Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm tylko przeostrzenie podczas fot może grozić zawałem ;-) jakaś opcja 'na znak sygnał'?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, AMR napisał:

Hmmm tylko przeostrzenie podczas fot może grozić zawałem ;-) jakaś opcja 'na znak sygnał'?

Mówisz o tym, że przeostrzenie w czasie ekspozycji ją zepsuje? Wydaje mi się, że nie powinno, prędkość przeostrzania będzie ustawiona jako minimalna. Wówczas w zasadzie nie występują drgania. Inną opcją byłoby robienie korekty na sygnał, tj jakiś przycisk do tego, ale trochę mało to automatyczne... Innej opcji nie widzę, może masz pomysł?

Myślę, że kompensację trzeba będzie sprawdzić w praktyce i to przez wiele osób, co da nam jakiś obraz, jak rozwiązać pewne kwestie najlepiej. Ale wszelkie pomysły już teraz są mile widziane.

Generalnie chcę zrobić tak, żeby kompensacja działała również bez PC.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

hmmm tak teraz zobaczyłem podobną rzecz u Jola w jego AL (post na fejsie) - może ma w temacie jakieś doświadczenie ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, MateuszW napisał:

A masz pewność, ze każdej nocy focuser jest identycznie wyzerowany, a kamera identycznie wsadzona w wyciąg? Jeśli występuje jakiś offset miedzy pomiarami, to nic z tego nie wyjdzie. Generalnie pewność mozna mieć robiąc pomiary jednej nocy, tj bez demontażu kamery. Można łączyć pomiary z kilku nocy dzieląc je na grupy, tylko każda z nich musi mieć co najmniej dwa, a najlepiej 3.

Kwestię powtażalnosci montażu kamery i zerowania focusera trzeba będzie ustalić doswiadczalnie, sam nie wiem, czego sie spodziewać.

Wrzuć swoje pomiary do Excela i narysuj wykres xy :) Jako x przyjmij temperaturę, a jako y pozycje. Jesli ułoży sie mniej wiecej w linie, to znaczy, ze coś z tego bedzie :)

Osobna kwestia to samo wyliczenie współczynnika. Na razie zaimplementowałem to jako regresje liniową metodą najmniejszych kwadratów, ale nie dam głowy, ze zależność pozycji od temperatury jest całkiem liniowa :) Na pewno samo rozszerzanie sie tuby jest liniowe, ale zmiana ogniskowej LG to juz nie wiem (a to drugi czynnik zmieniający nam ostrość).

To wszystko trzeba bedzie posprawdzac doświadczalne. Oczywiście uwagi teoretyczne również mile widziane. Sam zastanowię sie, jak opisać matematycznie, co sie dzieje podczas rozszerzania paraboloidy obrotowej :) A moze ogniskowa zostaje stałą?

Tak, mam pewność, że jest powtarzalność. Za każdym razem kamera siedzi identycznie - bo tak to wymyśliłem, że inaczej się nie da.

Zerowanie fokusera też nie wygląda źle - czasem po powrocie do punktu wyjścia jest różnica około 10 kroków.

Moje pomiary, które zbieram od dłuższego czasu, ładnie układają się dość lniowo na wykresie, więc są jak najbardziej przydatne. Sprawdzałem to już dawno, bo też nie miałem pewności, czy te dane będą do czegokolwiek przydatne. Zresztą kilkakrotnie już korzystałem z nich podczas nocy kiedy były duże różnice temperatur. Wtedy często zamiast od nowa ostrzyć, po prostu przestawiam fokuser o obliczoną liczbę kroków. Wszystko trwa kilka sekund zamiast kilku - kilkunastu minut.

W związku z tym, dla mnie ważne jest, aby Twój sterownik miał możliwość wpisywania parametrów również z klawiatury.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

z innej beczki, ale może się przydać w takiej sytuacji - cośjak focusmax, ale nie wymagającego ccdcośtam czy maxima? podpinam kamerę po ascom :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, AdamK napisał:

Tak, mam pewność, że jest powtarzalność. Za każdym razem kamera siedzi identycznie - bo tak to wymyśliłem, że inaczej się nie da.

Zerowanie fokusera też nie wygląda źle - czasem po powrocie do punktu wyjścia jest różnica około 10 kroków.

Moje pomiary, które zbieram od dłuższego czasu, ładnie układają się dość lniowo na wykresie, więc są jak najbardziej przydatne. Sprawdzałem to już dawno, bo też nie miałem pewności, czy te dane będą do czegokolwiek przydatne. Zresztą kilkakrotnie już korzystałem z nich podczas nocy kiedy były duże różnice temperatur. Wtedy często zamiast od nowa ostrzyć, po prostu przestawiam fokuser o obliczoną liczbę kroków. Wszystko trwa kilka sekund zamiast kilku - kilkunastu minut.

W związku z tym, dla mnie ważne jest, aby Twój sterownik miał możliwość wpisywania parametrów również z klawiatury.

