Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

T Lyare i Mu Cephei z tej nocy. 30x30 sekund, SW 150/750 Altair Astro IMX224

Tlyr.jpg

MuCephei.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj na nowo przyjrzałam się gwieździe 17 Cassiopeiae wraz z jej przecudną świtą, m.inn. HIP 2854 i HIP 2782. Wszystkie trzy gwiazdy można podziwiać w rozmaitych odcieniachniebieskiego. Najjaśniejsza z nich (17 Cas) to 3,7- magnitudowa, dość jasna gwiazda typu widmowego B2IV. Na tle gwiazd tła sprawia wrażenie jasnobłękitnej o wyrazistym mroźnym odcieniu. HIP 2854, nico ciemniejsza 5-magnitudowa gwiazda ma wyjątkowo urocze turkusowe, słodkawe zabarwienie. Najsłabsza i najchłodniejsza z całej trójki, siemiomagnitudowa HIP 2782, wbrew pozorom zdaje się mieć najbardziej niebieski kolor pośród nich. Ja ją widzę jako spłowiało-granatową. 

Serdecznie polecam obserwację tego cudownego sznuru pereł. Obowiązkowo przy niewielkim powiększeniu, max. 100- 120x. Ja obserwowałam przy powiększeniu 36x. 

17 cas.png

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj miałam okazję obserwować z pozoru przeciętną, niezbyt jasną gwiazdę z konstelacji Orła. Jak się okazało, Epsilon Aquilae to wyjątkowo uroczy obiekt, który najefektowniej prezentuje się przy niewielkim powiększeniu, kiedy to widać prócz niego spory obszar nieba. Deneb al Okab Borealis, choć ledwie 4-magnitudowa, to znakomicie wyróżnia się na tle pozostałych gwiazd widocznych w okularze przy powiększeniu 36x. Złote zabarwienie intryguje i cieszy oczy tak bardzo, że chciałoby się wpratywać w tę gwiazdę bez końca. Nie jest to ledwie co żółtawy kolor Kapelli, ani też pomarańcz Arcturusa. Epsilon Aquilae jest złota i przypomina pod tym względem Alphę Aquarii (czyli Sadalmelika). Należy do wczesnego typu widmowego K (K1 III). Ciekawe jak wyglądałaby na zdjęciu. Może ktoś z Was spróbuje ją sfotografować? :) 

Epsilon Aquilae.png

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem takie tam fajne kolorowe obrazki do pooglądania (pod ostatnim ruchomym obrazkiem warto kliknąć na  "load 11 more images" ;) )

Zalinkuję, żeby mi nie uciekło:

https://imgur.com/gallery/2Ss20

Mała konkluzja z mojej strony (juz kiedys o tym była dyskusja, ale nigdy jej za wiele ;) ):

Jeżeli wszystko zrobili tam zgodnie ze sztuką i dopasowali do RGB monitorów, to te gwiazdy, które wpadają we fiolet są jednak chłodniejsze cieplejsze niż te niebieskie (jeszcze nie tak dawno miałem przeświadczenie, ze jest odwrotnie :mr.green: ).

W obserwacjach na żywo (bo na stronce powyżej nasycili nierealnie kolorem do granic mozliwosci)  jest chyba mniej wiecej tak jak na tej stronie: http://www.atnf.csiro.au/outreach/education/senior/cosmicengine/stars_colour.html

I tym obrazku z niej wyciągnietym (chociaż tez to jest jeszcze nie to) :/...:

starcolours.gif

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

del

Edytowane przez JSC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj wyszłam na krótkie obserwacje i przyjrzałam się powtórnie gwieździe Etamin (Gamma Draconis) z konstelacji Smoka. Z racji, że znajdowała się wysoko nad horyzontem (jakieś 50 stopni), jej barwa nie była już tak ciemna i intensywna, jak wówczas, gdy gwiazda w zimowe noce wisiała nisko nad horyzontem. Teraz zdawała się być mocno rozbielona. Ale w żadnym razie nie żółta. Był to po prostu bardzo jasny pomarańcz. 
Etamin jest olbrzymem typu widmowego K5III. Jest ona zlokalizowana stosunkowo blisko Ziemi, bo zaledwie 150 l.ś. Przy swej jasności 2,2 magnitudo jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Smoka. Jest dość chłodna, temperatura powierzchni Gammy Draconis to zaledwie 4000 K. 

Gamma Draconis ETAMIN.png

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bellatrix, ty wyróżniasz więcej kolorów niż jest gwiazd ;) .

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybrane gwiazdy węglowe wraz z ich zakresami zmian jasności wizualnej, wskaźnikami barwy B-V oraz obserwowanym zabarwieniem. 

image.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi