Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Newton 305/1500 + Atik Titan color Delta Corvi - Algorab
Delta_Corvi_Algorab.jpg

 

Tak!! To jest to co widziałam! To jest ten wilczojagodowy fiołkowy odcień. Przepiękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo tyle :)

 

Jeszcze foto referencyjne Arctur-a z tego zestawu

 

Arctur.jpg

 

oraz badanie nietypowym sposobem kolorystyki Alpha Cnv

 

AlphaCnv.jpg

 

AlphaCnv2.jpg

 

Gdyby kogoś nurtował brak spajkuf z Newtona :)http://astrofotografia.republika.pl/Dyfrakcja_Obstrukcja.htm polecam się zapoznać

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kogoś nurtował brak spajkuf z Newtona :)http://astrofotografia.republika.pl/Dyfrakcja_Obstrukcja.htm polecam się zapoznać

 

No po prostu jest w mocnym szoku...

 

Co do zdjęć to również ... oczywista na plus... professore!. Już zakładam albumik - namawiam do stworzenia czegoś na wzór Tabeli Wimmera - nawet komercyjnie :)

 

Dzięki za wywołanie tych doznań ;)

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

:)

 

A IZAR ciągle się ze mnie śmieje ^_^ kto mu pierwszy podoła? :D

Z tego samego powodu, co Rigel? Właśnie cztałam, że składnik główny jest tak jasny, że trudno w jego blasku doszukac się ciemniejszej składowej. Nie uwierzę, ze chodzi o zbyt niski stopień separacji (2,8''), bo przed chwilą widziałam Twoje foty z ukladami binarnymi o rozdziale 0,5'' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego samego powodu, co Rigel? Właśnie cztałam, że składnik główny jest tak jasny, że trudno w jego blasku doszukac się ciemniejszej składowej. Nie uwierzę, ze chodzi o zbyt niski stopień separacji (2,8''), bo przed chwilą widziałam Twoje foty z ukladami binarnymi o rozdziale 0,5'' :)

 

A który ma 0,5 sekundy separacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

72 Pegasi. Poproś Hamala, to pokaże Ci fotę. Ja widziałam, dech zapiera :)

 

Dzieki! Juz znalazłem w necie :) Super! Hamal jak ty to robisz? ;)

 

Masz może jej orbitę? Nie moge znaleźć, a na stronce z której zwykle korzystam http://dibonsmith.com/orbits.htmjej niestety nie ma :(

PS warto pooglądać jednak orbity innych jeśli nie znacie jeszcze tej strony :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że robiłeś to w projekcji okularowej... tylko pięć klatek po 1/100 sekundy?

 

EDIT

I jeszcze jedno - biorąc to 72 Pegasi - miałeś teleskop dający średnice dysku airego ok. 1 sekundy (280/270). A te punkciki mają średnicę gdzieś tak w okolicach 0,5 sekundy, a nawet mniej (jeśli separacja w istocie wynosi 0,5 sekundy). Poprawiałeś to w jakims programie graficznym, że tak samo wyszło na matrycy kamerki? Czy robiłeś to z jakimś filtrem UV, który by zredukował teoretrycznie średnicę dysków? No i kompletnie nie widać pierścieni dyfrakcyjnych,a przy tym powiększeniu (i tym teleskopie) to je chyba już widać - tak jak na poniższym szkicu (tzn. wszystko powinno mieć mniej więcej połowę średnicy, bo teleskop miałeś dwa razy większy):

med_gallery_29900_4097_1407450017_26580.

Specjalnie dobierasz tak parametry ekspozycji, aby nie było widać pierścieni? Czy to samo ci tak wychodzi?

 

 

PS - nie to żebym podejrzewał jakies niecne czyny :stop:;) , bo wiem z własnych obserwacji, ze dyski Airego mogą byc nieco mniejsze niż wynika z teorii*, ale chciałbym liznąc troche techniki i wiedzy astrofoto, bo ostro się nastawiam na fotki ciasnych gwiazdek :)

 

*Właściwie to teoria jest dobra tylko my widzimy mniejsza kropę centralną lub większą w zaleznosci od jasności gwiazdy, bo de facto średnice dysku mierzymy w połowie pierwszego minimum.