Ok, to bardzo dobra wiadomość. Tak, będzie można wpisać wszystko ręcznie. A z ciekawości, ile kroków przypada na stopień u Ciebie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, AMR napisał:

z innej beczki, ale może się przydać w takiej sytuacji - cośjak focusmax, ale nie wymagającego ccdcośtam czy maxima? podpinam kamerę po ascom :)

Ze znanych mi tylko APT. Może on sterować kamerami ASCOM z tego, co wiem. Ale jego sposób ostrzenia jest dużo prostszy, niż FM. Prostszy, czyli wolniejszy, ale jak z precyzją, tego nie wiem.

11 minut temu, AMR napisał:

hmmm tak teraz zobaczyłem podobną rzecz u Jola w jego AL (post na fejsie) - może ma w temacie jakieś doświadczenie ...

Hmm, pogadam z nim. U jolo z tego, co kojarzę jest stosowane sterowanie bez mikrokroków, co może generować niewielkie drgania. Ale może jest jeszcze jakiś haczyk...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 minut temu, MateuszW napisał:

Ze znanych mi tylko APT

tylko ten mechanizm w APT trochę "biedny", dane co prawda są - można w excella zapodać i sobie oglądać - tylko mam nie jako zastrzeżenia co do efektów ;) , SharpCap ma już lepiej - nawet z maską Bahtinowa - tu można wizualnie "grafik obczaić, a patrząc na fejsową stronkę 3.1 będzie dodatkowo odpicowany :) tylko tu z obsługą tochę nie halo - brak planów itp (są skrypty ale nie bardzo mnie ciągnie do pytona ;) ).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
47 minut temu, MateuszW napisał:

Ok, to bardzo dobra wiadomość. Tak, będzie można wpisać wszystko ręcznie. A z ciekawości, ile kroków przypada na stopień u Ciebie?

Tak na szybko teraz policzyłem. Około 45 kroków/ / stopień.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
27 minut temu, AMR napisał:

tylko ten mechanizm w APT trochę "biedny", dane co prawda są - można w excella zapodać i sobie oglądać - tylko mam nie jako zastrzeżenia co do efektów ;) , SharpCap ma już lepiej - nawet z maską Bahtinowa - tu można wizualnie "grafik obczaić, a patrząc na fejsową stronkę 3.1 będzie dodatkowo odpicowany :) tylko tu z obsługą tochę nie halo - brak planów itp (są skrypty ale nie bardzo mnie ciągnie do pytona ;) ).

No ja APT nie chciałem nazywać "biedny" :) Ale pewnie jest, jak mówisz, nie testowałem go, jedynie intuicyjnie uznałem, że musi być mniej precyzyjny. Z alternatyw przypomniał mi się jeszcze SIPS: http://www.gxccd.com/cat?id=146. Na FA był jakiś wątek na jego temat. W każdym razie darmowy i coś jak Maxim, jednak nie instalowałem go. Myślę, że warto sprawdzić.

A kompensację chcę zrobić tak, żeby nie było konieczności odpalania Excela :)

8 minut temu, AdamK napisał:

Tak na szybko teraz policzyłem. Około 45 kroków/ / stopień.

Ok, no to całkiem "przyjemna" wartość, że tak powiem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Teraz, MateuszW napisał:

No ja APT nie chciałem nazywać "biedny"

Ivo obiecał, że zrobi wsparcie dla Nikona a potem się bierze za "ostrość" - teoretycznie w grudniu nowa wersja ;) będę lobbował :P

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

co do SIPS-a - mam, ale obsługa mnie powala ;) może pełnię osiąga z kamerami Moravian...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 minut temu, AMR napisał:

Ivo obiecał, że zrobi wsparcie dla Nikona a potem się bierze za "ostrość" - teoretycznie w grudniu nowa wersja ;) będę lobbował :P

O widzisz, nie pomyślałem, żeby go męczyć o Nikony :) Bardzo dobra wiadomość! No i z ostrością też fajnie. Jakby szukał beta testerów - daj mu znać :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

dzisiaj poszła wersja 3.40 ze wsparciem :P

• Kocham 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
31 minut temu, AMR napisał:

dzisiaj poszła wersja 3.40 ze wsparciem :P

O żesz ty! Działa! I to jeszcze z moim D7500, którego na razie nie obsługuje żaden program, włącznie z Photoshopem :) Chyba zaraz skrobnę do Ivo jakieś podziękowania, nie wiem, może kartkę świąteczną, czy coś wyślę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak mnie natchnęło to wsparcie dla Nikona, że rzucam wszelkie dostępne środki (czasowe :) ) na pisanie softu do DreamFocusera :)

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przy okazji jeszcze jedna wiadomość. Co najmniej dwie osoby pisały do mnie w sprawie awaryjnego zapisywania pozycji focusera w przypadku utraty zasilania. Chodzi o sytuację, gdy np focuser znajduje się przy stacjonarnym sprzęcie i takie wyłączenie powoduje utratę wyzerowania pozycji i niewiedzę, gdzie focuser się znajduje (a użytkownik potencjalnie nie może pójść tego zwyczajnie zobaczyć).

