Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie o bootloaderze - ja musiałem resetować z guziorem

Tak, trzeba z guzikiem. Tak głosi instrukcja :) Ale spróbuję to lepiej w niej sformułować i zaraz wrzucę poprawioną wersję.

 

Właśnie ta pierwsza aktualizacja wymaga użycia guzika, bo stary soft nie jest przystosowany do automatycznego przechodzenia w tryb programowania. Od tego softu wszystko będzie już bez guzików działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowałem właśnie nową wersję drivera ASCOM: 6.0.3.2, w której poprawiłem kilka rzeczy związanych z aktualizacją oprogramowania. Między innymi informuje on o konieczności naciśnięcia przycisku w starszym sofcie, żeby już nikt się nie naciął. Poprawiłem też nieco opis w instrukcji, której nową wersję również udostępniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowałem właśnie nową wersję drivera ASCOM: 6.0.3.2, w której poprawiłem kilka rzeczy związanych z aktualizacją oprogramowania. Między innymi informuje on o konieczności naciśnięcia przycisku w starszym sofcie, żeby już nikt się nie naciął. Poprawiłem też nieco opis w instrukcji, której nową wersję również udostępniłem.

 

widać, że dugi łykent ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witajcie

 

Jak zapewne już zauważyliście, DreamFocuser pojawił się w ofercie Sklepu Astropolis:

Od teraz wszelkie zamówienia będziemy starać się załatwiać za jego pośrednictwem. Jeszcze nie wiem, jak to do końca działa i wy pewnie też, ale mam nadzieję, że szybko to rozpracujemy. Dziękuję Adamowi za wprowadzenie tej świetnej platformy i mam nadzieję, że współpraca będzie owocna :)

 

Przy okazji chciałem zakomunikować, że od 10 do 19 lipca (od poniedziałku) jestem na wyjeździe i kontakt ze mną będzie utrudniony. Także, jeśli ktoś jest zainteresowany focuserem, proszę się wstrzymać przez te 1,5 tygodnia. Po powrocie mam nadzieję, że ruszymy z kopyta :)

 

Szykują się też inne, poważne zmiany, ale o tym inny razem :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak robisz płytkę na nowo:

1. większa separacja pomiędzy gniazdami - u mnie wtyczki walczą o to, czyj lut więcej wytrzyma ;)

2. włancznik ;) - jak by się dało "u góry" albo od frontu - trudniej 'przypadkowo" wyłanczyć łapiąc za obudowę ;) ogólnie to jak byłby nawet wyżej, to by było ok

3. w moim diwajsie przyciski i otwory pod nie, czasami włażą pod obudowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MateuszW napisał:

Dziękuję Adamowi za wprowadzenie tej świetnej platformy i mam nadzieję, że współpraca będzie owocna

Zrób porządne opisy i produkty do Sklepu Astropolis. System ma ci uprościć pracę i uporządkować sprawy. Twoim klientom też będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AMR napisał:

jak robisz płytkę na nowo:

1. większa separacja pomiędzy gniazdami - u mnie wtyczki walczą o to, czyj lut więcej wytrzyma ;)

2. włancznik ;) - jak by się dało "u góry" albo od frontu - trudniej 'przypadkowo" wyłanczyć łapiąc za obudowę ;) ogólnie to jak byłby nawet wyżej, to by było ok

3. w moim diwajsie przyciski i otwory pod nie, czasami włażą pod obudowę

1. Chyba masz jeszcze poprzednią wersję płytki, w najnowszej złącza są szerzej :)

2. Tu może być gorzej, te "włanczniki" to bardzo niewdzięczny temat. Ale będę miał na uwadze.

3. Tzn? Jak otwór może wejść pod obudowę? :) Chodzi o to, że się klinuje przycisk? Albo otwory niecentryczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

3. Tzn? Jak otwór może wejść pod obudowę? :) Chodzi o to, że się klinuje przycisk? Albo otwory niecentryczne?

pisałem między krokami testu ;) tak, chodziło mi o blokowanie się przycisków - w zasadzie to jednego, ale dosyć upierdliwie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz

Kiedy do oprogramowania fokusera dołożysz możliwość zaprogramowania automatycznego re-fokusingu zależnego od zmian temperatury i co za tym idzie zmian długości toru optycznego w naszych zestawach astrofoto?

Pozwoliłem sobie zadać to pytanie, ponieważ już dość dawno anonsowałeś możliwość wzbogacenia fokusera o taką funkcjonalność.

Brak tego powoduje, przynajmniej u mnie, że przy spadku temperatury o kilka stopni, wyraźnie widać spadek ostrości.

