Jump to content

Recommended Posts

 

Działa coś na Was jak płachta na byka?

Na mnie czasem działa tak słowo “tylko”, ale w szczególnym zestawieniu. “Tylko” przed słowem “lornetka”.

 

 

Tylko lornetka pokaże niesamowite piękno rozległych, ciemnych mgławic.

 

Określ siłę "działania płachty" w skali 1-10 ;)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do podziwiania obiektu (struktury) w zupełności wystarczy jak ma 2 stopnie (bo to ludzka twarz z kilku metrów (poznajemy bez problemu) albo 4x więcej niż Księżyc w pełni gołym okiem).
2 stopnie to 120 minut. Lornetki astronomiczne mają rożne powery - weźmy wypośrodkowany 12x.
Oznacza to, że lornetka znakomicie przydaje się do wnikliwej obserwacji obiektów o rozmiarach od 10 minut kątowych. Gdyż 10 minut x power 12 daje 120 minut czyli dwa stopnie.

Obiektów (choćby Messiera) o rozmiarze na niebie 10 minut lub wiecej jest sporo, a co do ciemnych mgławic to nie wiem z autopsji jakie miewają rozmiary ale widać (z wiki), że spore.

 

Gromady otwarte też są duże! Superaśne M44 M45 M23 ...

 

Wiele dużych obiektów kiepsko mieści się w polu widzenia teleskopów o długiej ogniskowej.

 

Można jeszcze dodać, że lornetki z natury swej zapewniają dużą "jasność" czyli pozwalają oglądać obiekty mgliste, ledwo odróżniające się od tła.

W teleskopie (pomijając bardzo światłosilne) osiągniecie takiej jasności wymaga dokupienia bardzo długiego okularu, którego nie ma w zestawie standardowym.

 

Pozdrawiam

 

bar.png

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontynuując ostatni dopisek, który doedytowałem potem, mogę dodać, że popularny tubus refraktora 90/900 aby zapewnić jasność jak typowa lornetka astronomiczna wymagałby okularu 50mm :) Szuu ma taki ;)

 

I jeszcze co do jasności owej. W tanich lornetkach nie cała apertura (średnica obiektywu) pracuje. Efektywna bywa o 10 i więcej % mniejsza.

No ale, czy ten model, tani, można uznać za sprytne rozwiązanie gdybyśmy chcieli mieć murowaną faktyczną/efektywną źrenice wyjściową 5mm - bo chyba do poniżej 60mm efektywnych to nie "skopali" tej konstrukcji?

 

http://teleskopy.pl/Lornetka-astronomiczna-Celestron-12x70-Cometron-+-adapter-statywowy-teleskopy-3114.html

 

Oczywiście wiem, że jeszcze można skopać transmisję więc nie tylko efektywna apertura gra rolę.

 

BTW

Trudno o info czy Nikon 10x50 EX ma na pewno 50mm (zgaduję że ma ale nikomu nigdy nie chciało się tego sprawdzić i napisać jakoś).

Mój Nikon Aculon 10x50mm nie ma aż 50mm. 3 brakuje. I tak jest dobry :P

 

Pozdrawiam

p.s.

Jako kogos interesuje badanie efektywnej apertury to ma np tu:

 

http://astropolis.pl/topic/40683-lornetka-ts-optics-10x60-le/?do=findComment&comment=489479

 

a w uproszczony sposób można w ciemnym pokoju za pomocą wąskiej smugi słońca z dworu wpuszczonej ... skierowanej na okular (a patrzymy na zasłoniety papierem obiektyw)

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piękny tekst, u mnie akurat można zastosować powiedzenie że teleskopy się zmieniają, a lornetka zawsze pozostaje. Dobrana tak by nie trzeba wymieniać na lepszy model, no chyba że większy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Określ siłę "działania płachty" w skali 1-10 ;)

 

Już raz to omawiałem w Jurkiem (Kraterem) w Odernem - w tym tekście nie chodzi mi o to twoje "tylko", tylko o to tamte "tylko" ;)

Edited by panasmaras
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Już raz to omawiałem w Jurkiem (Kraterem) w Odernem - w tym tekście nie chodzi mi o to twoje "tylko", tylko o to tamte "tylko" ;)

Podziwiam kolegę ,choć sam mam Canona 15x50 ze stabilizacją.Jak by mi ktoś postawił warunek -masz teleskop nie masz prawa mieć lornetki,To bym mocno zaprotestował.Bo lornetka to niezbędne uzupełnienie teleskopu.Takie skrajne podejście może namieszać w głowach młodym pasionatom nieba.W końcu w kosmos nie wysłano lornetki 12x60 tylko wielki teleskop.Czy ci astronomowie to idioci?.Pisać co można zdziałać lornetką bo jest tania i może zachęcić do pięknej przygody z niebem.Dla mnie to co zobaczymy lornetką to margines który trzeba zobaczyć.

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikon Action EX 10x50 CF ma obciętą aperturę. Mój egzemplarz ma aperturę czynną równą 47 mm (3 mm brakuje).

Z porównaniu z Fujinonem 10x50 tło było odrobinę ciemniejsze, ale da się to już zauważyć.

Pomimo tego, Nikon jest w stanie wyłapać takie kłaki jak NGC 2903, oba Veile (łuk + miotła), czy Płomień.

 

TS 15x70 MX Marine obsługiwał 70 mm, Sky Guide z DO 15x70 był obcięty do 63 mm efektywnej apertury.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.