Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, MateuszW napisał:
  • Funkcja zapamiętywania pozycji po wyłączeniu zasilania.
  • Możliwość odblokowania limitu po wyzerowaniu pozycji (aby odzyskać możliwość swobodnego kręcenia).
  • Kompensacja luzu (backlash).
  • Możliwość przeskalowania pozycji silnika w celu zmniejszenia wartości, na jakich się operuje (w przypadku napędzania przez przekładnię nie musimy już operować ogromnymi pozycjami).

Czy powyższe funkcje są ogarniane przez firmware (i np. da się je ustawić z pilota), czy raczej wymagają nowego sterownika żeby działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Długosz napisał:

Czy powyższe funkcje są ogarniane przez firmware (i np. da się je ustawić z pilota), czy raczej wymagają nowego sterownika żeby działać?

Wszystko jest zaimplementowane w ramach firmware i można konfigurować nowe parametry z pilota. W sterowniku trzeba by jedynie dodać możliwość edycji nowych parametrów, ale i bez tego będzie to działo. Podeślę Ci konkrety na PW, jeśli masz czas dodać to do Indi :)

W dniu 16.01.2020 o 21:37, AdamK napisał:

Mateusz, czy możesz do programu nadzorującego DreamFokuser dopisać funkcję, która umożliwi cofnięcie wyciągu o zadaną ilość kroków, ale funkcja ta nie będzie kierować się wskazania mi licznika?

U mnie liczba kroków w jedną stronę różni się od liczby kroków z powrotem do punktu wyjścia, tzn. po zaparkowaniu wyciągu nawet jeśli licznik pokaże "zero" (najczęściej jednak pokazuje liczbę od 8 do 16), to pozostaje jeszcze ułamek milimetra do pozycji początkowej wyciągu.Moim setupem steruję zdalnie i nie widzę ile jest wysunięty wyciąg poza pozycję początkową.

Taka dodatkowa funkcja pozwoliłaby kasować te różnice na początku, zanim zacznę ostrzyć.

 W nowym firmware możesz wybrać "odblokuj limit", następnie cofnąć wyciąg o wybraną wartość (w panelu kontrolnym) i dać "zeruj". Wtedy przesunie się punkt początkowy. Ale zamiast tego spróbuj ustawić odpowiedni backlash, gdyż prawdopodobnie ta różnica wynika własnie z luzu.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yozue napisał:

edit: wszytko działa, wystarczyło instrukcje przeczytać :lame:

 

Co co za plik który mi brakuje?

Działa? Powinno się samo zainstalować po użyciu nowego instalatora. Jak nie to rozdział "instalacja sterowników bootloadera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Działa? Powinno się samo zainstalować po użyciu nowego instalatora. Jak nie to rozdział "instalacja sterowników bootloadera".

Samo się nie zainstalowało, pomógł dział taki jak piszesz "Instalacja sterowników bootloadera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowa wersja 5.1 firmware i sterownika ascom jest dostępna do pobrania: https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?usp=sharing

 

Poprawiłem kilka błędów:

-"znikanie" panelu kontrolnego ascom w niektórych sytuacjach

-zła kolejność znaków przy ustawianiu nazwy silnika

-złe wartości początkowe backlashu i przeskalowania przy przywracaniu ustawień fabrycznych i po aktualizacji

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Jak na chwile obecna wygląda możliwość kupna DF? SW Crayford 2" 1:10

Od niedawna jestem aktywny na FA - robinek72 i tez od niedawna zerkam w niebo więc wybacz pytanie Czy mogę użyć DF bez komputera tylko przy wizualu - na razie raczkuje również w astrofoto i wizual wciąż mnie bawi ;)

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robinek72 napisał:

@MateuszW Jak na chwile obecna wygląda możliwość kupna DF? SW Crayford 2" 1:10

Od niedawna jestem aktywny na FA - robinek72 i tez od niedawna zerkam w niebo więc wybacz pytanie Czy mogę użyć DF bez komputera tylko przy wizualu - na razie raczkuje również w astrofoto i wizual wciąż mnie bawi ;)

Pozdrawiam

Robert

Zamówienia realizuję na bieżąco, wyślij mi PW.

DF możesz używać bez komputera, z poziomu pilota dostępne są wszystkie funkcje. Taki jest właśnie zamysł, żeby używać go zarówno do foto jak i wizuala :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze rozumiem że mogę sobie dodać do mojego aktualnego zestawu AsiAir z SpaceCatem, możliwość trzymania ostrości przez całą sesję bez potrzeby podłączania DF do kompa (AsiAir nie wspiera focuserów 3rd party)?

 

I druga sprawa, taki uchwyt do silnika to pewnie dałoby radę dorobić na drukarce 3D nie? Bo nie widziałem aby w pierwszym poście było wsparcie dla SpaceCat od WO.

 

EDIT: Dopiero teraz skumałem że ten focuser to głównie do sprzętów z wyciągami, a ten SpaceCat to focus ma helikalny więc trzeba by zrobić to na pasku. Ale raczej doable.