Wszyscy wiemy ile czasu kosztuje wykonanie ponownego ostrzenia, szczególnie w przypadku, gdy w polu widzenia nie ma odpowiedniej gwiazdy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamK, tak, niestety jeszcze nie zrobiłem tej funkcji. Nie chcę się usprawiedliwiać, przez tyle czasu ile minęło na pewno powinienem był znaleźć chwilę na to. Choć nie jest to niestety taka trywialna rzecz, stąd nie bardzo miałem siłę się za to brać. Cóż - potraktuję to priorytetowo. Teraz nie mam mnie przez 1,5 tyg, ale jak wrócę, obiecuję brać się od razu za robotę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2017 o 21:55, AMR napisał:

pisałem między krokami testu ;) tak, chodziło mi o blokowanie się przycisków - w zasadzie to jednego, ale dosyć upierdliwie ...

Być może przycisk jest wadliwy. Mogę Ci go wymienić albo wysłać do samodzielnej wymiany. Nie ma problemu.

Otwory na przyciski są raczej centrycznie, trochę się z tym nagimnastykowałem początkowo. Choć też możliwe, że się jeden krzywo wlutował. Tak czy owak chętnie to poprawię. Tylko za 1,5 tygodnia, jak wrócę z wyjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm, a gdyby tak... podłączyć do DreamFocusera dwa silniki? Czy powstanie z tego... tak tak - napęd do montażu :)

 

Oto prototyp prototypu napędu dwuosiowego EQ5 na bazie DreamFocusera:

DSC_8074s.thumb.jpg.91504b2117ea88817b3d23ce64ad103c.jpg

DSC_8073s.thumb.jpg.9c48ddfc3a6ce7725c330a74d8b762e8.jpg

W tej chwili działa prędkość gwiazdowa, ręczne przesuwanie przyciskami i pulseguide. Czekam na skrawek pogody do testów astrofoto.

 

Czy to się sprawdzi, oraz czy pociągnę projekt dalej - nie mam pojęcia. Na pewno będę dążył do ucywilizowania tego, co widać, aby dało się użyć do guidingu i prowadzenia dokładniejszego, niż klasycznym dwuosiowym napędem od EQ5.

 

Dzięki temu prototypowi znalazłem dwa, ekstremalnie zakamuflowane błędy tyczące się sterowania ruchem silnika w DreamFocuserze. Wiedziałem, że jakieś błędy tam są, ale nie byłem w stanie ich wykryć. Spojrzenie na sprawę z innej strony dało nieoczekiwane olśnienie :) Tak więc niebawem będzie aktualizacja poprawiająca te bugi.

 

Równolegle pracuję nad obiecaną kompensacją temperatury.

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, bardzo się cieszę, że kontynuujesz projekt i pojawi się kompensacja temperatury. Duży plus za ciągły rozwój.

 

Wiele lat temu (około 2008 roku), gdy przeglądałem różnego rodzaju rozwiązania przyspieszające ustawienia setupu do astrofotografii przyszedł mi do głowy pomysł niewielkiej głowicy do fotografowania za pomocą kamery z obiektywem lub aparatu z obiektywem. Głowica oprócz standardowego napędu osi montażu Ra i Dec miała posiadać regulowaną platformę oraz sterowanie Alt/Az w celu pełnej automatyzacji pozycjonowania. Koszty kamer i wykonania elementów mechanicznych oraz dużo skromniejszy niż obecnie wybór elektronicznych klocków powstrzymał mnie przed próbą zmierzenia się z tym zagadnieniem.

Teraz mam inne priorytety życiowe ale obserwując rynek widzę:

- uniwersalne montaże Alt-Az/EQ

- miniaturowe głowice np. StarAdventurer

- dużo większy wybór szybkich i stosunkowo tanich kamer chłodzonych o dużej rozdzielczości

- ogromny wybór tanich rozwiązań elektronicznych do sterowania.

Mimo, że minęło sporo czasu to nadal nie widziałem takiego dla leniuchów, które chciałem zaprojektować...

Włączasz. Oprogramowanie sterując silnikami platformy Alt-Az z zamontowaną głowicą wykonuje ekspozycje w różnych częściach nieba za pomocą kamery wyrównując oś montażu na biegun (nie musi być widoczny). Kolejny etap to wybór obiektu i obrót Ra i Dec do właściwej pozycji czyli GoTo. Później już "tylko" prowadzenie i fotografowanie. Cztery silniki i komplikacja sterowania nie jest mała ale przynajmniej nie trzeba walczyć z niedokładnością ręcznego ustawienia na biegun, gdzie przy małych mobilnych montażach nieostrożny ruch ręką wymusza ponowną regulację i oczywiście nie byłaby potrzebna widoczność bieguna.

 

Jeśli zdecydujesz się na opracowywanie sterownika do montażu możesz pomyśleć także nad GoTo a docelowo zrobisz całkowicie zautomatyzowany montaż do krótkich ogniskowych ? 

Wszystko, co oddaje nam kilkanaście cennych minut z bezchmurnych polskich nocy jest bardzo pożądane :emotion-5:

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AMR napisał:

jak potrzebujesz, mam dwa komplety oryginalnych silników do EQ5 :) leżą i kwiczą, a jak mogą się przydać przy "produkcji" ... ;)

Na razie działa to świetnie na silnikach od DF. Masz te od wersji SynScan? Hmm, pewnie nie zaszkodziłoby się im przyglądnąć :)

2 godziny temu, RMK napisał:

Głowica oprócz standardowego napędu osi montażu Ra i Dec miała posiadać regulowaną platformę oraz sterowanie Alt/Az w celu pełnej automatyzacji pozycjonowania.

Hmm, jak dotąd czytałem tylko o jednej próbie realizacji tego zagadnienia, czyli napędu alt-az do bieguna. Był to jednak bardzo duży montaż, a z tego dodatkowego napędu nic nie wyszło :) Faktycznie chyba nie istnieje jeszcze nic tego typu (choć kto wie, co ATMowcy zza wielkiej wody wymyślili). Pojawia się tu kluczowe pytanie - dlaczego?

a)jest to trudne i nikomu się jeszcze nie udało

b)jest to za drogie, żeby miało sens

c)jest za duże i za ciężkie, żeby dało się zastosować

 

Powód pierwszy bym odrzucił od razu no i pozostają te mniej optymistycznie napawające... Jeśli chodzi o mój punkt widzenia, to zgodzę się, że bardzo chętnie bym czegoś takiego użył. Ale obawiam się, że może się to okazać faktycznie nieopłacalne, szczególnie do małych montaży. No i w takim adventurerze to zapewne powiększyłoby go ze dwa razy, co nie ma sensu. Myślę, że można by zrobić coś takiego dla montaży pokroju HEQ5, NEQ6. Taki nowy klin paralaktyczny do podmiany. No bo robienia całego montażu to ja się nie podejmuję :)

2 godziny temu, RMK napisał:

Włączasz. Oprogramowanie sterując silnikami platformy Alt-Az z zamontowaną głowicą wykonuje ekspozycje w różnych częściach nieba za pomocą kamery wyrównując oś montażu na biegun (nie musi być widoczny). Kolejny etap to wybór obiektu i obrót Ra i Dec do właściwej pozycji czyli GoTo. Później już "tylko" prowadzenie i fotografowanie. Cztery silniki i komplikacja sterowania nie jest mała ale przynajmniej nie trzeba walczyć z niedokładnością ręcznego ustawienia na biegun, gdzie przy małych mobilnych montażach nieostrożny ruch ręką wymusza ponowną regulację i oczywiście nie byłaby potrzebna widoczność bieguna.

Jakby nie patrzeć, mamy na rynku rozwiązanie PoleMaster, które uwalnia nas od konieczności patrzenia do lunetki (ale kręcić musimy śrubami nadal ręcznie), mamy też rozwiązanie Meade StarLock, które uwalnia nas od konieczności alignowania GOTO. Rozumiem, że marzy Ci się połączenie tych dwóch + napęd osi polarnej + zabudowanie tego w montażu :) Cóż, to bardzo rozbudowany projekt. Byłoby to pchnięcie świata astronomii do przodu o dobre kilka lat.

 

Podsumowując, obawiam się, że do małych, mobilnych montaży będzie to zbyt duże i drogie, ewentualnie do średnich miałoby sens. Bo już duże stacjonarne montaże ustawia się raz na zawsze i tu również nie ma sensu się w to bawić.

3 godziny temu, RMK napisał:

Jeśli zdecydujesz się na opracowywanie sterownika do montażu możesz pomyśleć także nad GoTo a docelowo zrobisz całkowicie zautomatyzowany montaż do krótkich ogniskowych ? 

Kolejnym etapem będzie integracja mojego napędu z EQMod i GOTO z komputera. Coś jak AstroEQ, ale z możliwością również autonomicznej pracy (tracking i ręczne kręcenie bez PC). Autonomiczne goto to już odległa przyszłość i nie wiem, czy znajdę tyle czasu, aby to opracować (i nie wiem, czy to będzie miało sens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.