał:

Zobaczcie, do czego się dzisiaj dokopałam: HIP 107864 jest podkarłem, czyli należy do klasy jasności VI. Jej pełny typ widmowy to: sdO2pec. Jest bardzo gorąca, powierzchnia gwiazdy ma aż 82.000 K.

post-29939-0-88832700-1488842762.png

 

@Bellatrix się okazuje że ta Twoja super Blue Star ma towarzysza :) Wychodzi na to że barwy żółtej, lub coś w okolicy. Ciekawe czy para fizyczna.

 

potwierdzenie celu

 

HIP107864-1.jpg.34ad8b8d11a08f80895663b457e71563.jpg

 

https://aladin.unistra.fr/AladinLite/?target=21 51 11.022%2B28 51 50.37&fov=0.37&survey=P%2FDSS2%2Fcolor

 

kolory :)

 

HIP107864-2.jpg.65de0dd5b8d604667a5c2da7a1964df0.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, @HAMAL. Ładna skala. Separacja tego kompana wynosi tylko ok. 2.8". Ale kolor zielono-żółto-pomarańczowy to chyba jednak jakaś aberracja:)

 

Rzeczywiście od jakiegoś czasu wiadomo, że ta błękitna gwiazda standardowa znana w literaturze najczęściej jako BD+28 4211, ma "czerwonego" towarzysza ok. 5mag ciemniejszego, o czym można przeczytać np. tutaj:

 

https://adsabs.harvard.edu/pdf/1990ApJ...358..344M

 

Niestety większość opracowań w temacie spektrometrii tegoż towarzysza jest w płatnej domenie więc w sumie niewiele więcej wiadomo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.