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że robiłeś to w projekcji okularowej... tylko pięć klatek po 1/100 sekundy?

słowo klucz ^_^ szczęśliwe ujęcia? :)

 

Philips toUcam pro niemodyfikowany WcRmac-em wyrzucał z siebie wyostrzone filmiki, jedynie seeing powodował otoczkę wokół punktowych gwiazd, ale bez najmniejszego problemu pozbywało jej się przez podniesienie na koniec kontrastu. Żadnej magii tylko próby-obserwacja-reakcja :)

 

Skoro kolor, kąt i separacja pasowały do pojawiających się czasem ujęć i odzwierciedlały obserwacje okularem Ortho Kasai ja o nic więcej nie pytałem :) Szczególnie lubię obserwować 16 Vul bo to mój pierwszy taki obserwowany obiekt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem zerknąć na deltę w Kruku i dzisiaj udało mi się coś wypatrzeć między chmurami. Warunki może nie były idealne, ale coś tam widziałem. Gdybym nie przeczytał, że mniejszy składnik jest pomarańczowy, to zdecydowanie bym nawet nie pomyślał, że taki on może być :)

Przede wszystkim, na pierwszy rzut oka miałem wrażenie szarego koloru. Dłuższe wpatrywanie pozwoliło mi stwierdzić, że ta szarość jest lekko fioletowa. Właściwie innych kolorów nie potrafiłem się tam doszukać. Jedynie szarość z domieszką fioletu. Mam nadzieję, że dobrze to określiłem, a było ciężko bo jestem facetem :D Dodam jeszcze, że z chęcią oblukam tą "parkę" jak będą lepsze warunki. Gdybym zobaczył coś więcej, to tutaj napiszę. Fajnie byłoby też zobaczyć ją w okolicach zenitu i wtedy porównać barwy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że atmosfera skutecznie wpływa na barwy obiektów na niebie. Kiedyś się dziwiłem, dlaczego Betelgeza zrobiła się taka krwiście czerwona, wybuchać ma czy co - a ona jedynie była nisko nad horyzontem :rofl:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w ramach wyjaśnienia pojęcia szczęśliwych ujęć

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ui3MSRB73TE#t=24m15s

 

geniusze, wynaleźli coś co zwykły amator stosował wiele lat temu :)

 

Kręciłem filmiki po kilka tysięcy klatek a potem wybierałem te kilka najlepszych do zestackowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Obiecałem zerknąć na deltę w Kruku i dzisiaj udało mi się coś wypatrzeć między chmurami. Warunki może nie były idealne, ale coś tam widziałem. Gdybym nie przeczytał, że mniejszy składnik jest pomarańczowy, to zdecydowanie bym nawet nie pomyślał, że taki on może być :)

 

Przede wszystkim, na pierwszy rzut oka miałem wrażenie szarego koloru. Dłuższe wpatrywanie pozwoliło mi stwierdzić, że ta szarość jest lekko fioletowa. Właściwie innych kolorów nie potrafiłem się tam doszukać. Jedynie szarość z domieszką fioletu. Mam nadzieję, że dobrze to określiłem, a było ciężko bo jestem facetem :D Dodam jeszcze, że z chęcią oblukam tą "parkę" jak będą lepsze warunki. Gdybym zobaczył coś więcej, to tutaj napiszę. Fajnie byłoby też zobaczyć ją w okolicach zenitu i wtedy porównać barwy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że atmosfera skutecznie wpływa na barwy obiektów na niebie. Kiedyś się dziwiłem, dlaczego Betelgeza zrobiła się taka krwiście czerwona, wybuchać ma czy co - a ona jedynie była nisko nad horyzontem :rofl:

 

Antwito, żaden pomarańczowy. Jest tak jak mówisz, delta Corvi ma barwę szaro-fiołkową. Warto zaznaczyc, że z ciepłym odcieniem (czyli nie jest to kolor taki "betonowy", zimny, tylko ciepły, słodkawy). Bardzo dobrze zaobserwowałeś barwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kolor, kąt i separacja pasowały do pojawiających się czasem ujęć i odzwierciedlały obserwacje okularem Ortho Kasai ja o nic więcej nie pytałem :) Szczególnie lubię obserwować 16 Vul bo to mój pierwszy taki obserwowany obiekt.