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, beny napisał:

Czyli dobrze rozumiem że mogę sobie dodać do mojego aktualnego zestawu AsiAir z SpaceCatem, możliwość trzymania ostrości przez całą sesję bez potrzeby podłączania DF do kompa (AsiAir nie wspiera focuserów 3rd party)?

Tak, możesz ostrzyć z poziomu pilota, oczywiście wtedy trzeba to robić ręcznie, patrząc na podgląd z kamerki. Dałoby się nawet użyć kompensacji temperatury, choć wyznaczenie współczynnika bez kompa będzie trochę karkołomne.

35 minut temu, beny napisał:

I druga sprawa, taki uchwyt do silnika to pewnie dałoby radę dorobić na drukarce 3D nie? Bo nie widziałem aby w pierwszym poście było wsparcie dla SpaceCat od WO.

Tak, jak masz dostęp do drukarki to jak najbardziej można wydrukować. Ja robię mocowania z nierdzewki ciętej laserowo. Lista dostępnych mocowań to tylko to, co mam już wykonane, ale robiłem też wiele innych niestandardowych uchwytów, jeśli ktoś miał taką potrzebę. Także żaden sprzęt mi nie straszny :) 

37 minut temu, beny napisał:

EDIT: Dopiero teraz skumałem że ten focuser to głównie do sprzętów z wyciągami, a ten SpaceCat to focus ma helikalny więc trzeba by zrobić to na pasku. Ale raczej doable.

Zgadza się, na pasku. Mam z tym też doświadczenie, powstało już kilka rozwiązań do napędzania obiektywów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@MateuszW, czy mógłbyś mi poradzić jak mam wgrać najnowszy firmware, bo nijak zrobić tego nie mogę...

Robię to zdalnie. Sterownik ASCOM zainstalowałem OK, jednak kiedy przystąpiłem do aktuallizacji firmware zaczęły się schody.

Zainstalowałem Java"ę i Flipa, ale pomimo to wywala komunikaty, że nie rozpoznaje Java virtual machine, ani Flipa, który bez Jvy też nie chce się otworzyć...

image.png.528cf6c04621d91dad0daac6f55db945.png

Nie rozumiem dlaczego nie widzi Javy..?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... już znalazłem przyczynę. Wyczytałem, że pewnie należy u mnie zainstalować 32-bitową wersję Javy, bo używam przeglądarki Chrome...

Skąd ja, pospolity użytkownik komputera, miałbym o tym wiedzieć? Czy wszystko muszą robić tak, żeby tylko specjalista się zorientował...?

Ale dobra! Już wszystko gra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW,dzięki za wspaniałe wsparcie software'owe DreamFokusera. To super, że nadal rozwijasz jego możliwości...

 

Mam jednak pytanie dotyczące kompensacji luzu czyli backlash"u:

nie bardzo rozumiem zasady, jak to działa i jak to dobrać, aby ten luzu skasować?

U mnie jest tak, że kiedy zaczynając od zera przesunę wyciąg o np. 3000 kroków to powrót różni się o około 16 - 24 kroki.

Podobnie jest przy większym lub mniejszym wysuwie. Róznica jest podobna...

Próbowałem pod ten parametr podstawiać różne wartości, podobne do różnicy i inne, ale nie zauważyłem poprawy.

W jaki sposób przeprowadzać taką kompensację?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2020 o 01:24, AdamK napisał:

Wyczytałem, że pewnie należy u mnie zainstalować 32-bitową wersję Javy

To raczej wynika z tego, że flip jest 32 bitowy. Podmienię instalkę mojego sterownika, żeby miała zawsze javę, to nie powinno już być takich problemów. Niby to prosta rzecz, a ilość możliwych problemów cały czas mnie zaskakuje...

12 minut temu, AdamK napisał:

nie bardzo rozumiem zasady, jak to działa i jak to dobrać, aby ten luzu skasować?

Koncepcja działania jest taka, że przy zmianie kierunku ruchu, licznik pozycji pomija wartość określoną jako luz - tzn jak kręcisz przyciskami, to najpierw licznik się nie rusza, a po pokonaniu wskazanego luzu idzie dalej. W praktyce, jak ustawiasz na kompie jakąś pozycję, to przy zmianie kierunku wyciąg jest przesuwany o wartość powiększoną o wartość luzu.

15 minut temu, AdamK napisał:

U mnie jest tak, że kiedy zaczynając od zera przesunę wyciąg o np. 3000 kroków to powrót różni się o około 16 - 24 kroki.

Teoretycznie powinieneś wpisać właśnie te 16-24. Przy zmianie kierunku wyciąg przesunie się o tyle więcej. Trudno mi powiedzieć, dlaczego nie widzisz różnicy. Spróbuj eksperymentalnie ustawić tam dużo więcej, żeby zobaczyć na jakiej zasadzie to działa.

