Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Spójrzcie, literatura podaje o gwieździe, która jest mocno niebieska- ma typw widmowy O peculiar oraz wskaźnik barwy -0,62. Tabelka zawiera również wzmiankę o niej, jednak bez pdania numeru katalogowego. Za to są współrzędne, ale z tego, co mi się wydaje niepełne. Czy na podstawie tych informacji można odszukać gwiazdę w Stellarium?

post-29939-0-74195800-1488709869_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

No nie wiem, te 10mm to okular. Był dołączony do zestawu razem z teleskopem. A co do apertury teleskopu, to zgadza się, newton S-W 13/900, na eq2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ale tylko mi się wydaje :), że może warto przy rysunkach dodawać czym była obserwacja dokonana. Achromach, Apo, Newton, jaki okular. Nie wiem czy to nie przesada, ale jest to czynnik mający ogromny wpływ na efekt obserwacji.

 

Sama jasnośc obiektu ma bardzo duzy wpływ na kolor

bbswatch.gif

 

Tutaj jest spro o kolorach - warto przeanalizować ;)https://www.handprint.com/ASTRO/bineye4.html

 

Co do teleskopów i okularów. Wiekszośc okularów ma kolorowe powłoki więc pewien wpływ na pewno jest. Do tego aberracja chromatyczna, sferyczna czy jakie tam jeszcze.... Aluminiowe lustro ponoć nieco rozbiela, refraktory - podobnie jak okulary... Co do samego Kellnera - uważam, ze oddaje dośc wiernie barwy aczkolwiek te kitowce dołączone do zestawu sa mocno "takie sobie" - ze względu na powłoki atyodblaskowe (i może samą jakość) nieco chyba oziębiają kolor.

 

EDIT

Samo oko ludzkie też różnie postrzega kolor, pomijając daltonistów ;) - ja (i moja zona też) jednym okiem widzę świat w cieplejszych barwach a drugim okiem w chłodniejszych.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT

Samo oko ludzkie też różnie postrzega kolor, pomijając daltonistów ;) - ja (i moja zona też) jednym okiem widzę świat w cieplejszych barwach a drugim okiem w chłodniejszych.

 

 

Oko prowadzące/dominujące widzi jaśniej i daje inne kolory. Ja prawym (prowadzącym) gapię się na galaktyki bo dostrzega więcej, Jowisza za to widzi jaśniejszego i bledszego, dlatego planety oglądam lewym, lepiej dostrzega barwy np. Jowiszowe :)

 

http://oculino.com/oko-dominujace/

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prawym (prowadzącym) gapię się na galaktyki bo dostrzega więcej, Jowisza za to widzi jaśniejszego i bledszego, dlatego planety oglądam lewym, lepiej dostrzega barwy np. Jowiszowe :)

 

Osobny sprzęt do planet i osobny do DS, podobno to najlepsze rozwiązanie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Zobaczcie, do czego się dzisiaj dokopałam: HIP 107864 jest podkarłem, czyli należy do klasy jasności VI. Jej pełny typ widmowy to: sdO2pec. Jest bardzo gorąca, powierzchnia gwiazdy ma aż 82.000 K.

post-29939-0-88832700-1488842762.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj kierując teleskop w losowe miejsca na niebie znalazłem dwa ciekawe układy gwiazd :)

Powiększenie wynosi 30x. Z liczenia 150:2.5 wychodziło 60, a zapomniałem powiększenia z okularu 25mm

DSC06386 (2).png

DSC06387 (2).png

DSC06386 (2)o.png

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj ujrzałam jedną z bardziej błękitnych gwiazd nocnego nieba. HIP 107123 to niepozorna, 8,8-magnitudowa gwiazda z konstelacji Cefeusza. Znajduje się nieopodal czerwonej zmiennej Mu Cephei (ok 0,34 stopni). Jednak szczegónie mi zależało na obserwacji tego właśnie obiektu, gdyż wg katalogów HIP 107123 posiada bardzo wysoki ujemny wskaźnik barwy: -0,31. Przy powiększeniu 90x w polu widzenia mieśiła się jeszcze Gwiazda Granat ale celowo zrezygnowałam z naszkicowania obu gwiazd (słabiutka błękitna gwiazdka "traciła" barwy wobec rozległej ceglastoczerwonej poświaty roztaczającej się wokół jasnej Mu Cephei. Po wycentrowaniu HIP 107123 dostrzegłam lodowaty, przygaszony, nieco zszarzony błękit. Niezwykle subtelny. Pełen urok prześlicznej gwiazdy można było dostrzec obserwując ją zerkaniem, tak, aby jednocześnie widzieć kolory gwiazd w tle (wobec błękitu HIP 107123 zdawały się one być wyrażnie ciepłe, żółtawe).

