Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Na razie działa to świetnie na silnikach od DF. Masz te od wersji SynScan? Hmm, pewnie nie zaszkodziłoby się im przyglądnąć :)

Mam obie wersje :)

 

5 minut temu, MateuszW napisał:

Taki nowy klin paralaktyczny do podmiany. No bo robienia całego montażu to ja się nie podejmuję :)

Budowa FASTRONA to raptem kilka desek na krzyż :P największy problem to precyzja wykonania, zdaje się pan Janusz dokładne plany ma na swojej stronie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MateuszW napisał:

Faktycznie chyba nie istnieje jeszcze nic tego typu (choć kto wie, co ATMowcy zza wielkiej wody wymyślili). Pojawia się tu kluczowe pytanie - dlaczego?

a)jest to trudne i nikomu się jeszcze nie udało

b)jest to za drogie, żeby miało sens

c)jest za duże i za ciężkie, żeby dało się zastosować

Zapomniałeś o punkcie d) zadowolone firmy raczej powoli inwestują w nowinki bo aktualny sprzęt sprzedaje się dobrze.

Zwróć uwagę, co dzieje się na rynku:  SkyWatcher do pilotów funkcje wyrównania oraz śledzenia na Słońce wprowadził ponad 10 lat później niż była ona dostępna w pilotach NexStar Celestrona, a samą elektronikę silników i pilota przystosowaną do pełnego flashowania wprowadził 12 lat po poprzedniej konstrukcji. Port USB w montażu pojawił się dopiero, gdy zaczęło go brakować w laptopach i narzekali klienci... Nawet zmiana mechaniczna w wersjach AZ-EQ5 w stosunku do HEQ5 ma kilka braków np. pozycjonowanie ślimaka i ślimacznicy tylko częściowo zrobione zgodnie z zasadami sztuki ale może o tym kiedyś w innym wątku ;)

Takich przykładów mógłbym dać całą listę.

 

10 godzin temu, AMR napisał:

Budowa FASTRONA to raptem kilka desek na krzyż :P największy problem to precyzja wykonania, zdaje się pan Janusz dokładne plany ma na swojej stronie :)

Właśnie - tu jest sedno sprawy - precyzja wykonania. Właśnie dlatego wydaje mi się, że dla krótkich ogniskowych i sprzętu o niewielkiej wadze byłby to strzał w 10, no może 9. Zautomatyzowany klin + przykręcony na to StarAdventurer + soft na komputerku typu RPi (który ma spore możliwości i chyba mógłby wykonać astrometrię aby odnaleźć swoje ustawienie we wszechświecie ;) ) jako pierwszy kamień milowy projektu a docelowo wszystko w ładnej obudowie wykonanej prototypowo na drukarce 3D...

 

Przepraszam za lekki OT. Rozmarzyłem się. Gdyby mój PESEL nie zaczynał się na 6 to pewnie bym spróbował. Mateusz, rozeznaj temat. W Twoim młodym wieku może to być pierwszy patent. Jeśli się podejmiesz w przyszłości poproszę jeden egzemplarz z wygrawerowanymi podziękowaniami ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 24.07.2017 o 08:30, RMK napisał:

Przepraszam za lekki OT. Rozmarzyłem się. Gdyby mój PESEL nie zaczynał się na 6 to pewnie bym spróbował. Mateusz, rozeznaj temat. W Twoim młodym wieku może to być pierwszy patent. Jeśli się podejmiesz w przyszłości poproszę jeden egzemplarz z wygrawerowanymi podziękowaniami ;)

Jasne, grawerowanie się załatwi :) Cóż, temat wart przemyślenia to na pewno. Zgoda stuprocentowa, że innowacja w świecie astro to coś niespotykanego. Tylko mam nadzieję, że będę miał kiedy się tym zająć, bo jak na razie to za dużo tych projektów mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, w związku z przygotowaniami na zaćmienie i samym wyjazdem, w najbliższym czasie nie będę w stanie realizować nowych zamówień. Wracam na początku września.

