Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

O1 i 30 CYG, LRGB 40x4s.

 

Moim zdaniem kolorki ładne. Wyszły spajki i brak ostrości - niestety było 99% wilgotności i ciągle mokra płyta korektora. Sam odrośnik i suszarka nie dawały rady...

 

Druga wersja to RRGB, jakby ostrzejsza trochę.

LRGB.jpg

R-RGB.jpg

Edytowane przez Bosman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Ładne :) I jest też mega niebieska HIP 99676.

A ciekawe co to za czerwona malusia gwiazdka tuż przy 30 Cygni. Stellarium jej nie pokazuje. Nie umiem znaleźć numeru katalogowego przez wskazanie kursoerm gwiazdy w innych dokładniejszych katalogach. Ktoś umiałby ją zidentyfikować i odszukać jej parametry fizyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na koniec dzisiejszego dnia... nieznany (mi) fragment CYG. Przyznam, że kombinowałem coś z ustawieniami FireCapture, z nazwami plików i ścieżkami, no i zapisało coś czego sam nie potrafię odczytać :-( Szukałem po prostu ładnych kolorów, kontrastujących gwiazd.

unknown CYG - LRGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

W Stellarium 17 Cygni wygląda tak. Wg mnie nie ma się czego czepić. Późniejszym wieczorkiem przysiądę jeszcze do atlasu uzupełniającego Aladin i dokładniej się przyjrzę. Kolor głównej składowej wygląda na taki biały-ciepły. Wskaźnik barwy wg Stellarium to 0,48, więc ten aspekt też by pasował do tego, co widać na zdjęciu.

post-29939-0-24598800-1470081672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyglądaliście się kiedyś gwieździe Tarazed z konstelacji Orła? Wg mnie warto rzucić na nią okiem. Najpierw zrobiłam to z ciekawości, a chwilę potem utonęłam w delikatnym pomarańczowawo-beżowo-łososiowym odcieniu. Barwa jest słodkawa, może odrobinę podobna do tej, którą ma Arcturus. Nie jest to typowy intensywny pomarańcz (jak np. u Antaresa). ale nieco bliższy barwie łososiowej.

post-29939-0-42498200-1471120464.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Konstelacja Barana coraz wyżej nad horyzontem i coraz wcześniej. Dzisiaj przyglądałam się jej dwóm jasnym gwiazdom: Hamalowi (Alpha Ari) i Sheratanowi (Beta Ari).

Hamal jest olbrzymem typu widmowego K2. Ma jasność 2,0 mag. i wskaźnik barwy +1,14. Kolor tej gwiazdy określić można jako jasnopomarańczowy. Jasny, ale wyrazisty, czysty, bez mdłego "brudnego" blasku oraz bez akcentów żółtych czy łososiowych. Czysty jasny pomarańcz.

Druga z gwiazd, Sheratan jest gwiazdą ciągu głównego należącą do typu widmowego A5. Wskaźnik barwy Sheratana to +0,16. W okularze teleskopu widziałam kolor zbliżony do kremowo-bialego w lekko ciepłych tonacjach. Ciekawostką, którą zaobserwowałam było specyficzne bardzo bladoturkusowe zabarwienie obecne na obrzeżach. Niezwykle subtelne i dające się zauważyć dopiero po dluższej chwili (gdy przyzwyczaił sie wzrok). Zastanawia mnie, czy było ono spowodowane położeniem gwiazdy nad horyzontem (zaledwie 20 stopni)... Następny szkic wykonam, gdy Baran będzie nieco wyżej (co najmniej 40 stopni). Zobaczę, czy delikatna turkusowa poświata zniknie.

Poniżej dołączam szkice z dzisiejszych obserwacji.

post-29939-0-36573500-1472163755.png

post-29939-0-48114600-1472163964.png

Edytowane przez Bellatrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyjrzałam się dwóm gwiazdom o bardzo wysokich wskaźnikach barwy.

Pierwsza z nich niestety, nie posiada nazwy zwyczajowej ani systematycznej, a jedynie numer katalogowy: HIP 16307. Jest to czerwony nadolbrzy, typu widmowego K5. Byłam nieco zdziwiona z racji, że gwiazda o wskaźniku barwy blisko 2,0 nie tylko nie jest "węglówką", ale nawet "emką", Późny typ K.

Obiekt niezbyt jasny, zaledwie 7,00 magnitudo, ale to spokojnie wystarczyło, aby móc podziwiać przecudną, głęboko czerwono-pomarańczową barwę. Kolor jest mdły i jakby nieco wygasły. Szczególnie ujmujący jest kontrast pomiędzy czerwonawą HIP 16307, a lekko błękitną 5-magnitudową gwiazdą HIP 16292, która zmieściła mi się w jednym polu widzenia (powiększenie 90x). Obie gwiazdy znajdują się w konstelacji Perseusza.

 

Kolejną gwiazdą o nietypowej barwie, którą dzisiaj obserwowalam jest obiekt, który w Stellarium nie posiada oznaczenia, nawet katalogowego. Za to spisałam jego położenie: RA/DEC (2000) : 21h39m33s/ +59st32'46,1'' (Cefeusz). Gwiazda jest ciemna: 9,2 magnitudo. Ale kolor jest dobrze widoczny. Wg Stellarium wskaźnik barwy wynosi 9,2 mag. Gwiazda posiada wyjątkowo głęboki czerwono-pomarańczowy kolor. Mdły, jakby przydymiony, wygaszony. Zastanawia mnie czy to węglówka (nie było informacji odnośnie jej typu widmowego). Kolor tej gwiazdy można porównać do barwy soku z papryki. Niby to nie zimny wiśniowy, ale też nie pomarańczowy przesiąknięty żółtym odcieniem. Taka powiedzmy ciepła czerwień. W dodatku mdła, matowa. Przepiękna.

post-29939-0-95184500-1472255225.png

post-29939-0-75776700-1472255233.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie, kochani na barwę słabszego składnika. Czyż nie cudowny intensywnie zielony kolor? Dodam jeszcze, że typowa "trawiasta" zieleń wśród gwiazd to nieslychana rzadkość. Nawet Gamma Delphini jest tylko oliwkowo-brązowawo-zgniło-zielona, zaś Beta Librae (Zubeneschamali) podchodzi pod ciepły turkus. Z kolei Gamma Andromedae, to typowa soczysta zieleń. Składowa pierwotna o urzekającej złotej barwie, też niczego sobie.

post-29939-0-58906400-1472424023.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cor Caroli (tzn mniejszy składnik). Jest dużo lepiej. Ale składowa ciemniejsza ma być leciutko błękitna, ledwie co. A jaśniejsza jest złoto-rzepakowa, podobna jak ta na zdjęciu. Odejmij ciuteńkę żółtego z calości, bo malutkie wyszło zielonawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, dzisiaj przyjrzałam się gwieździe z pozoru zwykłej, a jednocześnie urzekającej swoim śnieżnobiałym blaskiem. Mowa o Alfie Pegaza, czyli Markab. Jest to olbrzym typu widmowego B9,5. Na pierwszy rzut oka, podejrzewałam błąd z zapisie- gwiazdy typu B są zwykle błękitne. Jednak jest to bardzo "późny" typ B, więc z danymi jest wszystko w porządku.

Kolor Markab jest czysto biały- bez domieszki innych barw. Gwiazda jest dość jasna (2,50m) i bielusia niby śnieg, jak Wega.

post-29939-0-82120500-1472858878.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.