post-29939-0-35004800-1492386525.png

post-29939-0-63489800-1492386529_thumb.png

post-29939-0-44080200-1492386533.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pobytu we Wrocławiu, miałam tylko jedną pogodną noc (przez pół godziny ;) ) Zdążyłam zrobić szkic gwiazdy węglowej T Lyrae. Już kiedyś dodawałam jej szkic, ale tym razem warunki obserwacyjne oraz apertura teleskopu były dużo lepsze niż poprzednio. Kolor gwiazdy jest zimno-rdzawo-czereśniowy. Zdecydowanie chłodny i wyróżniający się na tle pozostałych gwiazd widocznych w okularze.

post-29939-0-37095100-1492973882_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyjrzałam się Kapelli przez okular 25mm, który przy moim teleskopie daje powiększenie 36x. Gwiazda oglądana setki razy, ale dzisiaj ujrzałam ją na niezwykle czystym niebie wraz z otoczeniem, które tworzy wokół niej ciekawy kształt. Prześliczna, złotawo-żółta Alpha Auriga roztaczająca jasną, rozległą poświatę. Reszta gwiazd w polu widzenia ułożona jest w kształt itery W. Jedna z gwiazd jest białawo-błękitna i odróżnia sie od pozostałych o kremowo-żółtych barwach. Widok prześliczny, wręcz upojny, wpatrywałam się przez ponad pół godziny, a zdawało mi się, że minęło kilka minut.

post-29939-0-71507500-1492988123_thumb.png

post-29939-0-94791000-1492988129.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dzisiaj pod koniec obserwacji skierowałam teleskop ku T Lyrae, gwieździe węglowej o ślicznym pomarańczowawym kolorze. Należy ona do typu widmowego C6, a jej wskaźnik barwy wynosi +3,1. Zabarwienie T Lyr można określić jako pomarańczowo-łososiowe. Głębokie, ale nie jaskrawe. Lekko mdłe, słodkawe, matowe i wygaszone.

Przygotowując szkic, celowo nie wycentrowałam obrazu, gdyż zależało mi również na uwzględnieniu w jednym polu widzenia kilku pobliskich gwiazd, w większości o błękitnawych barwach.

post-29939-0-99669200-1493598743_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabarwienie T Lyr można określić jako pomarańczowo-łososiowe. Głębokie, ale nie jaskrawe. Lekko mdłe, słodkawe, matowe i wygaszone.

 

Co za opis! :) Postaram się ją odnaleźć mocniejszą lornetką

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

W katalogach gwiazd zauważyam nietypową rzecz: późna "emka", 13 Lyrae wykazuje wskaźnik barwy +1,39 (pomarańczowo-złota) przy typie widmowym M5III. A wiemy, że istnieją liczne gwiazdy typu K, których wskaźniki B-V sięgają dwóch. Chciałam to sprawdzić, a przy okazji ujrzałam 13 Lyr w niezwykłej kommpozycji z dwiema ciemniejszymi obiektami: białą jak śnieg HIP 92926 oraz mdławo-cytrynową HD 175901 (o typie widmowym zbliżonym do słonecznego).

A 13 Lyrae rzeczywiście jest złotawo-pomarańczowa, tak jak sugerowały wskaźniki barwy B-V. Ciekawe dlaczego, skoro to gwiazda typu widmowego M ...

post-29939-0-75283100-1493683285_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Wczoraj obserwowałam gromady otwarte w Łabędziu i zauważyłam niezwy obszar roztaczający się w rejonie gwiazdy Sadr. Moją uwagę przykuła przedziwna ciemna para gwiazd oddalonych od siebie o ok. 45''. Składowa główna jest blado sino-niebieskawa, z kolei słabszy komponent ma trudny do opisania, mdławo-cierpko-wiśniowy kolor. Wyjątkowo urokliwy.
Poza ową parą (HD 193633 i HD 228948) obszar jest obfity w gwiazdy niemal wszystkich typów widmowych. Zachwycają one różnorodnością barw i odcieni. Jest pośród nich nawet gorąca gwiazda typu widmowego O9IV (HIP 100069). Niestety, nie jest błękitna, gdy (prawdopodobnie) jej kolor jest nieco deformowany przez obszar mgławicowy.

post-29939-0-26775100-1494457551_thumb.png

post-29939-0-57857800-1494457566_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.