 

Czyli poprzez seeing kropki mogły się przemieszczać wzgledem siebie? Czy raczej obie razem drgały na boki? Wiem... to troche tez pewnie zalezy od rodzaju seeingu - gdzie to powietrze faluje, czy blisko teleskopu czy daleko.

Ale o co mi chodzi... chodzi o to czy na podstawie zdjecia mozna odczytać wartosc separacji (tak ciasnego układu). Czy lepiej stosowac tutaj wizual z jakims okularem z podziałką?

Na jakiejs stronie - odszukam ją później, bo teraz nie mam czasu - facet robił pomiary okularem, fotografią i czymś tam jeszcze i z kazdej metody wychodziły mu inne wyniki...

Hmmm. Pewnie by trzeba zastosowac jakąs metode usredniajaca pomiary - jak to w prawdziwej nauce bywa ;)

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy tak skrajnych warunkach rejestracji ich odległość była wynikową jak piszesz seeingu, też rozdzielczości i pewnie też rozmiaru pixeli matrycy. Mnie interesowało jedynie zarejestrowanie odseparowanych gwiazdek (minimum kryterium Rayleigha) nie pomiary, więc miałem znacznie prościej, teoretyczną separację znalem z tabel układów podwójnych.

 

Obraz zazwyczaj jest totalnie rozmazany, czasem mignie układ dwóch plamek, może być przypadkowy, ale po jakimś czasie znowu przeleciał, układ identyczny, i znowu, znowu, nie może być przypadkiem że co jakiś czas pojawiają się dwa tycie punkciki w tej samej odległości i układzie względem siebie a w innych układach nie. Wiesz wtedy, że powiększenie i czas klatki są OK i faktycznie patrzysz na rzeczywisty układ podwójny :) Oczywiście cały czas nagrywasz do przyszłej obróbki.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geniusze, wynaleźli coś co zwykły amator stosował wiele lat temu :)

Kręciłem filmiki po kilka tysięcy klatek a potem wybierałem te kilka najlepszych do zestackowania.

 

raczej dostosowali poziom filmu do geniuszy-oglądaczy ^_^

 

a tymczasem z wikipedii można dowiedzieć się, że kiedyś "filmiki" kręciło się innymi "kamerkami":

Lucky imaging methods were first used in the middle 20th century, and became popular for imaging planets in the 1950s and 1960s (using cine cameras, often with image intensifiers). For the most part it took 30 years for the separate imaging technologies to be perfected for this counter-intuitive imaging technology to become practical.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły :)

Jest tam i wspomniany przeze mnie Almach zwany też Almak lub Gamma Andromeda Almaak

To są dwie bardzo bliskie sobie gwiazdy (żółta i złota) ale też względnie blisko niebieskiej - czy może indygo - cokolwiek to znaczy :D

Tak czy owak niektórzy widza to zamieszanie jako Zielonkawe.

W sumie system ma 4 gwiazd.

 

Jak do tej pory nie odkryto w kosmosie ani jednej gwiazdy naprawdę zielonej (jest to zrozumiałe bo trudno o taki zestaw cząstek i temperatur) choć teoretycznie może się być może zdarzyć.

 

 

Pozdrawiam

 

Teraz dopiero spostrzegłem jakie to cudeńko ...

Gamma_Andromedae.jpg

Powtórzę jeszcze schemat z Wiki

post-17880-0-07953800-1461627747.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.