Niestety, raczej nie zdążę też dopracować tej kompensacji temperatury, wybaczcie, ale nie wyrabiam się... Myślami jestem już w USA, a tyle jeszcze trzeba przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Panowie i Panie, w związku z przygotowaniami na zaćmienie i samym wyjazdem, w najbliższym czasie nie będę w stanie realizować nowych zamówień. Wracam na początku września.

Niestety, raczej nie zdążę też dopracować tej kompensacji temperatury, wybaczcie, ale nie wyrabiam się... Myślami jestem już w USA, a tyle jeszcze trzeba przygotować.

Daj to na githaba, zarobi się brancza, strzeli co tam potrzeba, napisz tylko jak zdebrikować w razie co diwajsa i tyle :P

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
14 godzin temu, AdamK napisał:

A jak to działa?  

To okno z lewej służy właśnie do uczenia. Tak, jak zauważyłeś, focuser nie wie, kiedy ostrość jest ok, więc trzeba mu to powiedzieć. Tak więc na początku pewnej nocy ustawiasz ostrość, klikasz "dodaj pomiar", czekasz aż temperatura trochę spadnie, wyostrzasz i znowu robisz pomiar itd, aż do rana (oczywiście focisz w międzyczasie :) ). Najlepiej, aby temperatura zmieniała sie dość znacznie tej nocy.

Teraz mój sterownik oblicza sobie współczynnik rozszerzalności i możesz używać kompensacji w kolejne noce. Aby poprawić pomiar, można go powtórzyć w kilka nocy, stąd wybór grup.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, RMK napisał:

Docelowo da się zrobić automat dla ślepych i leniwych, którzy wzrokowo nie są w stanie ocenić ostrości ;) ?

Dla takich stworzono np focusmax :) Sposób ostrzenia przy uczeniu kompensacj8 jest taki sam, jak normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

To okno z lewej służy właśnie do uczenia. Tak, jak zauważyłeś, focuser nie wie, kiedy ostrość jest ok, więc trzeba mu to powiedzieć. Tak więc na początku pewnej nocy ustawiasz ostrość, klikasz "dodaj pomiar", czekasz aż temperatura trochę spadnie, wyostrzasz i znowu robisz pomiar itd, aż do rana (oczywiście focisz w międzyczasie :) ). Najlepiej, aby temperatura zmieniała sie dość znacznie tej nocy.

Teraz mój sterownik oblicza sobie współczynnik rozszerzalności i możesz używać kompensacji w kolejne noce. Aby poprawić pomiar, można go powtórzyć w kilka nocy, stąd wybór grup.

Przewidziałem to!

Dlatego od pół roku, zawsze kiedy ostrzę, zapisuję temperaturę i krok fokusera. Mam już wystarczającą ilość informacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamK napisał:

Przewidziałem to!

Dlatego od pół roku, zawsze kiedy ostrzę, zapisuję temperaturę i krok fokusera. Mam już wystarczającą ilość informacji!

A masz pewność, ze każdej nocy focuser jest identycznie wyzerowany, a kamera identycznie wsadzona w wyciąg? Jeśli występuje jakiś offset miedzy pomiarami, to nic z tego nie wyjdzie. Generalnie pewność mozna mieć robiąc pomiary jednej nocy, tj bez demontażu kamery. Można łączyć pomiary z kilku nocy dzieląc je na grupy, tylko każda z nich musi mieć co najmniej dwa, a najlepiej 3.

Kwestię powtażalnosci montażu kamery i zerowania focusera trzeba będzie ustalić doswiadczalnie, sam nie wiem, czego sie spodziewać.

Wrzuć swoje pomiary do Excela i narysuj wykres xy :) Jako x przyjmij temperaturę, a jako y pozycje. Jesli ułoży sie mniej wiecej w linie, to znaczy, ze coś z tego bedzie :)

 

Osobna kwestia to samo wyliczenie współczynnika. Na razie zaimplementowałem to jako regresje liniową metodą najmniejszych kwadratów, ale nie dam głowy, ze zależność pozycji od temperatury jest całkiem liniowa :) Na pewno samo rozszerzanie sie tuby jest liniowe, ale zmiana ogniskowej LG to juz nie wiem (a to drugi czynnik zmieniający nam ostrość).

