Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, _Spirit_ napisał:

@MateuszW czy mogę zrobić update firmware z bardzo starej wersji chyba 2 na najnowszą?

A jaki masz tam czujnik temperatury obok potencjometru? Biały AM2302, czy na złączu w czarnej wtyczce? To właściwie była jedyna istotna różnica w pierwszych egzemplarzach, jak masz biały czujnik, to aktualizację możesz zrobić. Nie zadziała tylko automatyczne przejście w tryb aktualizacji, musisz przed włączeniem przytrzymać dolny przycisk i wtedy podłączyć do komputera. Po aktualizacji najlepiej zrobić jeszcze reset do ustawień fabrycznych.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mateusz jest jeszcze dostępny Dream Focuser,miałem kiedyś juz jeden ale sprzedałem.Teraz potrzebny mi do dwóch teleskopów do maka 127SW,i do APO WO 80Megrez II.z wyciagiemBader,Może da sie pogodzić oba.Pytanie jest takie czy jest jeszcze dostepny jeden lub drugi?bo byłbym zainteresowany.Pozdrawiam Joachim 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2022 o 20:26, Kajojk napisał:

A jak z ustawieniami, czy używasz czujnika temperatury do zmiany ostrością? 

 

Nie. Ewentualny refocus robi mi NINA. Analizuje schodzącą klatkę i jeśli mam rozbieżność FMWH powyżej 10% to robi refocus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, joachim63 napisał:

Witam Mateusz jest jeszcze dostępny Dream Focuser,miałem kiedyś juz jeden ale sprzedałem.Teraz potrzebny mi do dwóch teleskopów do maka 127SW,i do APO WO 80Megrez II.z wyciagiemBader,Może da sie pogodzić oba.Pytanie jest takie czy jest jeszcze dostepny jeden lub drugi?bo byłbym zainteresowany.Pozdrawiam Joachim 

Jasne, sprzęt mam dostępny, a z mocowaniami zobaczymy jak sprawa wygląda. Napisz mi proszę PW, bo ja z racji pełnej skrzynki mogę tylko odbierać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy DreamFocuser byłby w stanie posłużyć jako rotator w Askarze FRA600? Ten refraktor jest wyposażony w obrotowy wyciąg, więc gdyby dobrać odpowiednio duży pasek to może silnik DF by uciągnął? Oczywiście wymagałoby to innego mocowania niż typowe, ale fajnie byłoby sobie wygodnie ustawiać kąt obrotu kadru co do stopnia. I sterownik wymagałby uzupełnienia o opcję pracy DF w charakterze rotatora.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czy DreamFocuser byłby w stanie posłużyć jako rotator w Askarze FRA600? Ten refraktor jest wyposażony w obrotowy wyciąg, więc gdyby dobrać odpowiednio duży pasek to może silnik DF by uciągnął? Oczywiście wymagałoby to innego mocowania niż typowe, ale fajnie byłoby sobie wygodnie ustawiać kąt obrotu kadru co do stopnia. I sterownik wymagałby uzupełnienia o opcję pracy DF w charakterze rotatora.

Na upartego, to właściwie trzeba to "tylko" jakoś ze sobą mechanicznie połączyć i będzie działać tak jak jest, bez zmiany oprogramowania; przecież DF nie sprawdza, czy faktycznie jest podłączony do wyciągu :P
Uruchamiasz silnik z pozycji "0" i patrzysz, kiedy rotator wykona pełny obrót - i wiesz, ile jednostek (bo w sumie nie wiem w czym DF sobie mierzy wysuw - w krokach, mikrokrokach?) wychodzi na 360 stopni, dzielisz jedno przez drugie i włala :D Wiesz, o ile "wysunąć wyciąg", żeby kadr obrócił się o 1 stopień.

