Skocz do zawartości

Promowane odpowiedzi

Tayson    1922

Mam dylemat.

Czytalem juz troche o nich w necie. Nawkladalem sobie teoretycznej wiedzy do glowy i teraz musze to przetrawic.

Z checia wyslucham informacji o nocnych bojach od doswiadczonych uzytkownikow majacych rozeznanie w porownaniu takiego sprzetu.

Rozmawiamy o urzadzeniach 6".

Co byloby dla mnie lepsze do planetek?

Który jest latwiejszy w opanowaniu?

Który wymaga mniej obslugi?

Czy to prawda, ze SCT jest o wiele latwiejszy w opanowaniu niz RC? Nigdy nie robiłem zadnej kolimacji i nie mam w tym polu zadnego doswiadczenia.

Zalezy mi na sprzecie typu "wsadz na montaz-użyj-zapakuj-wsadź na montaż..."

Czy ewentualnie MAK 6" jest godna polecenia konkurencja dla w/w sprzetu?

Z gory dzieki

T.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

wessel    12963

Bez znaczenia . Prawidłowe uźytkowanie jednego i drugiego wymaga wiedzy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotr4d    967

Wiedzę i umiejętności nabywa się z czasem, ale od czegoś trzeba zacząć. Na pczątek MAK pewnie byłby najlepszy, bo nie wymaga kolimacji i ma najmniejszą obstrukcją centralną.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotr4d    967

Fakt stwierdzenie, że nie wymagają kolimacji jest błędne, jednak MAKi tak rzadko tracą kolimację, że przeprowadza się ją sporadycznie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Łukasz K    2528

Miałem MAKa 180 a teraz mam SCT 11. Na plus w MAKu jest zdecydowanie kontrast, zdecydowanie lepszy niż w SCT. Z kolei MAK to F15, więc przy planetarnym astrofoto barlow mocno ściemnia obraz wydłużając ekspozycję. SCT przy F10 jest trochę bardziej uniwersalny.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrokosmo    1960

Jako użytkownik SCT i RC muszę zadać ci to pytanie do czego ma ci to służyć ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tayson    1922

Mam dylemat.

Co byloby dla mnie lepsze do planetek?

Jako użytkownik SCT i RC muszę zadać ci to pytanie do czego ma ci to służyć ?

zdaje sobie sprawe ze DSow na dlugiej ogniskowej moim montazem nie pociagne.

skala dla 1500mm+qhy8L= 1.07"/pixel, wiec jest to spore wyzwanie w porownaniu do obecnego 3.15"/pixel

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
riklaunim    2562

Z GSO RC 6" kilka DSów robiłem (z dedykowanym reduktorem/korektorem) i radę dawał nawet całkiem ładnie. Co do planet to trudno powiedzieć. Na pewno UV w RC będzie lepsze a i niebieski skorzysta. Niemniej obie konstrukcje wolą 8" (i więcej).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrokosmo    1960

Testowałem i SCT 8" i RC8" .

Mam wrażenie że SCT jest nieco jaśniejszy przy planetach ale nie nadaje się do DS.

RC ma większą obstrukcję na LW ale planety są w nim bardzo ładne i nadaje się do DS.

Gwiazdy w SCT są miękkie , w RC ostre jak szpilki .

Poniżej dwie fotki Jowisza z SCT i RC , Jowisz z plamą jest z RC .

Oraz film o RC - co on potrafi .

Większe RC - 12" mógł by być uniwersalny , z Barlowem do planet , z korektorem do DS .

RC.jpg

SCT.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
tomeczz    275

gdyby rozszerzyc troche zakres konsrukcji i wyjsc poza te z tematu....jakies niedrogie apo 6'' bym polecal jako dosc uniwersalny sprzet.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Łukasz K    2528

gdyby rozszerzyc troche zakres konsrukcji i wyjsc poza te z tematu....jakies niedrogie apo 6'' bym polecal jako dosc uniwersalny sprzet.

Niedrogie apo 6"...hmmm...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MrOD    25

Mhmm... niedrogo/tanio to nie to samo co mało ;)

Edytowane przez MrOD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tayson    1922

Z GSO RC 6" kilka DSów robiłem (z dedykowanym reduktorem/korektorem) i radę dawał nawet całkiem ładnie.

Mozesz podrzucić link do tego redaktora?

Dzięki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    606

zdaje sobie sprawe ze DSow na dlugiej ogniskowej moim montazem nie pociagne.

skala dla 1500mm+qhy8L= 1.07"/pixel, wiec jest to spore wyzwanie w porownaniu do obecnego 3.15"/pixel

Ale gso rc 6 ma 1350mm i przy zastosowaniu reduktora 0,75 uzyskujesz znośne 1012 mm i sądzę ,że neq6 da sobie radę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tayson    1922

Ale gso rc 6 ma 1350mm i przy zastosowaniu reduktora 0,75 uzyskujesz znośne 1012 mm i sądzę ,że neq6 da sobie radę.

Właśnie reż mi to chodzi po głowie. Celujac np w galaktyki w niedzwiedzicy guiding powinien pociągnąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Maro21    606
Napisano (edytowane)

Mam niewielkie doświadczenie z sct 8 z reduktorem i heq-5 i w zależności od wiatru udaje się uzyskać jako tako prowadzonych klatek do 240s , Ilość szczegółu w porównaniu z małym apo jest przytłaczająca ,mimo niedoskonałości prowadzenia . Też rozważam zmianę sct 8 na gso rc6 . .

Edytowane przez Maro21

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Rak-photo    2

I bądź mądry bo w delta znalazłem taka odpowiedz: Ten akurat teleskop GSO systemu Ritchey-Chretien jest wyspecjalizowany w dziedzinie astrofotogfrafii, a nie w obserwowaniu. Po doposażeniu go w okular do obserwacji, można nim obserwować, jednak są lepsze i tańsze teleskopy o tej samej średnicy, które służą obserwacjom wizualnym, np. Tuby optyczne SCT Celestron C8, C9.25 czy C11 XLT lub tuby optyczne Newtona o światłosile f/5 (ale nie f/4).

Przecież można zejść z f do 6,3 i to juz blisko do oglądania czegoś więcej a Teraz do tego gdy widzisz taki film:

To zaczynasz sie zastanawiać. Chce kupić taki SCT 8" i właśnie do DS ale cos przenośnego

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Rak-photo    2

I bądź mądry bo w delta znalazłem taka odpowiedz: Ten akurat teleskop GSO systemu Ritchey-Chretien jest wyspecjalizowany w dziedzinie astrofotogfrafii, a nie w obserwowaniu. Po doposażeniu go w okular do obserwacji, można nim obserwować, jednak są lepsze i tańsze teleskopy o tej samej średnicy, które służą obserwacjom wizualnym, np. Tuby optyczne SCT Celestron C8, C9.25 czy C11 XLT lub tuby optyczne Newtona o światłosile f/5 (ale nie f/4).

Przecież można zejść z f do 6,3 i to juz blisko do oglądania czegoś więcej a Teraz do tego gdy widzisz taki film:

To zaczynasz sie zastanawiać. Chce kupić taki SCT 8" i właśnie do DS ale cos przenośnego

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta