Jump to content

Recommended Posts

Ależ wczoraj przypadkowo trafiłem okaza, tuż obok NGC 6888, piękna żółto-pomarańczowo-czerwona HIP 99653, napatrzeć się nie mogłem :) polecam

Rzeczywiście, RS Cygni, gwiazda węglowa, B-V +2,8. Musi wyglądać pięknie w pobliżu niebieskiego olbrzyma.

W Łabędziu jest więcej węglówek, poniżej widma wraz z kilkoma innymi z zeszłego roku:

Gwiazdy węglowe wersja 2.png

Edited by bajastro
  • Like 2

Arcturus, bardzo jasna i wszystkim nam dobrze znana gwiazda z konstelacji Wolarza. Co jakiś czas chętnie powracam do niej z powodu urokliwego zabarwienia. Alpha Bootis należy do wczesnego typu widmowego K i wykazuje wskaźnik barwy (B-V)= +1,24. Jest złota z dodatkiem specyficznego, mandarynkowego zabarwienia. Kiedy góruje wysoko nad horyzontem, kolor Arcturusa wydaje się być mocno rozbielony i płowy. 

W polu widzenia okularu widoczna jest też inna, dość jasna gwiazda, której wskaźnik barwy wynosi ok. +0,26. Gwiazda ta ma barwę kremową, ale wobec ciepłych odcieni Arcturusa, sprawia wrażenie blado błękitnawej. 

Arcturus.png

• Like 3

Bardzo jasna, niespełna 1-magnitudowa gwiazda z konstelacji Orła. Z pozoru jej typ widmowy niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ale rozszerzony zapis intryguje zawartą w nim literą "n", która oznacza "nebulous", czyli rozmyte linie spektroskopowe. Przyczyny zaczęlam szukać w szybkości rotacji gwiazdy, gdyż często bywa, iż gwiazdy szybko wirujące mają rozmyte pasma w widmie spektralnym. Nie inaczej jest w przypadku Altaira. Prędkość wirowania gwiazdy w okolicach równika wynosi ok. 240 km/s (co jest bardzo wysoką wartością). 

Altair należy do późnego typu widmowego A. Jego wskaźnik barwy (B-V) jest równy +0,22. Powinniśmy się więc spodziewać białawego koloru. W sporym uproszczeniu można tak przyjąć. Altair jest białawy o ciepłym perłowym odcieniu. Jego kolor możnaby określić jako "przejściowy" pomiędzy zabarwieniem gwiazd białych i żółtych. Gwiazda o takim odcieniu wspaniale prezentuje się wobec dostępnych w polu widzneia gwiazd błękitnych oraz żółtych/ pomarańczowych. Wtedy wyraźnie widać wyjątkowość i nietypowość cudnego, subtelnego perłowego zabarwienia Altaira. Wpatrywałam się ponad pół godziny. To było jak słodycz, nie do opisania. 

Altair.png

• Like 3

T Lyare i Mu Cephei z tej nocy. 30x30 sekund, SW 150/750 Altair Astro IMX224

Tlyr.jpg

MuCephei.jpg

• Like 4

Dzisiaj na nowo przyjrzałam się gwieździe 17 Cassiopeiae wraz z jej przecudną świtą, m.inn. HIP 2854 i HIP 2782. Wszystkie trzy gwiazdy można podziwiać w rozmaitych odcieniachniebieskiego. Najjaśniejsza z nich (17 Cas) to 3,7- magnitudowa, dość jasna gwiazda typu widmowego B2IV. Na tle gwiazd tła sprawia wrażenie jasnobłękitnej o wyrazistym mroźnym odcieniu. HIP 2854, nico ciemniejsza 5-magnitudowa gwiazda ma wyjątkowo urocze turkusowe, słodkawe zabarwienie. Najsłabsza i najchłodniejsza z całej trójki, siemiomagnitudowa HIP 2782, wbrew pozorom zdaje się mieć najbardziej niebieski kolor pośród nich. Ja ją widzę jako spłowiało-granatową. 

Serdecznie polecam obserwację tego cudownego sznuru pereł. Obowiązkowo przy niewielkim powiększeniu, max. 100- 120x. Ja obserwowałam przy powiększeniu 36x. 