 

Chociaż... czy DF pozwala na wpisanie długości wyciągu, żeby wyświetlać położenie w milimetrach? Bo jeżeli tak, to wystarczy wpisać "360" po wykonaniu pełnego obrotu i samo się będzie liczyło. A jeżeli nie pozwala, to w sumie może można by to dodać?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, można by bez specjalnego sterownika, ale czemu nie zrobić tego od razu elegancko: odpowiednim suwakiem w programiku ustawić tylko sobie wymagany kąt, np. +45deg i tyle. Oczywiście wymagane byłoby wyznaczenie dla danego teleskopu odpowiedniego przelicznika z kroków silnika na kąt, ale to by się robiło tylko raz. W tym momencie wydaje mi się to stosunkowo łatwym rozwinięciem funkcjonalności DF. Biorąc pod uwagę ile kosztują dedykowane rotatory elektryczne to aż dziw, że do tej pory Mateusz tego nie wprowadził. Pomysł daję gratis ;)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czy DreamFocuser byłby w stanie posłużyć jako rotator w Askarze FRA600? Ten refraktor jest wyposażony w obrotowy wyciąg, więc gdyby dobrać odpowiednio duży pasek to może silnik DF by uciągnął? Oczywiście wymagałoby to innego mocowania niż typowe, ale fajnie byłoby sobie wygodnie ustawiać kąt obrotu kadru co do stopnia. I sterownik wymagałby uzupełnienia o opcję pracy DF w charakterze rotatora.

Tak, możemy taki projekt zrobić. Mechanicznie będzie to zapewne podobny temat do ostrzenia w obiektywach, być może będzie potrzebne większe przełożenie (nie wiem jaki tam jest opór). Od strony oprogramowania chciałbyś mieć sterownik ASCOM rotatora, czy wystarczy prosty program do manualnego sterowania? Niestety mam teraz kilka tematów na głowie i mogę nie mieć kiedy dopisać takiego softu, ale możemy zacząć od mechaniki.

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Biorąc pod uwagę ile kosztują dedykowane rotatory elektryczne to aż dziw, że do tej pory Mateusz tego nie wprowadził. Pomysł daję gratis ;)

Na bazie DF powstał już slider, napęd do paralaktyka, a był pomysł nawet na frezarkę :P Rotator jest o tyle niewdzięczny, że to dość niszowy komponent i też zwykle bardzo indywidualny. Niemniej chciałbym stopniowo rozbudowywać dostępne opcje :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

@MateuszW, dzięki za odzew.

W moim przypadku akurat chciałbym mieć sterowanie z poziomu tego małego szarego pudełka, a nie z komputera. Właśnie przeszedłem na AsiAir, aby nie musieć korzystać z laptopa. 

Ok, czyli chciałbyś mieć przelicznik na stopnie w pilocie. To też da się zrobić, jak się odgrzebię trochę :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2022 o 00:50, _Spirit_ napisał:

@MateuszW czy masz w ofercie osłony na fokuser? Jesień, zima za chwilę ...

Piszesz o silniku, czy coś innego? Generalnie nie mam jakiś dodatkowych osłon. Najstarsze egzemplarze mają już ok 6 lat i nie ma problemów z żywotnością na skutek wilgoci :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

niedawno zacząłem przygodę z astro foto. Szukając rozwiązania do sprawnego ustawienia ostrości wstępny wybór padł na ZWO, ale okazuje się że jest więcej podobnych rozwiązań, np. DreamFocuser.

Co do sprzętu, to są to TS APO 115/805 z dedykowanym flatenerem do DS (lub barlow TV 2x do avików) oraz MAK Orion 180. Soft, na początek SharpCap'a (w planie N.I.N.A).

Chciałbym wiedzieć czy da się podpiąć DF pod te sprzęty + skłonić do współpracy z SharpCap?

Czy poza samym DF z pilotem coś jeszcze będę potrzebował (czujnik temp, itp)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Celuje w zakup OnStep glownie z mysla o sterowaniu DEC/RA (moj montaz nie ma obecnie zadnego sterowania). No i wlasnie przeczytalem, ze onstep moze tez sterować focuserem.

 

Jestem zupelnym laikiem, wiec prosze o wybaczenie jesli pytania nizej sa glupie :)

 

Czy ja to dobrze rozumiem, że jeśli chodzi o software/elektronikę do celów focusera to onstep jest konkurencyjnym rozwiazaniem dla Twojego projektu? W sensie robi to samo?