Sprawa nie jest łatwa, stąd jeszcze nie została rozwiązana, ale pojawiła się nadzieja. Policzyłem właśnie, że (prawdopodobnie) ilość prądu zgromadzona w kondensatorach filtrujących wystarczy do przeprowadzenia takiego zapisu pozycji do pamięci. Takie rozwiązanie jest raczej dość znane w świecie mikrokontrolerów i nie jest to żadne odkrycie, jednak w tym wypadku taka opcja nie została przewidziana na początku (podczas projektowania płytki) przez co mamy bardzo mało prądu w kondensatorach i bardzo duży problem z ograniczeniem zużycia prądu przez układ. Jednak jak mówiłem, prawdopodobnie uda się zmieścić.

Jednak nie wszystko na raz, najpierw skończę kompensację temperatury :) A swoją drogą, właśnie sobie uświadomiłem, że można by na tym temacie napisać do najmniej pracę inżynierską z jakiś metod aproksymacyjno-filtrujących :) Otóż (jeśli mówimy o stosowaniu kompensacji, już po "nauczeniu") zamiast naiwnie odczytywać temperaturę co jakiś czas i przesuwać wyciąg stosowanie do bieżącej wartości, można pójść krok dalej - wyliczyć krzywą zmiany temperatury w ciągu nocy i poruszać wyciągiem zgodnie z tą krzywą. Oczywiście bieżąca temperatura będzie wpływać na kształt krzywej, ale nie całkowicie, tzn model będzie starał się wyodrębnić tylko powolne, systematyczne zmiany i usunąć drobne oscylacje wynikające np z dmuchnięcia na czujnik, czy samego szumu odczytu. Szczerze mówiąc chyba nikt nie opracował takiej metody kompensacji (może ktoś słyszał o takim czymś?). Cóż, może w przyszłości pomyślę również nad tym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie jestem zorientowany jak wykonałeś kontrolę napięcia zasilania całego DreamFocusera. Rozumiem, że chcesz szybko przepisać pozycję z rejestru do pamięci. Jest jednak większy problem. Jeśli zanik napięcia nastąpi w czasie ostrzenia to zanim przepiszesz pozycję musisz jeszcze natychmiast zatrzymać silnik i odciąć mu zasilanie aby pozycja była zgodna z rzeczywistością. Chyba, że masz dodatkowy komparator (programowy lub układowy), który już wcześniej zatrzyma silnik...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, RMK napisał:

Nie jestem zorientowany jak wykonałeś kontrolę napięcia zasilania całego DreamFocusera. Rozumiem, że chcesz szybko przepisać pozycję z rejestru do pamięci. Jest jednak większy problem. Jeśli zanik napięcia nastąpi w czasie ostrzenia to zanim przepiszesz pozycję musisz jeszcze natychmiast zatrzymać silnik i odciąć mu zasilanie aby pozycja była zgodna z rzeczywistością. Chyba, że masz dodatkowy komparator (programowy lub układowy), który już wcześniej zatrzyma silnik...

Akurat z silnikiem nie ma problemu, znaczy się jest inny, poważniejszy :) W czasie zaniku zasilania silnik prawie na pewno nie będzie w stanie wykonać już żadnego ruchu, pobiera tak dużo prądu z punktu widzenia dostępnych pojemności, że je od razu rozładuje. A jeśli nie, to spokojnie mogę uśpić momentalnie cały kontroler silnika. Problem jest inny, ale z nim się już nie da nic zrobić - mikrokroki. Otóż przy zaniku zasilania silnik przeskakuje na stabilną pozycję (z mikrokroku na pełny krok). Problem w tym, że w wielu przypadkach nie da się przewidzieć, w którą stronę nastąpi przeskok. Z tego powodu można założyć, że pozycja zapisana przy zaniku zasilania będzie się zgadzać tylko "mniej więcej" tzn z dokładnością do 32 mikrokroków. I z tym się trzeba pogodzić, w końcu to jest opcja awaryjna. W normalnym użytkowaniu należy zrobić parkowanie, które to ustawia silnik w stabilnej pozycji i dzięki temu jest ona dokładnie znana po ponownym uruchomieniu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przyznam ze nie bardzo rozumiem po co tak dokładnie zapisywać pozycję fokusera w przypadku utraty zasilania. Przeciez ewentualna roznica kilku czy tez nawet kilkudziesieciu krokow wobec poprzedniej pozycji nie ma znaczenia w dalszej pracy. I tak na nowo nalezy wykonac procedurę ostrzenia a ewentualne zapamietane wartosci punktu ostrosci dla filtrow to  ofsety a nie wartosci bezwzględne położenia fokusera.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta