Skocz do zawartości

SCT vs RC


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

 

Do wizuala SCT jest lepszy bo obstrukcja rzędu 35% vs 50% oraz brak spajków. Jaki to ma wpływ na kontrast widać na wykrsie:

 

obs_mtfs.jpg

 

(źródło http://www.damianpeach.com/simulation.htm)

 

Optymalnie LW to 20-25% do wizuala. Przy foto to tak nie przeszkadza, bo zdjęcie obrabiamy na komputerze i kontrast da się wyciągnąć.

 

Zaletą RC w astrofoto jest duże pole wolne od komy, ale i tak może być potrzebny korektor do krzywizny pola. Zgadzam się z r.ziomber, że Newton z korektorem komy jest równie dobry, tylko mniej wygodny do użytkowania. Stawia większe wymagania montażowi, bo tuba jest długa i ciężej ją usztywnić. Przeciętny SCT ma szanse być dokładniej wykonany od RC bo lustro główne jest sferyczne a nie hiperboliczne.

 

Obecnie jakbym chciał kupić jak najbardziej uniwersalny sprzęt wybrałbym SCT ponieważ jest kompaktowy, nie wymaga drogich okularów. Do zdjęć DS można zastosować korektor f6,3 i kamerkę CMOS z niskim szumem odczytu ASI1600, ASI290, ASI224 itp. Wydaje mi się że SCT 9,25" jest optymalny. Większe SCT wymagają długiego chłodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje (bo właśnie najbardziej ostatnio sie zastanawiam nad ta sprawa) ze optymalny jest właśnie 8" a nie 9.25. Bardziej kompaktowe wymiary i znacznie lżejszy. Dzięki temu tez możesz jak mi powiedziano lepiej wykorzystać montaż z zestawu a to daje pare złoty w kieszeni bo montaż VX do zestawu radzi sobie słabo a przy 8" bardzo dobrze. Pomijam cenę i wielkość walizki transportowej. No i różnica w cenie miedzy dwoma SCT jest drastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ,że piszesz ,iż zestaw c8 i vx radzi sobie bardzo dobrze w astrofoto? Jeżeli tak to :https://www.cloudynights.com/topic/524666-advanced-vx-mount/

 

cytat :Run away while you still can. Don't even THINK about using the 8SE on the AVX.

 

 

 

Miałem taki zestaw cg5gt z c8 i coś w tym jest .

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo dobrze ale lepiej niż VX i 9.25 lub 11". widzialem na youtubie porównania. Podobnie jest w wersja evolution gdzie 8" trzyma sie lepiej a montaż jest za słaby na większe. Jest tez o tym kilka filmików.

Wiec logicznym było by stwierdzenie lub chociaż odnotowanie ze lepiej podpiąć pod ten montaż przy amatorskiej fotografii 8"

Popytalen (i poczytałem tez) kilku osób jak spisywał sie ten montaż przy dłuższych zdjęciach. Wniosek był taki ze przy 9.25 gwiazdy czas to około 15-25s a z 8" dochodził nawet do 180-240s. Tu jednak opieram sie na opiniach użytkowników około 8-9 (nie pamietam dokładnie ilu bo to w odstępie miesiąca było)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.