 

Czy jak kupię od Ciebie silniczek oraz mocowanie do mojego wyciągu to mi to to będzie działać z onstepem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2022 o 01:30, KrisJot napisał:

Cześć,

niedawno zacząłem przygodę z astro foto. Szukając rozwiązania do sprawnego ustawienia ostrości wstępny wybór padł na ZWO, ale okazuje się że jest więcej podobnych rozwiązań, np. DreamFocuser.

Co do sprzętu, to są to TS APO 115/805 z dedykowanym flatenerem do DS (lub barlow TV 2x do avików) oraz MAK Orion 180. Soft, na początek SharpCap'a (w planie N.I.N.A).

Chciałbym wiedzieć czy da się podpiąć DF pod te sprzęty + skłonić do współpracy z SharpCap?

Czy poza samym DF z pilotem coś jeszcze będę potrzebował (czujnik temp, itp)?

Podpięcie DF do teleskopu wymaga dobrania/zrobienia mocowania, ale wydaje mi się, że do obu są już gotowe. Jest sterownik ASCOM, więc w SC działa bez problemu.

Pilot, silnik i mocowanie to wszystko, czego Ci potrzeba, czujnik temperatury (i jednocześnie wilgotności) jest w pilocie - chociaż nie jakiś wybitny (w moim jest chyba DTH22).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@czar Podeślij link do opisu / miejsca, gdzie chcesz kupić OnStep. Ogólnie jest to z tego co widzę otwarty projekt i sprzedawany w różnych wariantach. Nie mogę znaleźć, czy jest taki ze sterowaniem montażu oraz focusera w jednym.

Godzinę temu, czar napisał:

Czy ja to dobrze rozumiem, że jeśli chodzi o software/elektronikę do celów focusera to onstep jest konkurencyjnym rozwiazaniem dla Twojego projektu? W sensie robi to samo?

 

Czy jak kupię od Ciebie silniczek oraz mocowanie do mojego wyciągu to mi to to będzie działać z onstepem?

Ogólnie tak, efekt działania będzie podobny :) Widzę, że opiera się on o silniki bipolarne, czyli tak jak u mnie, więc będzie kompatybilny. Trzeba będzie jedynie zrobić odpowiedni kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Podpięcie DF do teleskopu wymaga dobrania/zrobienia mocowania, ale wydaje mi się, że do obu są już gotowe. Jest sterownik ASCOM, więc w SC działa bez problemu.

Pilot, silnik i mocowanie to wszystko, czego Ci potrzeba, czujnik temperatury (i jednocześnie wilgotności) jest w pilocie - chociaż nie jakiś wybitny (w moim jest chyba DTH22).

Odpisałem już na PW, ale dzięki :) Dodam tylko, że nie dokładam zasilacza, więc jeśli nie mamy swojego rozwiązania do zasilania sprzętu, to trzeba dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czar napisał:

Czy jak kupię od Ciebie silniczek oraz mocowanie do mojego wyciągu to mi to to będzie działać z onstepem?

Pod warunkiem, że w configu onstepa podasz odpowiednie dane. No i oczywiście jeżeli układ onstep ma dostępny sterownik dla silnika. 

 

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Nie mogę znaleźć, czy jest taki ze sterowaniem montażu oraz focusera w jednym.

Onstep w wersji 4.X obsługuje dwa niezależne focusery ;) Niestety nie równolegle tylko trzeba przełączać ale jednak ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, MateuszW napisał:

@czar Podeślij link do opisu / miejsca, gdzie chcesz kupić OnStep. Ogólnie jest to z tego co widzę otwarty projekt i sprzedawany w różnych wariantach. Nie mogę znaleźć, czy jest taki ze sterowaniem montażu oraz focusera w jednym.

Ogólnie tak, efekt działania będzie podobny :) Widzę, że opiera się on o silniki bipolarne, czyli tak jak u mnie, więc będzie kompatybilny. Trzeba będzie jedynie zrobić odpowiedni kabel.

 

Dzięki! 

 

Kolega @Renioo mi to lutuje. 

 

Bedzie to oparte o stm32.

 

No to będę się starał jakoś Was skontaktować żeby to zagrało :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.