 

Generalnie wartość luzu można określić albo "na oko", albo czujnikiem zegarowym / suwmiarką, albo jakimś softem, jak Isset podał wyżej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Hej, spróbuj tego darmowego oprogramowania, ma możliwość mierzenia backlash https://nighttime-imaging.eu/docs/develop/site/advanced/backlashmeasurement/

Dzięki za podpowiedź. Przymierzałem się to programu N.I.N.A., ale póki co nie leży mi... pozostanę przy APT. Backlash spróbuję zmierzyć suwmiarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

To raczej wynika z tego, że flip jest 32 bitowy. Podmienię instalkę mojego sterownika, żeby miała zawsze javę, to nie powinno już być takich problemów. Niby to prosta rzecz, a ilość możliwych problemów cały czas mnie zaskakuje...

Oczywiście moje uwagi na temat Javy nie były pod Twoim adresem, tylko firmy Oracle, która to firmuje

 

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Koncepcja działania jest taka, że przy zmianie kierunku ruchu, licznik pozycji pomija wartość określoną jako luz - tzn jak kręcisz przyciskami, to najpierw licznik się nie rusza, a po pokonaniu wskazanego luzu idzie dalej. W praktyce, jak ustawiasz na kompie jakąś pozycję, to przy zmianie kierunku wyciąg jest przesuwany o wartość powiększoną o wartość luzu.

Teoretycznie powinieneś wpisać właśnie te 16-24. Przy zmianie kierunku wyciąg przesunie się o tyle więcej. Trudno mi powiedzieć, dlaczego nie widzisz różnicy. Spróbuj eksperymentalnie ustawić tam dużo więcej, żeby zobaczyć na jakiej zasadzie to działa.

Pomyślałem, że spróbuję zmierzyć backlash u siebie suwmiarką. Wykonam np. z 10 ruchów drawtube w przód i z powrotem i wtedy wielkość poślizgu się zwielokrotni do wartości możliwej do pomiaru suwmiarką. Wynik podzielę przez 10, a następnie przez wiekość kroku i będę miał dokładną wielkość poślizgu. Tą wartość wstawię jako parametr do backlashu i sprawdzę jak działą kompensacja... mam nadzieję, że to się sprawdzi.

Dzięki Mateusz!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AdamK napisał:

Wykonam np. z 10 ruchów drawtube w przód i z powrotem i wtedy wielkość poślizgu się zwielokrotni do wartości możliwej do pomiaru suwmiarką.

Ale backlash nie powinien się zwielokratniać. Bo backlash to nie poślizg. Jeśli masz poślizg, to kompensacja backlashu niewiele tu pomoże. Teoretycznie mógłbym dodać jeszcze funkcję kompensacji poślizgu, ale obawiam się że w zależności od orientacji wyciągu mogłoby to się różnie zachowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i właśnie dobrze że zapytałem, bo jednak nie rozumiałem tej idei działania backlashu.

W takim razie możliwe, że u mnie jest poślizg, którego nie dam rady już zlikwidować, chyba że przez zakup porządnego wyciągu.

Muszę to w takim razie jeszcze raz wszystko sprawdzić jak będę na miejscu gdzie stoi setup...

Wszystko robię zdalnie, więc jest trochę trudniej jak są problemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AdamK napisał:

No, i właśnie dobrze że zapytałem, bo jednak nie rozumiałem tej idei działania backlashu.

Backlash najprościej wyobraź sobie tak - masz przekładnię z dwoma zębatkami, którą coś napędzasz. Między zębami jest przerwa - luz. Jak silnik kręci się w jedną stronę to napęd idzie ok. Ale jak zawraca, to musi najpierw pokonać luz między zębami, aż zęby zaskoczą i zacznie się kręcić druga zębatka. Jak potem znowu zmienisz kierunek, to znowu trzeba pokonać luz, żeby zaczął być przenoszony obrót. Te błędy się nie kumulują, ale występują przy każdej zmianie kierunku, w obie strony.

A jeśli masz poślizg, to on prawdopodobnie wywołuje większy ruch w przypadku opuszczania (w kierunku ziemi), niż przy podnoszeniu (podnosząc się ślizga). No ale w zależności od ustawienia względem ziemi, ten poślizg może być różny (tak mi się wydaje przynajmniej :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
10 minut temu, Sebastianus napisał:

Czy istnieje kabelek który z jednej strony ma wtyk pasujący do gniazda napięciowego w dreamfocuserze a z drugiej wtyk USB drukarkowy?

Poczekaj.. DF ma na wyjściach przy silniku 12V chyba o ile dobrze pamiętam. Jak sobie ten kabel wyobrażasz? Z gniazda DC DF na USB koła? Pomijając śmierć elektroniki koła w pierwszych milisekundach jak chcesz wtedy (teoretycznie już) sterować kołem?

Edytowane przez seg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebastianus napisał:

Chciałbym zasilić koło filtrowe ZWO które potrzebuje 5V bezpośrednio z dreamfocusera. Czy istnieje kabelek który z jednej strony ma wtyk pasujący do gniazda napięciowego w dreamfocuserze a z drugiej wtyk USB drukarkowy?

No dałoby się zrobić taki kabel z przetwornicą, ale przecież wtedy nie będziesz mógł sterować tym kołem. USB musi mieć połączenie z komputerem, żeby to miało sens.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.