17 cas.png

• Like 3

Dzisiaj miałam okazję obserwować z pozoru przeciętną, niezbyt jasną gwiazdę z konstelacji Orła. Jak się okazało, Epsilon Aquilae to wyjątkowo uroczy obiekt, który najefektowniej prezentuje się przy niewielkim powiększeniu, kiedy to widać prócz niego spory obszar nieba. Deneb al Okab Borealis, choć ledwie 4-magnitudowa, to znakomicie wyróżnia się na tle pozostałych gwiazd widocznych w okularze przy powiększeniu 36x. Złote zabarwienie intryguje i cieszy oczy tak bardzo, że chciałoby się wpratywać w tę gwiazdę bez końca. Nie jest to ledwie co żółtawy kolor Kapelli, ani też pomarańcz Arcturusa. Epsilon Aquilae jest złota i przypomina pod tym względem Alphę Aquarii (czyli Sadalmelika). Należy do wczesnego typu widmowego K (K1 III). Ciekawe jak wyglądałaby na zdjęciu. Może ktoś z Was spróbuje ją sfotografować? :) 

Epsilon Aquilae.png

• Like 2

Znalazłem takie tam fajne kolorowe obrazki do pooglądania (pod ostatnim ruchomym obrazkiem warto kliknąć na  "load 11 more images" ;) )

Zalinkuję, żeby mi nie uciekło:

https://imgur.com/gallery/2Ss20

Mała konkluzja z mojej strony (juz kiedys o tym była dyskusja, ale nigdy jej za wiele ;) ):

Jeżeli wszystko zrobili tam zgodnie ze sztuką i dopasowali do RGB monitorów, to te gwiazdy, które wpadają we fiolet są jednak chłodniejsze cieplejsze niż te niebieskie (jeszcze nie tak dawno miałem przeświadczenie, ze jest odwrotnie :mr.green: ).

W obserwacjach na żywo (bo na stronce powyżej nasycili nierealnie kolorem do granic mozliwosci)  jest chyba mniej wiecej tak jak na tej stronie: http://www.atnf.csiro.au/outreach/education/senior/cosmicengine/stars_colour.html

I tym obrazku z niej wyciągnietym (chociaż tez to jest jeszcze nie to) :/...:

starcolours.gif

Edited by JSC
  • Like 1

del

Edited by JSC

Dzisiaj wyszłam na krótkie obserwacje i przyjrzałam się powtórnie gwieździe Etamin (Gamma Draconis) z konstelacji Smoka. Z racji, że znajdowała się wysoko nad horyzontem (jakieś 50 stopni), jej barwa nie była już tak ciemna i intensywna, jak wówczas, gdy gwiazda w zimowe noce wisiała nisko nad horyzontem. Teraz zdawała się być mocno rozbielona. Ale w żadnym razie nie żółta. Był to po prostu bardzo jasny pomarańcz. 
Etamin jest olbrzymem typu widmowego K5III. Jest ona zlokalizowana stosunkowo blisko Ziemi, bo zaledwie 150 l.ś. Przy swej jasności 2,2 magnitudo jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze Smoka. Jest dość chłodna, temperatura powierzchni Gammy Draconis to zaledwie 4000 K. 

Gamma Draconis ETAMIN.png

• Like 3

Bellatrix, ty wyróżniasz więcej kolorów niż jest gwiazd ;) .

• Like 1
  • Haha 1

Wybrane gwiazdy węglowe wraz z ich zakresami zmian jasności wizualnej, wskaźnikami barwy B-V oraz obserwowanym zabarwieniem. 

image.png

HD 127493 

Spójrzcie, czyż nie cudowna? Błękitny gorący podkarzeł. Podobno ma temperaturę powierzchni równą 42.500 K i widoczne linie zjonizowanego helu w widmie spektroskopowym, a wskaźnik barwy (B-V)= -0,34 (sic!). Ależ ona musi być piękna. Co niezwykłe, HD 127493 wykazuje wyjątkowo wolną rotację. W okolicach równika osiąga ona wartość zaledwie 10 km/s (co przy prędkościach 300- 400 km/s, jak u wielu gorących niebieksich gwiazd, stanowi niską wartość). Czas pełnej rotacji to ponad jedna doba. Do tego HIP 127493 to maleństwo: jej promień jest równy 0,2 promienia Słońca. Podobno to gwaizda pojedyncza, bez stwierdzonego dotąd komponentu wtórnego.

image.png

• Like 1

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 166 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.