Skocz do zawartości

Nikon TC E-2 jako szerokokątna Lornetka 2 x 53 mm


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

 

Szczęka opadła mi do samej ziemi... Gratuluje x 100O. Opatentować i wypuścić na rynek ;-)

 

Ja mam Vixen SG 2,1x42 i jest nieźle, jednak ostre gwiazdki to ok. 60 proc. pola, potem stopniowo ku brzegom

jakość spada, robią się przecinki a przy samych krawędziach to jest dramat: rozmyte plamy światła.

 

Nie wiem jak nazywa się taka własność obrazu: też około 60 proc. pola obrazu tło jest ciemniejsze,

na pozostałym obszarze już trochę jaśniejsze.

 

Mimo wszystko nie rozstaje się z tą lornetka i na każdej sesji obserwacyjnej używam.

 

A tu czytam o 98 proc. punktowych gwiazdkach... ufff...

 

Kupiłem wczoraj i idzie do mnie ruski BGSZ 2,3 x 40 i chce porównać z Vixenem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od niedawna też mam te konwertery a jako, że posiadam też drukarkę 3D to sobie wydrukowałem wstępny projekt regulowanej obudowy, żeby sprawdzić czy wymiary pasują i czy da się tego normalnie używać.
Działa zaskakująco dobrze, nos się mieści, regulacja odstępu jest równie łatwa jak w normalnej lornetce ;)
Jeszcze muszę dopieścić projekt, bo na razie jest robiony byle jak i wydrukować to z finalną jakością. Jak będzie gotowe to udostępnię projekt.

 

 

Teraz to ja zbieram szczękę z ziemi :notworthy:

Ja usiłuję się zebrać do zrobienia projektu z użyciem płaskowników alu 4mm (ciętych wodą), ale tak żeby był też ruchomy mostek jak u ciebie (dwie warstwy), ale chyba taki wypas z tego nie wyjdzie.

Radzę tylko od strony okularów zrobić krótszy tubus, żeby było miejsce na muszle okularowe, bo dopasowanie czegoś to chyba jest największy problem, a w moim przypadku te muszle z tanich koszmarków okularowych podnoszą komfort obserwacji bardzo mocno.

 

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odwijam/odkręcam muszle ze wszystkich swoich lornetek dla osiągnięcia większego pola ;-)

 

Radzę tylko od strony okularów zrobić krótszy tubus, żeby było miejsce na muszle okularowe, bo dopasowanie czegoś to chyba jest największy problem, a w moim przypadku te muszle z tanich koszmarków okularowych podnoszą komfort obserwacji bardzo mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem krótsze tubusy od strony okularów i faktycznie z muszlami ocznymi jest lepiej. Nadal można przycisnąć oczy tak, że rzęsy się opierają o szkło, ale wygoda jest faktycznie znacznie lepsza.

Jeszcze tylko małe poprawki i powinno być już całkiem dobrze.

 

P1000846s.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za jedną używkę (śladów używania nie odnalazłem) i jedną nówkę nie śmiganą zapłaciłem łącznie 45 eur, ale ja nie mieszkam w PL, więc nie mam rozeznania jakie ceny można wyhaczyć w PL.

 

Grzybu jak oceniasz wytrzymałość tego tworzywa z druku 3D? Sądzisz że wytrzyma to niskie temp?

Robiłeś próby siłowe na wytrzymałość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam rozeznania jakie ceny można wyhaczyć w PL.

 

Sytuacja wygląda następująco: jeszcze miesiąc temu były do wyrwania na allegro za około 50zł/szt i nikt ich nie kupował. Na początku akcji z binokonwerterami ich cena wzrosła do 80-100zł. Obecnie przy większej liczbie "polujących" są nieosiągalne nawet powyżej 100zł lub rozchwytywane na pniu. Na ebay'u są od 1-70euro/szt + transport 10-25euro - kilkanaście sztuk z różnych krajów dostępne od ręki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał to jest PET-G. Dość wytrzymałe ale jak się postarać to się da połamać, chociaż w normalnych temperatura raczej ma tendencję do wyginania.

W moim wypadku mostek ma prawie 20mm grubości więc raczej może zostać wyrwany ze ścianek, które mają 2mm.

Generalnie całość jest dość mocna, szczególnie jak się zrobi za ciasne i później próbuje to zdjąć ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi, ktoś kiedyś zrobił (chyba w Japonii) testy różnych TC i ten akurat jest podobno najlepiej skorygowany pod astro.

Reasumując, Nikon TC E2 daje gwarancję sukcesu pod względem korygowania wad optycznych.

Ja używam teraz tej lornetki do obserwacji dziennych i ciągle zachwycam się jakością obrazu dawanego przez te telekonwertery.

 

Pozdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak, Nikon to Nikon ;-)

 

P.S. Na gorąco parę słów porównania: Vixen SG 2,1x42 a świeżozakupiona BGSZ 2,3x40.

Obserwowałem dzisiaj 2-3 w nocy. Warunki były kiepskie, dużo syfu, ale momentami nawet Droga Mleczna na chwilę zajaśniała.

 

http://astropolis.pl/topic/40875-lornetka-inna-ni-inne-23x40/page-4?do=findComment&comment=621964

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meczy mnie temat kolimacji tej cudownej jak mniemam lornetki :-) jak już skompletuje telekonwertery, to mógłbym zainwestować nawet w wydrukowanie tego świetnego projektu obudowy w drukarce 3 D z jakiegos lekkiego... metalu ;-) albo przynajmniej wzmocnienia "frontu" lornetki jakimiś metalowymi elementami. Mialem już różne przygody z rozkolimowanymi lornetkami i chcialem mieć ten ATM doskonaly. Inne sprawy to gwint do satywu i zamocowanie filtrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jakbym chcial zlecić frezowanie CNC 3 d z bloku aluminium, to czy Twój projekt do drukarki 3d będzie się nadawal? Ważne byloby też dla mnie zastapienie srubki gwintem umożliwiającym mocowanie lornetki do adapteru na statywie/żurawiu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obserwacji ze statywu/zurawia to gorąco polecam. Ja mocuje mniejsze lornetki na żurawiu. Do tego leżak, który można rozłożyć praktycznie do poziomu. Komfort obserwacji nie tylko w zenicie. I do tego z unieruchomionej lornetki wiecej gwiazd widać. Foto z mojego lornetkarium mozna obejrzec w watku na astropolis "tylko lornetka" kolegi Panasmarasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.