Skocz do zawartości

Newton Minimo


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jest moda na ładne nazwy to też se nazwałem a co :D

 

Bazą była optyka i części mechaniczne SW 300/1500 Black Diamond. Konstrukcja wzorowana na Lazzarotti Gladio.

 

Szukacz Takahashi 7x50 z podświetlanym krzyżem.

 

Wnętrze tubusa i powierzchnia kształtownika skierowana ku drodze optycznej są wyklejone welurem w celu eliminacji odblasków. Otwory technologiczne pozamykane plastikowymi zaślepkami.

Pająk okrągły, wewnątrz także będzie wyklejony welurem po ostatecznej regulacji i kolimacji. Mocowanie lustra wtórnego można zamienić na kamerę o średnicy 1.25 cala umieszczając ją w ognisku głównym. Celę LG przesuwa się wtedy do tyłu w obejmie.

Wyciąg oryginalny SW. Dodatkowo zainstalowałem focuser elektryczny . Kabel focusera jest przedłużony i zakończony gniazdkiem w okolicy osi obrotu.

Teleskop rozkłada się na dwie części- tubus ( waga ok. 10 kg) i kształtownik z pająkiem i dovetailem.

Waga całości 14,850 kg.

Zdjęcia poniżej.

Wygląd ogólny:

Ogolny.jpg

 

Widok z przodu:

pajak.jpg

 

Pająk:

pajak detal.jpg

 

Zamknięte otwory technologiczne:

 

zaslepki.jpg

 

Ukryty przedłużacz focusera:

 

kabel.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ładnie tylko gdzie osłona boczna? Jej rola to nie tylko chronienie przed bocznym światłem (wzrost kontrastu) ale również utrzymywanie powietrza o stabilnej temperaturze nad LG. W moim Taurusie obserwacje bez bocznej osłony na kratownicy są bez sensu.

 

Teleskop wzorowany na Lazarotti Gladio, tylko że to są Cassagrainy a nie Newtony. Osłonę od światła rozproszonego mają przy lustrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ładnie tylko gdzie osłona boczna? Jej rola to nie tylko chronienie przed bocznym światłem (wzrost kontrastu) ale również utrzymywanie powietrza o stabilnej temperaturze nad LG. W moim Taurusie obserwacje bez bocznej osłony na kratownicy są bez sensu.

 

Teleskop wzorowany na Lazarotti Gladio, tylko że to są Cassagrainy a nie Newtony. Osłonę od światła rozproszonego mają przy lustrach.

Sądziłem że widać to na fotkach . Osłona jest i ma głębokość średnicy lustra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak wygląda po "podstawowej obróbce", to.....sam wiem bo pobawiłem się tym JPG i jest genialna ilość szczegółów i barw.

Nie mogę się doczekać ostatecznej wersji, projekt OK!

 

P.S.

Ale jestem bardzo ciekaw, jak system zadziała na np. gromadach kulistych ( wiem, że nie do tego był projektowany :))

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag po pierwszym użyciu:

1. Pomimo obaw okazało się że układ pięknie wygasza drgania i w ogóle nie występują one przy ruchach montażu

2. Układ trzyma kolimację w każdym położeniu teleskopu. Zero ugięć w mojej konfiguracji setupu z lekką kamerą ZWO ASI.

3.Zero wpływu bocznego oświetlenia - miałem zapalone lampy ogrodowe w tym wysoką 2,5 metra latarnię w odległości 5 metrów w osi optycznej - Jowisz był dokładnie nad tą latarnią.

4. Sprawdził się pomysł z zabudowanym przedłużaczem do kabla sterowania focusera i wyprowadzeniem go do gniazdka w okolicy osi obrotu - można szarpać za kabel i nie ma to wpływu na obraz.

5. Przy okazji ciekawostka - ustawiałem montaż jak było jeszcze widno i wycelowałem w Polaris " na oko". Potem okazało się że błąd wynosił 10 i 50 minut kątowych w osiach. W czasie rejestracji avików prowadziłem montaż ASA joystickiem - świetna zabawa trochę jak gry komputerowe, popularne strzelanki :) Olbrzymia płynność działania montażu zdecydowaniu uprzyjemnia sesję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kwestia zasadnicza, czyli odczucie korzyści wynikające z niezabudowanej tuby? Dostrzegasz jakieś różnice pomiędzy obserwacjami i obrazem przy avikowaniu pełna tubą, a tą minimalistyczna przewiewną ? Pewnie jedna sesja to za mało na udzieleni takiej odpowiedzi, ale przecież to jest motorem napędowym takiej przebudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wyszło :)

 

 

Wizual mnie zupełnie nie interesuje. Stanie na drabinie to nie dla mnie :)

ja pewnego dnia stwierdziłem że siedzenie i czekanie przed laptopem 4h na poprawę seeingu kiedy już jest jakości na 75% to strata czasu, taki seeing choć zupełnie nie nadaje się dla foto to w zupełności wystarczy aby oko mniej podatne na niektóre rodzaje turbulencji wyłapało dla siebie ciekawe obrazki. Ale to tylko moje zdanie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki okres, że wizual wyeliminowałem całkowicie ze swojej sesji. Potem kupiłem okular i stwierdziłem, że dużo traciłem skupiając się tylko na avikowaniu. To jest tak jak Hamal napisał, że często kamerka pokazuje nędzny obraz a patrząc bezpośrednio w okular, obraz jest o wiele lepszy. Teraz zawsze łączę w sesji wizual i avikowanie. To czego mi brakuje w zdjęciach, to tej soczystości obrazu, jaka jest w wizualu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.