Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Wczoraj testowałem sprzęty i po podłączeniu Dreamfocusera w NINA, jego okienko nie wgrywa mi się do końca. Focuser działa dobrze przez Nine ale to niewgrane okienko muszę zrzucić na pasek i nie dotykać bo jak zacząłem grzebać to mi zwiesił nawet Nine i musiałem przez panel sterowania zamykać wszystko.

DF kupiony niedawno więc aktualizacje itp wszystko nowe powgrywane, nawet dzisiaj Nine zaktualizowałem ale wciąż to.

 

Ktoś coś?

A tak po za tym jak włączyć okienko sterowania DF bez innych zewnętrznych programów, da się?

 

 

DreamF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ten typ tak ma niestety :)

To znaczy ten panel sterowania jest wadliwy? Za pierwszym uruchomieniem działał, z Niną chyba coś nie kumplują się może? Ale wyżej pisali że dobrze współpracują.

A co do pytania, da się uruchomić bez zewnętrznego programu ten panel? Bo ciągle nie mogę znaleźć.

 

Bo tą migawkę w przyszłości będę musiał przetestować, może się przyda kiedyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest problem z tym oknem w niektórych programach. Wynika to ze sposobu, w jaki program wywołuje moje okno, nad czym nie mam kontroli. Na razie nie udało mi się znaleźć rozwiązania, ale mam jeszcze kilka pomysłów, tylko wymaga to przepisania sporej części sterownika. W oknie ustawień DF można wyłączyć okno (pokazuj panel kontrolny) - nie jest to rozwiązanie, ale chociaż nie ma tego nieaktywnego okna.

Co do możliwości uruchomienia panelu "wprost", to jest taka możliwość - podeślę wieczorem info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem programik "DreamFocuser app.exe", który pozwala wybrać sterownik i połączyć się z focuserem.

https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?resourcekey=0-ONMZ0Rgokf_gmV7znSDD4w&usp=sharing

 

35 minut temu, Castro napisał(a):

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Być może uruchomienie panelu samo by działało dobrze i dopiero połączenie z innymi programami.

Niestety nie da się tego używać równocześnie :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Niestety nie da się tego używać równocześnie :( 

Czyli jak już jest połączone z Niną to tym panelem od DF nie mogę sterować, tak jak np EQmod i sterowanie montażem?

Bo rozważałem migawkę i dslr podłączony obok głównego zestawu i sterowanie migawką przez komputer, ale bez podłączania dslr do PC/Niny itp.

 

A programik jutro przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
7 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

A czy da się poprawić to, że przynajmniej u mnie prawie za każdym razem focuser zgłasza się na innym numerze portu?

W efekcie NINA nie umie do podłączyć, muszę ręcznie zmieniać port żeby działał...

 

To przypisz mu numer portu w ustawieniach windows na sztywno. Wystarczy, że włożysz do innego portu USB i tak będzie bo to sprawa Windozy.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

A czy da się poprawić to, że przynajmniej u mnie prawie za każdym razem focuser zgłasza się na innym numerze portu?

W efekcie NINA nie umie do podłączyć, muszę ręcznie zmieniać port żeby działał...

Numer się zmienia, nawet jak używasz tego samego portu? Nie spotkałem się dotąd z takim problemem. Możliwości są tu ograniczone, bo o numerach decyduje Windows. Masz podobny problem z jakimś innym urządzeniem, czy tylko z focuserem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z żadnym innym urządzeniem nie mam problemów - dwie kamery i montaż meldują się bez problemów, a focuser no może nie za każdym razem, ale tak co drugi raz się nie zgłasza i okazuje się, że ma inny numer...

Ps. Sprawdzę to jeszcze...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "wina" użytego układu scalonego, winda szuka od nowa przy zmianach portu. ftdi pamięta

niestety to problem w sprzęcie przenośnym

w swoich sprzętach które produkuje zmieniłem 15 lat temu na ftdi wszystkie projekty i zapomniałem tematu. aktualny projekt używa 32 szt usb i się nie mieszają :)

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, abo napisał(a):

To "wina" użytego układu scalonego, winda szuka od nowa przy zmianach portu. ftdi pamięta

Możesz mieć rację. Wykorzystuję USB wbudowane w mikrokontroler, a po stronie komputera działa to na domyślnym sterowniku wirtualnego portu Windowsa. Podejrzewam że to właśnie w sterowniku jest problem, FTDI ma tam swoją logikę która to ogarnia, a Windows już nie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapraszam do pobrania nowej wersji sterownika ASCOM: 6.0.5.4

Wersja firmware nie ulega zmianie (najnowszy to 5.2)

Wszystkie pliki dostępne są tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/0B-RoEs6iYHu2Z0JaUFg0SFMwUG8?resourcekey=0-ONMZ0Rgokf_gmV7znSDD4w&usp=sharing

 

W tej wersji zmieniłem całkowicie sposób działania sterownika - DreamFocuser Panel stał się niezależną aplikacją, będącą serwerem, do którego łączą się programy astronomiczne. Program ten można uruchomić samodzielnie (skrót na pulpicie) lub uruchomi się automatycznie, gdy połączymy się z focuserem w jednym z programów astronomicznych (wygląda to podobnie jak dotychczas). Delikatnej zmianie uległ panel, w którym możemy połączyć się z focuserem, wybrać port COM, oraz wywołać okno ustawień focusera.

 

image.png.027bc2484663f1453dd0cbd7e3f7bc5e.png

 

Zalety?

-Panel focusera nie zawiesza się w programach takich jak N.I.N.A, czy FireCapture

-Z focuserem można połączyć się wprost z panelu, bez potrzeby uruchamiania zewnętrznego programu

-Z jednym focuserem może równocześnie połączyć się wiele programów

 

programy.thumb.png.66dd64cd8a4f3967caae5e353f5f2c73.png

 

Sterownik nadal obsługuje do 3 instancji (osobnych urządzeń), w przypadku ich instalacji każda uruchamia osobny serwer.

 

Zachęcam do instalowania i zgłaszania błędów. Zmiany w kodzie były dość diametralne, więc mogły się wkraść.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.