To wszystko trzeba bedzie posprawdzac doświadczalne. Oczywiście uwagi teoretyczne również mile widziane. Sam zastanowię sie, jak opisać matematycznie, co sie dzieje podczas rozszerzania paraboloidy obrotowej :) A moze ogniskowa zostaje stałą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tayson napisał:

Co się stanie gdy czujnik temp/wilg pokryje rosa, cały popłynie przez to w wodzie.

Nadal będzie prawidłowo pokazywał temp? 

Nie zdarzyło mi się, żeby czujnik nagle zaczął pokazywać dziwne wartości wilgotności. Rosą musiałby się pokryć sam układ, który jest pod tą kratką, a ona działa jak odrośnik. Na temperaturę to nie ma żadnego wpływu. Generalnie jedyne, co mogłoby się stać to po prostu uszkodzenie, a warunki pracy czujnika to 100% wilgotności, także nic się dziać nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AMR napisał:

Hmmm tylko przeostrzenie podczas fot może grozić zawałem ;-) jakaś opcja 'na znak sygnał'?

Mówisz o tym, że przeostrzenie w czasie ekspozycji ją zepsuje? Wydaje mi się, że nie powinno, prędkość przeostrzania będzie ustawiona jako minimalna. Wówczas w zasadzie nie występują drgania. Inną opcją byłoby robienie korekty na sygnał, tj jakiś przycisk do tego, ale trochę mało to automatyczne... Innej opcji nie widzę, może masz pomysł?

Myślę, że kompensację trzeba będzie sprawdzić w praktyce i to przez wiele osób, co da nam jakiś obraz, jak rozwiązać pewne kwestie najlepiej. Ale wszelkie pomysły już teraz są mile widziane.

Generalnie chcę zrobić tak, żeby kompensacja działała również bez PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A masz pewność, ze każdej nocy focuser jest identycznie wyzerowany, a kamera identycznie wsadzona w wyciąg? Jeśli występuje jakiś offset miedzy pomiarami, to nic z tego nie wyjdzie. Generalnie pewność mozna mieć robiąc pomiary jednej nocy, tj bez demontażu kamery. Można łączyć pomiary z kilku nocy dzieląc je na grupy, tylko każda z nich musi mieć co najmniej dwa, a najlepiej 3.

Kwestię powtażalnosci montażu kamery i zerowania focusera trzeba będzie ustalić doswiadczalnie, sam nie wiem, czego sie spodziewać.

Wrzuć swoje pomiary do Excela i narysuj wykres xy :) Jako x przyjmij temperaturę, a jako y pozycje. Jesli ułoży sie mniej wiecej w linie, to znaczy, ze coś z tego bedzie :)

 

Osobna kwestia to samo wyliczenie współczynnika. Na razie zaimplementowałem to jako regresje liniową metodą najmniejszych kwadratów, ale nie dam głowy, ze zależność pozycji od temperatury jest całkiem liniowa :) Na pewno samo rozszerzanie sie tuby jest liniowe, ale zmiana ogniskowej LG to juz nie wiem (a to drugi czynnik zmieniający nam ostrość).

To wszystko trzeba bedzie posprawdzac doświadczalne. Oczywiście uwagi teoretyczne również mile widziane. Sam zastanowię sie, jak opisać matematycznie, co sie dzieje podczas rozszerzania paraboloidy obrotowej :) A moze ogniskowa zostaje stałą?

Tak, mam pewność, że jest powtarzalność. Za każdym razem kamera siedzi identycznie - bo tak to wymyśliłem, że inaczej się nie da.

Zerowanie fokusera też nie wygląda źle - czasem po powrocie do punktu wyjścia jest różnica około 10 kroków.

Moje pomiary, które zbieram od dłuższego czasu, ładnie układają się dość lniowo na wykresie, więc są jak najbardziej przydatne. Sprawdzałem to już dawno, bo też nie miałem pewności, czy te dane będą do czegokolwiek przydatne. Zresztą kilkakrotnie już korzystałem z nich podczas nocy kiedy były duże różnice temperatur. Wtedy często zamiast od nowa ostrzyć, po prostu przestawiam fokuser o obliczoną liczbę kroków. Wszystko trwa kilka sekund zamiast kilku - kilkunastu minut.

