Jump to content

Pomoc w przeróbce statywu geodezyjnego na fotograficzny.


Recommended Posts

Witam.Z racji tego że przypomniałem sobie że mam jakiś statyw geodezyjny postanowiłem go przerobić na fotograficzny czyli tak aby umieścić na nim jakąś głowicę z aparatem.No i chciałbym się zapytać jak przystosować taki statyw do podpięcia głowicy ? Co jest potrzebne i co trzeba wykonać?.

Oczywiście zamieszczam zdjęcia statywu.

 

post-24380-0-27025500-1461689324_thumb.jpg

 

 

post-24380-0-49841500-1461689317_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Edited by icemen123
Link to post
Share on other sites

Pytanie podstawowe .Jaką głowicę?Masz jakieś pomysły?To może zaproponuj a potem pomysły przyjdą same.

Ten statyw ma dosyć grubą płytę, więc można pomysleć o otworach z gwintem bo przelotowe raczej odpadają.

Link to post
Share on other sites

Troszkę taka prowizorka, bo ta śruba spina całość.Dociska jednocześnie łącznik do podstawy i samą głowicę.Ten drewniany zastąpił bym metalowym i przykręcił z góry do podstawy, 3 x M6 w zupełności wystarczy.Sama śruba do głowicy jak wyżej ok.

 

Link to post
Share on other sites

Statyw wygląda dość solidnie. Możliwości są więc duże, najprościej nawiercić otwory jak wyżej podpowiada Kolega, do tego dorobił bym jeszcze wspornik do którego przykręciłbym głowicę którą masz. Miałbyś przez to większe możliwości.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Ten adapter z sąsiedniego forum, choć prymitywny, jest bardzo dobrym i prostym rozwiązaniem. Wystarczy kawałek drewna lub tekstolitu w postaci wałka o średnicy większej, niż otwór w bazie trójnogu. Można ( a nawet trzeba) zrobić przetoczenie wchodzące w ten otwór. Połączenie może zrobić na 2 sposoby:

1) tak jak autor linkowanego rozwiązania -pojedyncza śruba lub nagwintowany pręt z nakrętką

2) dwie osobne śruby, w klejone na mocny klej epoksydowy z obu końców kolumienki; jedna oczywiście statywowa 1/4" lub 3/8", z drugiego końca jakaś metryczna +nakrętka motylowa (i ew. jakaś tarcza-podkładka jeśli wywalisz oryginalna śrubę blokującą z otworem). Dla wzmocnienia można dodać jakieś prostopadłe wkręty blokujące obie śruby, a od dołu zamiast śruby wsadzić nakrętkę wkręcaną w drewno lub przejściówkę wkręt/śruba (są takie w sklepach budowlanych/metalowych). śruby calowe 1/4" i 3/8" są dostępne m. in. na allegro

Moim zdaniem bardziej integralny mechanicznie będzie wariant 1). Jego wadą jest tylko konieczność przegwintowania końcówki pręta na odcinku 1cm na gwint calowy, musisz mieć albo narzynkę, albo dostęp do warsztatu z tokarką z gwintami calowymi. Gwint 1/4"-20 ma średnicę zewnętrzną ok. 6.4mm, więc do przeróbki trzeba wziąć śrubę /pręt gwintowany z odpowiednio "grubym" gwintem metrycznym, bo trzeba go lokalnie stoczyć do gładkiego wałka.

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 111 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 164 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.