W związku z tym, dla mnie ważne jest, aby Twój sterownik miał możliwość wpisywania parametrów również z klawiatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AdamK napisał:

Tak, mam pewność, że jest powtarzalność. Za każdym razem kamera siedzi identycznie - bo tak to wymyśliłem, że inaczej się nie da.

Zerowanie fokusera też nie wygląda źle - czasem po powrocie do punktu wyjścia jest różnica około 10 kroków.

Moje pomiary, które zbieram od dłuższego czasu, ładnie układają się dość lniowo na wykresie, więc są jak najbardziej przydatne. Sprawdzałem to już dawno, bo też nie miałem pewności, czy te dane będą do czegokolwiek przydatne. Zresztą kilkakrotnie już korzystałem z nich podczas nocy kiedy były duże różnice temperatur. Wtedy często zamiast od nowa ostrzyć, po prostu przestawiam fokuser o obliczoną liczbę kroków. Wszystko trwa kilka sekund zamiast kilku - kilkunastu minut.

W związku z tym, dla mnie ważne jest, aby Twój sterownik miał możliwość wpisywania parametrów również z klawiatury.

Ok, to bardzo dobra wiadomość. Tak, będzie można wpisać wszystko ręcznie. A z ciekawości, ile kroków przypada na stopień u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AMR napisał:

z innej beczki, ale może się przydać w takiej sytuacji - cośjak focusmax, ale nie wymagającego ccdcośtam czy maxima? podpinam kamerę po ascom :)

Ze znanych mi tylko APT. Może on sterować kamerami ASCOM z tego, co wiem. Ale jego sposób ostrzenia jest dużo prostszy, niż FM. Prostszy, czyli wolniejszy, ale jak z precyzją, tego nie wiem.

11 minut temu, AMR napisał:

hmmm tak teraz zobaczyłem podobną rzecz u Jola w jego AL (post na fejsie) - może ma w temacie jakieś doświadczenie ...

Hmm, pogadam z nim. U jolo z tego, co kojarzę jest stosowane sterowanie bez mikrokroków, co może generować niewielkie drgania. Ale może jest jeszcze jakiś haczyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MateuszW napisał:

Ze znanych mi tylko APT

tylko ten mechanizm w APT trochę "biedny", dane co prawda są - można w excella zapodać i sobie oglądać - tylko mam nie jako zastrzeżenia co do efektów ;) , SharpCap ma już lepiej - nawet z maską Bahtinowa - tu można wizualnie "grafik obczaić, a patrząc na fejsową stronkę 3.1 będzie dodatkowo odpicowany :) tylko tu z obsługą tochę nie halo - brak planów itp (są skrypty ale nie bardzo mnie ciągnie do pytona ;) ).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AMR napisał:

tylko ten mechanizm w APT trochę "biedny", dane co prawda są - można w excella zapodać i sobie oglądać - tylko mam nie jako zastrzeżenia co do efektów ;) , SharpCap ma już lepiej - nawet z maską Bahtinowa - tu można wizualnie "grafik obczaić, a patrząc na fejsową stronkę 3.1 będzie dodatkowo odpicowany :) tylko tu z obsługą tochę nie halo - brak planów itp (są skrypty ale nie bardzo mnie ciągnie do pytona ;) ).

No ja APT nie chciałem nazywać "biedny" :) Ale pewnie jest, jak mówisz, nie testowałem go, jedynie intuicyjnie uznałem, że musi być mniej precyzyjny. Z alternatyw przypomniał mi się jeszcze SIPS: http://www.gxccd.com/cat?id=146. Na FA był jakiś wątek na jego temat. W każdym razie darmowy i coś jak Maxim, jednak nie instalowałem go. Myślę, że warto sprawdzić.

A kompensację chcę zrobić tak, żeby nie było konieczności odpalania Excela :)

8 minut temu, AdamK napisał:

Tak na szybko teraz policzyłem. Około 45 kroków/ / stopień.

Ok, no to całkiem "przyjemna" wartość, że tak powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.